Z Prahy vám přejeme pěkné oddpoledne a při dalších dnešních zápasech napočtenou.

Velká Británie proti Finům předvedla konkurenceschopný výkon jen na začátku zápasu. Zejména ve druhé části šlo o hru kočky s myší a jen špičkový výkon brankáře Bownse ve třetí třetině uchránil Velkou Británii od dvouciferného výsledku. Hattrickem se blýskl Oliver Kapanen, čtyři asistence pak zaznamenal Mikael Granlund a tři Ahti Oksanen.

Duggan

Rozhodčí: Ansons (LAT), Holm (SWE) – Durmis (SVK), Lundgren (SWE)

59:04

Juha Jääskä pálil na druhé straně, ale z tohohle mráčku nezapršelo.

57:56

Benjamin Davies vypálil ještě ze střední třetiny, ale Larmi měl trochu s tou střelou problémy.

56:56

Zápas už se dohrává. Britové se soustředí, aby nedostali desítku a díky vynikajícímu braankáři Bownsovi se jim to nejspíše povede.

54:13

Velká šance Jere Innaly, ale Bowns předvedl výborný zákrok. A skvěle si počínal britský gólman o chvíli později po střele téhož hráče.

53:23
Trest

Ben Lake – 2 min., držení.

52:57
Gól

Finsko právě vstřelilo branku!
Hattrick kompletuje OLIVER KAPANEN! Määttä vypálil od modré a Kapanen čepelí hole odrazil puk k opačné tyčce, než měl puk původně namířeno. Asistence: Olli Määttä, Ahti Oksanen.

51:36

Britové byli nyní pod velkým tlakem, ale ubránili se a dostali puk ze třetiny.

49:23

Fantastický zákrok Bownse proti střele Jesse Puljujärviho! V poslední chvíli máchl lapačkou a skvěle zabránil téměř jasnému gólu.

48:27

Juuso Riikola mířil z levé strany hodně mimo branku.

46:39
Gól

MIKKO LEHTONEN si sjel z modré čáry pro přihrávku od Helenia a pěkně zavěsil pod víko. Asistence: Konsta Helenius, Mikael Granlund.

46:21

Ojedinělý protiútok Britů. Brett Perlini to zkoušel bekhendem, ale pokus mířil jen Larmimu do hrudi.

45:52

Další velkou šanci měl Oliwer Kaski, ale jeho pokus z pravé strany skvěle chytil Ben Bowns.

45:06

Oksanen dostal přihrávku od Granlunda a napálil pravou tyč britské branky.

44:14

Obrovská šance Valtteriho Puustinena, ale Bowns předvedl parádní zákrok.

43:15
Trest

Nyní si Britové nerozuměli za brankou a po sérii zmatených přihrávek je vyloučen Ben Lake za krosček.

41:38

Střílenou přihrávku vyslal Vili Saarijärvi, ale Jere Innala neprotečoval puk do sítě.

Cade Neilson pálil z levé strany, ale Larmi byl pozorný.

40:01

Ve druhé třetině se s výjimkou velkých šancí Perliniho hrálo prakticky na jednu branku. Britští obránci nechávali Finům hodně prostoru a hráči Suomi toho dokázali využívat. V závěru prostřední třetiny už to byl ze strany ostrovanů v podstatě zmar. Finové soupeře ve druhé části přestříleli 16:3. Třetí třetina začne přibližně ve 14:00.

40:00

Druhá třetina skončila.

38:45
Gól

Do hodně otevřené obrany si najel OLI MÄÄTTÄ a zužitkoval přihrávku od Granlunda střelou přesně k pravé tyči. Bownsovi clonil vlastní obránce, neměl šanci zasáhnout. Asistence: Mikael Granlund.

37:45

Finové svého protivníka zcela rozebrali a Britové se už těší do šatny, možná i na konec zápasu. Nejsou nyní Finsku důstojným soupeřem.

36:01
Gól

Jesse Puljujärvi nšel zpoza branky OLIVERA KAPANENA, který natřikrát propasíroval puk do sítě. Asistence: Jesse Puljujärvi, Mikael Granlund.

35:27

Finům to pořád nestačí a tlačí se do útoku.

32:49
Gól

JUUSO RIIKOLA dostal přihrávku na modrou spíše z nouze, nevěděl co s pukem, tak ho nahodil na branku a ten zaplul k překvapení všech do sítě. Asistence: Jesse Puljujärvi, Ahti Oksanen.

31:58

Dvě obrovské šance měl Brett Perlini. Nejprve neproměnil samostatný nájezd, pak ještě zkoušel překonat Emila Larmiho bekhendovým blafákem, ale ani jednou neuspěl. To byla největší šance Velké Británie v zápase.

30:03

Dělovka Vili Saarijärviho skončila těsně mimo.

27:10

Finové po pomalejším rozjezdu už zcela dominují. Čtvrtá řada vedená Bjorninenem nyní sevřela Brity na více než minutu před Bownsem a bylo jen dílo náhody, že to Británie přežila bez úhony.

24:52
Gól

JERE INNALA zůstal trestuhodně volný v pravém kruhu, dostal přesnou přihrávku od Granlunda a střílí třetí gól! Asistence: Mikael Granlund, Iiro Pakarinen.

24:00
Trest

Evan Mosey – 2 min., hákování.

24:00
Šance

Obrovská šance Finů! Mikael Granlund našel před brankou Valtteri Puustinena, který jen těsně neprostřelil Bena Bownse!

22:57

Liam Kirk se opět probíjel finskou obranou, ta ho v poslední chvilce zastavila.

21:15
Gól

Od modré napřáhl JESSE PULJUJÄRVI a golfákem prostřelil Bownse. Skvěle před brankou clonil Kapanen, takže britský gólman vůbec nic neviděl. Asistence: Oliwer Kaski, Ahti Oksanen Ahti Oksanen.

20:34

Finové strávili první půlminutu v útočném pásmu a po zakázaném uvolnění se do něj vrátí.

20:01

Britové na počátku utkání hráli s Finskem vyrovnanou partii, ale postupem času získávali Finové více ze hry. Nakonec se prosadili až čtyři minuty před první sirénou, když se puk šťastně odrazil ke Kaskimu, jehož střelu krásně usměrnil do sítě Kapanen. Finsko vede na střely 11:5. Druhá třetina začne přibližně ve 13:10.

20:00

První třetina skončila.

19:51

Oliver Betteridge zkoušel ujet, ale Finové ho v poslední chvíli obrali o puk.

18:39

Jesse Puljujärvi to zkoušel tvrdě z pravé strany, ale Ben Bowns udržel puk ve výstroji..

17:26
Trest

Juha Jääskä – 2 min., držení.

Ben Lake – 2 min. + 2 min., podrážení.

16:14
Gól

Puk se šťastně odrazil n modrou ke Kskimu, který vypálil a po perfektní teči OLIVERA KAPANENA se dostal puk dnes poprvé do sítě! Asistence: Oliwer Kaski, Ahti Oksanen.

15:23

Z ojedinělé akce zahrozil po levé straně Robert Lachowicz, Emil Larmi si nebyl úplně jist svým zákrokem, ale dobře to pro Finy dopadlo.

14:42

Valtteri Puustinen projel po pravé straně do pásma a vystřelil, Ben Bowns byl ovšem připravený.

13:23

Dobrá střela Jere Innala z mezikruží, ale Ben Bowns včas srazil betony.

11:42

Finové se málem dostali do přečíslení, ale Nathanael Halbert výborně zasáhl.

11:15

Iiro Pakarinen pálil z pozice kousek za pravým kruhem, Bowns toho poprvé mnoho neviděl, ale puk se odrazil mimo branku.

11:01

Komerční přestávka.

10:40

Arttu Hyry dostal přihrávku na pravou stranu, zkusil bez přípravy vystřelit, ale pokus mu nesedl.

10:09

Finové nyní měli puk v útočném pásmu, ale nevěděli co s ním. Nakonec o něj přišli, ale výsledkem špatné rozehrávky Britů bylo zakázané uvolnění..

08:29

Zatím jsme neviděli vyloženou šanci. Mírnou převahu mají Finové, na střely vedou 5:2.

07:02

Liam Kirk se po přečíslení dostal k pěkné střele a vystrašil Larmiho.

05:38

Britové zatím nedovolují Finům, aby se dostávali do větších příležitostí. Když už přijde střela, Bowns obvykle puk dobře vidí a má situaci pod kontrolou.

04:31

Oliver Kapanen přenechal puk Jesse Puljujärvimu, ten okamžitě vypálil, ale Bowns měl situaci pod kontrolou.

03:40

Velmi pěkně střílel Sam Jones od modré. Finský gólman mnoho neviděl, ale puk se od něj odrazil mimo.

03:11

Puk po zásahu Britů končí na střídačce.

02:02

Z pravé strany, ale také z těžkého úhlu střílel Vili Saarijärvi, Bowns našel puk v lapačce.

01:19

Zakázané uvolnění Finů.

00:34

Valtteri Puustinen se tlačil do útoku, le jeho pokus o přihrávku byl zblokován.

00:01

Utkání právě začalo.

Hlediště je opět velmi dobře zaplněné, ale úplně vyprodáno nejspíš nebude.

Úvodní sestavy:

Finsko: Larmi (Lehtinen) – Määttä, Lehtonen, Rissanen, Kaski, Riikola, Saarijärvi, Vittasmäki, Mattila – Granlund, Helenius, Puustinen – Oksanen, Kapanen, Puljujärvi – Innala, Hyry, Jormakka – Jääskä, Björninen, Pakarinen.
Trenér: Jukka Jalonen

Velká Británie: Bowns (Whistle) – Batch, Mosey, O'Connor, Phillips, Halbert, Sa. Jones, Tetlow, Richardson – Lake, Neilson, Dowd – Kirk, Perlini, Curran – Critchlow, Lachowicz, Betteridge – Shudra, Davies, Duggan.
Trenér: Peter Russell

Rozhodčí: Ansons (LAT), Holm (SWE) – Durmis (SVK), Lundgren (SWE).

POSLEDNÍ VZÁJEMNÉ ZÁPASY:
20.05.22 Velká Británie – Finsko 0:6
17.05.19 Finsko – Velká Británie 5:0

VELKÁ BRITÁNIE

Velká Británie v sobotním zápase statečně vzdorovala Kanadě. Dokonce se v první třetině dostala díky Liamu Kirkovi do vedení, které jí ale vydrželo přesně půl minuty. Javorové listy pak srovnaly a ve druhé třetině díky dvěma brankám Connora Bedarda definitivně odskočily. Snižující gól Bena O'Connora už Britům alespoň k zdramatizování nepomohl.

Nicméně i tak si mohou Britové vzít z úvodního utkání hodně pozitivních věcí. Hrozili z protiútoků i přesilovek, výborný výkon podal zmiňovaný Kirk, českým fanouškům známý z jeho nedávného působení v Litvínově. Kanadským střelám také dlouho vzdoroval brankář Jackson Whistle.

Proti Finům to bude mít Velká Británie znovu složité, tak či onak jsou pro ni ale úvodní dva zápasy proti favoritům skupiny dobrým odrazovým můstkem pro pozdější a pro boje o záchranu důležitější duely.

FINSKO

Finové za sebou nemají úplně ideální vstup do šampionátu. V pátečním utkání s Českem byli většinu času horším týmem, výraznou střeleckou převahu domácích dokázali snížit až ve třetí třetině a v prodloužení. Předtím ale svěřenci Jukky Jalonena přečkali řadu velkých šancí a zejména díky brankáři Harrimu Säterimu získali bod za prohru v nájezdech.

Druhý zápas proti outsiderovi z Velké Británie se tak pro Suomi jeví jako ideální příležitost na to se rozstřílet a získat jistotu do dalšího průběhu turnaje. Na povedené výkony ze střetnutí proti Česku by mohli navázat Mikko Lehtonen (s pěti střelami nejpilnější Fin) nebo Iiro Pakarinen se třemi pokusy. Vidět byli i kapitán Mikael Granlund, který na začátku druhé třetiny trefil tyčku, nebo Hannes Björninen, jenž vyhrál pět ze šesti vhazování.

Sportu zdar a hokeji zvlášť! Vítám vás u textového přenosu ze zápasu skupiny A letošního MS v ledním hokeji mezi hokejisty Finska a Velké Británie. Úvodní vhazování je naplánováno na 12:20 na led O2 areny v Praze.

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 12:20.