Ode mě je to z O2 arény už všechno, děkuji za pozornost a těším se zase na shlednou!

Švýcarsko v divokém utkání nakonec potvrzuje roli favorita a poráží Rakousko 6:5. Rakušané sice v zápase vyslali dvakrát méně střel než jejich soupeř (18:36), v první třetině se ale dostali do vedení a ve 22. minutě vedli 3:1. Švýcaři pak sice třemi góly skóre otočili a po vyrovnání Rakušanů na začátku třetí třetiny znovu odskočili, svěřenci trenéra Badera ale v 53. minutě díky Benjaminu Baumgartnerovi opět srovnali. Hráči ze země helvétského kříže ovšem v čase 59:10 využili svoji pátou přesilovku v utkání, když Nico Hischier zkompletoval hattrick.

Švýcarsko tak podruhé v turnaji vyhrává za tři body a vyrovnává na čele skupiny A Kanadu. Zítra večer se družina trenéra Fischera střetne s Českem, utkání začíná ve 20:20.

Nejlepšími hráči obou týmů byli vyhlášeni Lukas Haudum (Rakousko) a Nico Hischier (Švýcarsko).

Bertschy

Rozhodčí: MacFarlane (USA), Vikman (FIN) – Gustafson (USA), Nyqvist (SWE)
Počet diváků: 13 512

59:40

Senteler sice prázdnou branku netrefil, puk byl ale tečován a nepíská se icing.

59:20
Šance

Rakousko odvolává brankáře a zkusí to v šesti!

59:10

Oddechový čas pro tým Rakousko.

59:10
Gól

Švýcarsko právě vstřelilo branku!
Švýcaři se výrazně přibližují tříbodové výhře! Puk po vyražené střele Josiho si sebral NICO HISCHIER a po otočce kolem pravé tyčky ho poslal do sítě. Kompletuje tak hattrick! Asistence: Roman Josi a Andreas Ambühl.

58:58

Švýcaři to sehráli bez chybičky, Ambühl posunul křižnou nahrávkou puk na pravý roh Kurashevovi. Ten ihned pálil, Kickert se ale stihl přesunout a střelu zastavil.

58:25

Oddechový čas pro tým Švýcarsko.

58:25
Trest

Prohřešek konkrétně spáchal Bernd Wolf (AUT), Švýcarsko bude hrát přesilovou hru.

58:25

Po skvělé práci Siegenthalera na obranné modré vyrazil do brejku po levém křídle Ambühl a natlačil se až před Kickerta. Ten puk vyrazil, nicméně švýcarský útočník byl podle rozhodčích faulován.

58:07

Ambühl posílal puk do brankoviště, Kickert jeho nahození vyráží.

57:18

Andrighettovu nabídku těsně před brankou usměrnil Niederreiter, puk končí za rakouskou klecí.

56:50

Po tvrdé ráně Glausera z pravého kruhu na hranici brankoviště doráželi Niederreiter a Andrighetto. Kickert se roztáhl a všechny jejich pokusy lapil.

56:11

Bertschy z otočky rychle nahazoval na bránu, puk trefil některého z hráčů.

55:51

Tohle nebyl pro Schmida vůbec jednoduchý zákrok. Rakouský obránce Heinrich totiž sice mířil z ostrého úhlu, těsně před ním mu ale clonila soupeřící dvojička.

55:45

Do útočného pásma vjel Baumgartner, jeho střelu přizvedl do ochranné sítě švýcarský kapitán a dnešní (zatím) dvojnásobný střelec Josi.

55:13

Komerční přestávka.

Střely na branku: 16 – 27.

55:13
Šance

Marco Rossi mohl necelých pět minut před koncem poslat Rakušany do vedení! Minnesotský útočník se skvěle uvolnil na střed, jeho střelu do protipohybu ale ještě lepším zákrokem lapil Schmid.

54:55

Christoph Bertschy se málem prokličkoval do úniku, na poslední chvíli ho skokem zastavil rakouský obránce.

54:17

Tentokrát se icingem provinili Švýcaři, vhazuje se po pravici Schmida.

53:36

Po vhazování rakouský obránce Unterweger odpaluje puk do obranného pásma a se spoluhráči může jít střídat.

53:29

Po kombinaci první švýcarské formace, která se ale ke střele nedostala, vyhazuje Rakousko na zakázané uvolnění.

Šance

Dnešní utkání sleduje 13 512 diváků.

53:13

Střely na branku: 15 – 27.

53:13

Kickert našel puk v nepřehledné situaci před brankou a přerušuje hru.

52:17
Gól

Rakousko právě vstřelilo branku!
Švýcarští brankáři dnes nemají svůj zápas. Reto Berra po druhé třetině střídal, jeho náhradník Akira Schmid teď zase inkasuje gól, který asi mohl chytit. Na dalekonosnou střelu BENJAMINA BAUMGARTNERA od modré čáry si dokonce šáhl, přes lapačku mu ale puk propadl do sítě. Je vyrovnáno. Asistence: David Maier a Steven Strong.

51:14

Mario Huber se za brankou otočil a šikovně centroval do prostoru u levé tyčky švýcarské branky. Nikdo ze spoluhráčů tam ovšem nebyl.

50:42

Siegenthalerova střela letěla nad Kickertovou bránou do rohu, kde puk sbírají Rakušané.

50:21

Bertschy hledal mezi kruhy Hischiera, do nahrávky vložil hůl jeden z Rakušanů.

50:10

Nahrávku Zündela zpoza červené čáry nikdo netečoval, a proto se, i když se rakouský zadák zlobí, píská zakázané uvolnění

48:53

Niederreiter se zjevil na pravé straně a hledal u druhé tyčky Jägera. Defenzivním zákrokem zasáhl jeden z rakouských beků.

47:59

Loeffel trefil do chráničů Hubera, kterého střela očividně štípla. Pokračuje ale v bránění.

47:30

Střely na branku: 13 – 26.

47:30

Peter Schneider objel několik Švýcarů a střelou přes obránce prověřil Schmida.

47:00

Teď pro změnu vyhazují na icing Rakušané, Raffl nedokázal zpracovat prudkou nahrávku spoluhráče.

46:46

Rakušané dobře napadali a přinutili Josiho vyhodit na zakázané uvolnění.

45:40

Baumgartner si najel po pravém křídle a bekhendem nahazoval na bližší tyč.

45:13

S novým brankářem Schmidem v brance kombinují Švýcaři v útočném pásmu.

43:40

Senteler nahazoval z levé strany, puk těsně míjí pravou tyč rakouské branky.

43:19

Bertschy ještě udržel útočné pásmo, puk ale pouze odpálil do rohu a jde střídat.

42:20

Rakušané se snažili hned v následujícím střídání o odpověď, už ale zase útočí Švýcaři.

40:43
Gól

Švýcaři dávají už čtvrtý přesilovkový gól a na začátku třetí třetiny se vracejí do vedení. Kurashevův centr se otřel o levou tyč rakouské branky a odrazil se příhodně k NICO HISCHIEROVI, který už měl jednoduchou práci a dává svůj druhý gól v utkání. Asistence: Phillip Kurashev a Nino Niederreiter.

40:04

Švýcaři na začátku třetí periody dohrávají ještě asi minutu dlouhou přesilovku.

40:01

40:00

Střídání v týmu Švýcarsko:
ze hřiště odchází Reto Berra, přichází Akira Schmid.

Třetí třetina začne přibližně ve 22:08.

Skončila na akce i góly bohatá druhá třetina, skóre je vyrovnané 4:4. Rakušané nejprve ve 22. minutě odskočili díky Lukasu Haudumovi do vedení 3:1. Švýcaři za 38 vteřin gólem Nica Hischiera nejprve snížili a ve 30. minutě trefou Romana Josiho, který podruhé v utkání využil početní výhodu 5 na 3, a následnou klasickou přesilovkovou brankou Kena Jägera skóre otočili. Také Rakousko pak ale trestalo v přesilovce – ve 35. minutě vyrovnal také svým druhým gólem Lukas Haudum.

Střely na branku ve druhé třetině: 5 – 14.
Vyhraná vhazování ve druhé třetině: 10 – 14.

40:00

Druhá třetina skončila.

39:57

Další důležitý zákrok Kickerta proti Hischierovi, jenž si z levého křídla sjel na střed a mířil na vzdálenější tyč.

39:22
Šance

Josiho střelu od modré vyrazil Kickert ke Kurashevovi, který dorážel z pravé strany. Rakouský brankář se ale natáhl lapačkou a skvělým zákrokem jeho tutovku vyrazil!

39:14
Trest

Kapitána New Jersey fauloval Ali Wukovits (AUT), Švýcaři dostávají na konci druhé třetiny přesilovou hru.

39:00

Hischiera podrazili při přechodu útočného pásma, Švýcarsko má ponechanou výhodu.

38:38

Andrighetto hledal před branku si sjíždějícího obránce Siegenthalera, puk ale končí v rukavici Kickerta. Jeho spoluhráči tak mohou konečně střídat.

37:57

Nakonec vyhodili svěřenci trenéra Badera na zakázané uvolnění. Na led skáče druhá švýcarská formace.

37:50

Rakušané mají problém dostat puk do středního pásma, Švýcaři aktivně napadají.

36:55

Huberovo nahození z levé strany chtěl před bránou dorážet Rossi, u puku byl ovšem rychleji švýcarský hráč.

36:27

Marco Rossi se objevil u levé tyče, Berra znovu ve střehu. Rakušané pokračují v tlaku.

36:19

Střely na branku: 11 – 18.

36:19
Šance

V první dobré pozici se ocitl na pravém kruhu Zwerger, puk však na bránu poslal až Schneider, jehož nechali Švýcaři volného mezi kruhy. Důležitý zákrok Berry.

36:00

Rakušané kombinují v útočném pásmu, zatím jen po mantinelech.

34:45
Gól

Vteřinu před koncem přesilovky Rakušané vyrovnávají! Podruhé v utkání skóruje LUKAS HAUDUM, a to v podstatě ze stejné pozice jako ve 22. minutě. Na pravý kruh mu tentokrát nahrál obránce Unterweger. Asistence: Clements Unterweger a Mario Huber.

33:56

Heinrich znovu střílel od modré, znovu ale trefil pouze blok.

33:22

Následně ale naši jižní sousedé o pásmo přicházejí a musejí znovu rozehrávat od Kickerta.

33:04

Ambühl zblokoval střelu Heinricha, Rakousko však zůstává na kotouči.

32:47
Trest

Po čase si početní výhodu zahrají také Rakušané. Vyloučen za podrážení je obránce Dean Kukan (SUI).

32:16

Niederreiter se v souboji za rakouskou bránu snažil využít své mohutné postavy, Rakušané ale nakonec alespoň na chvíli puk dostávají do středního pásma.

31:23

Kurashev si chtěl mezi kruhy ještě vylepšit střeleckou pozici, na rakouského obránce Unterwegera ovšem nevyzrál.

30:45

Střelu Hubera z levého křídla blokuje Josi, puk míří do pravého rohu útočného pásma.

30:36

Střely na branku: 8 – 17.

29:43
Gól

Uběhlo pouze třináct vteřin a Švýcarsko otáčí skóre! Pokračující klasickou přesilovku předčasně ukončuje KEN JÄGER. Ten si najel za rakouskou obranu a u pravé tyčky doklepl do sítě přesnou nahrávku Andrighetta. Asistence: Sven Andrighetto a Dean Kukan.

29:30
Gól

Také podruhé Švýcaři dvojnásobnou přesilovku trestají! Znovu se o to postaral kapitán ROMAN JOSI, který si sjel k brankovišti a po neúspěšných dorážkách Hischiera a Ambühla doklepl puk za ležícího Kickerta. Asistence: Andres Ambühl a Nico Hischier.

28:54
Trest

Švýcarsko si podruhé v utkání zahraje početní výhodu 5 na 3! Hákování si musí odsedět David Maier (AUT).

28:54
Šance

Švýcaři byli doslova centimetry od vyrovnání! Josiho střela, před brankou ještě nejspíše tečovaná, Kickertovi propadla a puk skončil těsně před brankovou čarou. Už se k němu natahoval Ambühl, ale rakouský brankář byl rychlejší.

27:56
Trest

Švýcarsko si poprvé ve druhé periodě vyzkouší početní výhodu, dvě minuty za držení hole dostává Benjamin Baumgartner (AUT).

27:32
Šance

Bertschy se znovu dokázal vyhnout obránci a připravil gólovku Nico Hischierovi, který ale z bezprostřední blízkosti odkrytou část klece netrefil.

26:51

Rossi se už hnal do přečíslení po pravém křídle, dojížděli mu také spoluhráči, na poslední chvíli se ale vrátil Sven Senteler a rakouského útočníka Minnesoty o puk obral.

26:31

Střely na branku: 8 – 11.

26:26
Šance

Ovšem Christoph Bertschy to teď udělal parádně, kličkou se vyhnul rakouskému obránci a stanul tváří v tvář Kickertovi. Ten jeho střelu vyrazil.

25:55

Švýcaři jsou po druhém gólu aktivnější a snaží se zakládat kombinace v útočném pásmu. Schází ale finální fáze.

25:05

Loeffel předal kotouč Kurashevovi, který si sjel na modrou čáru a nepříjemným nahozením pošimral Kickerta.

24:09

Herzog předal puk Josimu a mířil před branku na teč, nahrávka švýcarského kapitána ale byla příliš dlouhá.

23:20

Dvakrá trefil Siegenthaler před brankou se pohybujícího spoluhráče Bertschyho. Rakousko poté dostává kotouč do středního pásma.

23:06

Ken Jäger dostal prostor na pravém kruhu, Rakousko po Kickertově zákroku vyhazuje na icing.

22:26
Gól

Odpověď na sebe nenechala dlouho čekat a Švýcaři za 38 vteřin znovu snižují na rozdíl jediné branky. Roman Josi si sjel z obrany na úroveň brankové čáry a centrem do brankoviště našel u levé tyče NICO HISCHIERA, jemuž už jen stačilo nastavit hůl. Asistence: Roman Josi a Romain Loeffel.

21:48
Gól

Poprvé ještě LUKAS HAUDUM bránu netrefil, rakouský útočník ale na pravém kruhu zůstal a po přesné křižné nahrávce Zwergera na bližší tyč propálil švýcarského gólmana Berru. Rakušané tak využívají přesilovku a vracejí se do dvoubrankového vedení. Asistence: Dominic Zwerger a Clements Unterweger.

21:03

Další úspěšná defenzivní práce hráčů ze země helvétského kříže a Unterweger musí zpět za vlastní branku.

20:43

Josi si hned po vhazování vzal kotouč a vyhodil přes všechny čáry.

20:39

Vyhození Švýcarů končí v hledišti, vhazování po pravici Berry.

20:11

Rakušané dohrávají na začátku druhé třetiny ještě téměř dvouminutovou přesilovku, Raffl teď nahrává za branku.

20:01

Druhá třetina začne přibližně ve 21:13.

Rakousko po první třetině odchází do šaten s překvapivým vedením 2:1. Úvodní tlak nejprve v páté minutě využil Clements Unterweger, o deset minut později zvýšil na 2:0 Paul Huber. Švýcaři odpověděli 75 vteřin nato v přesilovce 5 na 3, kterou využil jejich kapitán Roman Josi. Využít mohli i další šance, buď ale mířili mimo nebo narazili na rakouského gólmana Kickerta.

Střely na branku: 7 – 7.
Vyhraná vhazování: 8 – 14.

20:00

První třetina skončila.

19:54
Trest

Rakousko dostane v samém závěru první části ještě krátkou přesilovku po faulu Christopha Bertschyho (SUI).

19:09

Ofsajd zastavil akci Švýcarů, do konce první třetiny zbývá necelá minuta.

17:44

Druhé oslabení Rakušané přečkali a už jsou znovu v pěti na ledě.

17:37
Šance

Po Loeffelově ráně z levého kruhu dorážel Thürkauf a málem dostal puk do sítě. Kickert ho ale s vypětím všech sil nakonec udržel mimo bránu.

16:52

Ken Jäfer pálil v pokračující přesilovce, Rakušané pak ale vyhazují puk.

15:48
Gól

Švýcaři dvojnásobnou početní výhodu bleskově využívají a snižují na 1:2. Romain Loeffel předal puk na pravý kruh ROMANU JOSIMU, který dělovkou k levé tyči překonává Kickerta. Asistence: Romain Loeffel a Andreas Ambühl.

15:44
Trest

Rakousko hrálo v oslabení v pěti a Švýcaři budou hrát přesilovku 5 na 3!

Gól

Rakousko se proti favoritovi ujímá dvougólového vedení! Tenhle gól si za rámeček nedají hlavně švýcarští obránci, kteří nechali u pravé tyčky Berry příliš dlouho dorážet neodbytného PAULA HUBERA. Ten z boku vrátil kotouč do brankoviště a nakonec i za čáru. Asistence: Vinzenz Rohrer.

14:00

Od modré nakonec střílel Lukas Haudum, puk končí po teči bránících hráčů v ochranné síti.

13:51

Švýcaři už jsou v pěti hráčích, Rakousko ale pokračuje v kombinaci v útočném pásmu.

12:57

Bertschy zavezl puk do obranného pásma soupeře a šetří další vteřiny pro Švýcary.

12:29

Siegenthaler za bránou vystihl rozehrávku Rakušanů a jeho kolega Kukan vyhazuje přes všechny čáry.

11:51
Trest

První přesilovka zápasu náleží Rakousku. Fabrice Herzog (SUI) totiž při forčekingu trefil holí do obličeje Nica Brunnera.

11:40

Střely na branku: 6 – 3.

11:39

Baumgartner vyzval ke střele z pravé strany Stevena Stronga, jenž ale puk netrefil tak, jak chtěl. Jednoduchý zákrok pro Berru.

11:05

Rossi už jenom ztečoval nahrávku do útočného pásma a odešel na střídačku. Hrají Švýcaři.

10:07

Přejezd Schneidera do útočného pásma vypadal na hraně ofsajdu, rychlého rakouského útočníka nicméně vytlačili švýcarští beci.

09:25
Šance

Po chybě Brunnera na modré čáře ujížděli Švýcaři do brejku tří proti jednomu. Roman Josi nakonec zvolil střelu, těsně ale minul pravou tyčku!

09:17

Paul Huber se obtočil kolem pravé tyčky a hledal mezeru mezi betony Berry.

08:52

Roman Josi si vyměnil puk s Kurashevem a tvrdě pálil, ovšem mimo zařízení.

08:21

Další icing Rakušanů, kterým se do obranného pásma příliš nechtělo. Rozhodčí je napomíná s tím, že příště už by mohl přijít trest.

07:43

Střely na branku: 4 – 2.

07:43

Manuel Ganahl měl problémy se zpracováním kotouče, píská se ofsajd.

07:00

Kickert betonem vyrazil nabídku Andrighetta, který nataženou holí posouval puk na Jägera. Puk je ve středním pásmu.

06:44

Viditelně unavený Peter Schneider se musí vrátit do obranného pásma, Rakousko totiž vyhodilo na zakázané uvolnění.

06:02

Dvakrát se Nico Hischier snažil procpat puk na u pravé tyčky stojícího Thürkaufa. Poprvé narazil na rakouskou hůl, podruhé kotouč prosvištěl brankovištěm pryč.

05:36

Huber puk na modré čáře ještě udržel, jeho spoluhráči ale byli buď zablokovaní nebo šli střídat. Hraje tak Švýcarsko.

04:59

Od Herzoga se puk odrazil do prostoru mezi střídačkami, vhazování ve středovém kruhu.

04:15
Gól

Rakušané zužitkovávají tlak z úvodních minut a v páté minutě jdou do vedení! Marco Rossi vyhrál vhazování za sebe na levou stranu na CLEMENTSE UNTERWEGERA, který golfovou střelou, možná ještě tečovanou švýcarským útočníkem, propálil Berru. Asistence: Marco Rossi.

03:43

Za soupeřovou obranou už číhal švýcarský forvard Kurashev, puk se k němu nakonec nedostal.

03:10

Následně Švýcaři chybují v rozehrávce a z pravé strany pálí Benjamin Nissner. Další zákrok Reta Berry.

02:51

Wukovits uvolnil na levém křídle rakouského kapitána Thomase Raffla, který prudkou ránu namířil nad Berrovu bránu.

01:36

Andrighetto se snažil prorazit mezi dvěma rakouskými beky, kotouč rozehrává brankář Kickert.

00:55

Rakousko následně obrátilo hru a postaralo se o první střelu na branku. Berra ji pokryl.

00:21

První útok vedou Švýcaři, Josi křižnou nahrávkou hledal u levé tyče Glausera.

00:01

Utkání právě začalo.

Rakušané i Švýcaři už jsou na ledě, v ochozech je už hlasitě podporují jejich fanoušci, kteří by se měli postarat o dobrou atmosféru alpského derby.

Úvodní sestavy:

Rakousko: Kickert (Höneckl) – Heinrich (A), Zündel, Unterweger, Wolf, Strong, Maier, Stapelfeldt, Brunner – Raffl (C), Nissner, Schneider – Zwerger, Rossi, M. Huber – Ganahl (A), Baumgartner, Haudum – P. Huber, Wukovits, Rohrer.
Trenér: Roger Bader

Švýcarsko: Berra (Schmid) – Josi (C), Glauser, Siegenthaler, Kukan, Marti, Loeffel, Jung, Fora – Thürkauf, Hischier, Kurashev – Andrighetto, Jäger, Niederreiter – Herzog, Senteler, Simion – Scherwey (A), Ambühl (A), Bertschy.
Trenér: Patrick Fischer

Rozhodčí: MacFarlane (USA), Vikman (FIN) – Gustafson (USA), Nyqvist (SWE).

ŠVÝCARSKO

Švýcarsko přivezlo do Prahy několik svých největších hvězd z NHL. Ty se ukázaly hned v pátečním utkání proti Norsku, které Švýcaři vyhráli 5:2. Kapitán Roman Josi asistoval u vítězného gólu, svým spoluhráčům ale připravil řadu dalších šancí a celkově na ledě dominoval. Jednou nahrával také Phillip Kurashev, útočník Winnipegu Nino Niederreiter pak dával poslední branku svého týmu.

Hráči ze země helvétského kříže předvedli kvalitní výkon, zejména ve druhé třetině, kdy Norům třemi brankami odskočili. Svého soupeře rovněž přestříleli 40:15 a dobře se naladili na další utkání. To odehrají s Rakouskem, které by papírově mělo být ještě o něco snazším soupeřem než Norsko. Potvrdí se to?

RAKOUSKO

Rakušané v sobotu narazili na Dány, kteří byli v nepříliš záživném utkání lepším týmem a vyhráli 5:1. Jedinou branku našich jižních sousedů dával na konci první třetiny Manuel Ganahl, jinak ale tým vyslal na branku jen dalších 16 střel. Několik šancí přesto měl, zejména pak největší hvězda mužstva a útočník Minnesoty Marco Rossi (třikrát vystřelil).

Rakousku chybí jejich největší naděje z posledních dvou draftů v podobě obránce Davida Reinbachera (loňská pětka) a útočníka Marca Kaspera (osmý výběr z roku 2022). Nicméně Vinzenz Rohrer, stejně jako Reinbacher hráč organizace Montrealu, už nastoupil (a asistoval). Proti nabitému Švýcarsku to však budou mít Rakušané těžké. Dá se tak očekávat, že z rodinného souboje mezi švýcarským trenérem Rakouska Rogerem Baderem a jeho synem Thierrym Baderem, kterého Švýcarsko nominovalo, ale zatím nezapsalo na soupisku, vyjde šťastnější ten mladší.

Sportu zdar a hokeji zvlášť! Vítám vás u textového přenosu ze zápasu skupiny A letošního MS v ledním hokeji mezi hokejisty Rakouska a Švýcarska. Úvodní vhazování je naplánováno na 20:20 na led O2 areny v Praze.

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 20:20.