To je od nás k tomuto utkání všechno, děkujeme za pozornost a těšíme se opět na shledanou!

Dánové v prvním utkání mistrovství vítězí nad Rakouskem 5:1 a zapisují tři body do tabulky. Skóre otevřeli dvěma brankami ve 14. a 17. minutě, Rakušané pak sice v závěru úvodní periody snížili, ale Joachim Blichfeld nejprve ve 39. minutě a pak v 59. minutě pomohl zvýšit náskok svého týmu. Mezitím se ještě v 54. minutě trefil Felix Scheel.

Nejlepšími hráči obou týmů byli vyhlášeni Manuel Ganahl (Rakousko) a Oliver Lauridsen (Dánsko).

Schultz

Rozhodčí: Holm (SWE), Schrader (GER) – Briganti (USA), Hynek (CZE)
Počet diváků: 15 719

59:18

Ze secvičeného odskoku po buly pálil Frederik Storm, trefil blokujícího Rakušana.

58:57
Gól

Dánsko právě vstřelilo branku! Tak ještě jedna branka 63 vteřin před závěrečnou sirénou. Seveřané navyšují svůj náskok na rozdíl čtyř gólů. Nejprve z prostoru mezi kruhy vypálil Patrick Russell, jeho pokus před brankou lízl clonícího Mikkela Aagaarda. K odraženému puku se nejrychleji dostal na levé straně JOACHIM BLICHFELD, který dopravil kotouč do odkryté části klece. Asistence: Mikkel Aagaard a Patrick Russell.

58:22
Trest

Peter Schneider (AUT) zastavil sekáním rozvíjející se útok Dánů. Čeká ho pobyt na trestné lavici.

58:01

Ohlášeny poslední dvě minuty základní hrací doby. Uvidí fanoušci ještě nějakou branku?

57:57

Paul Huber se pokusil projít do útočného pásma, narazil ale na připravené dánské beky. Rakušané tak musí znovu založit novou akci.

57:34

Patrick Russell si najel na střed útočného pásma, přesně ale nemířil. Rakousko obrací hru.

56:08

Komerční přestávka.

Střely na branku: 17 – 33.

56:08

Morten Poulsen zahrál vysokou holí, hra je přerušena.

55:53

Rakušané ale nic nevzdávají, Nico Brunner teď zajímavě pálil z vrcholu kruhů. Netrefil.

55:16

Joachim Blichfeld nahazoval na bránu, kde clonil Markus Lauridsen. Pátá branka z toho nakonec nebyla.

54:16

Dánové zakládají další akci, zatím se ke střele nedostali.

53:44
Gól

Dánsko právě vstřelilo branku!
Tak nakonec Dánové skutečně čtvrtý gól střílejí a šest minut před koncem třetí třetiny si upevňují vedení. Obránce Bruggisser křižnou nahrávkou našel na levém kruhu FELIXA SCHEELA, který si vylepšil střeleckou pozici a zamířil přesně k bližší tyčce. Asistence: Phillip Bruggisser a Nicholas Jensen.

53:03
Šance

Dánsko bylo velmi blízko třetímu gólu! Frederik Storm dostal nahrávku před branku, jeho bekhendovou střelu do odkryté části ale skvěle zastavuje Madlener!

Šance

Dnešní utkání sleduje 15 719 diváků.

52:42

Střely na branku: 17 – 31.

52:00

Zakázané uvolnění Dánska. Vhazování po levé straně Dichowy brány.

51:42

A dění se opět vrátí před svatyni Davida Madlenera, jeho spoluhráči totiž vyhodili puk na zakázané uvolnění.

50:48

Rakušani jsou kompletní, hra ale nadále pokračuje před jejích bránou.

50:11

Lucas Thaler zachytil nahrávku Dánů a vyrazil v oslabení do brejku po pravém křídle. Neměl už však příliš sil a jeho dalekonosná střela tak byla spíše propagační.

49:18

Nicholas Jensen poslal přesný pas na Joachima Blichfelda, který se do střely z první tvrdě opřel, jenže odkrytou část brány minul.

48:27
Trest

Další početní výhoda pro Dánsko, které může využít faulu kolenem v podání Paula Stapelfeldta (AUT).

47:25

Střely na branku: 16 – 30.

47:24

U pravého kruhu se objevila šance pro Marca Rossiho, jenž se pokusil překvapit dánského Dichowa. Ani tentokrát na svého soka nevyzrál.

46:29

Trochu laxní rakouská obrana dovolila dvě šance Frederiku Stormovi. Při první vystihl rozehrávku a bránu přestřelil, podruhé se vynořil zpoza branky. V další příležitosti pak trefil Mathias From tyč!

46:05

Rakouská obrana teď jen ledabyle popostrčila kotouč směrem k modré čáře, kam se přiřítil Jesper Jensen Aabo. Ten zvolil střelu golfákem, jeho rychlý projektil ale těsně zamířil nad horní tyč.

45:15
Šance

Rakušané byli blízko kontaktního gólu, za Dichowem totiž po střele z levé strany zazvonila tyč!

44:21

Frederik Storm a Morten Poulsen si několikrát vyměnili kotouč, rakouská obrana posléze jejich počínání přerušila a poslala puk mimo své obranné pásmo.

43:51

Dominique Heinrich byl při pokusu o průnik na levém křídle zbržděn a nakonec zastaven dánským útočníkem Fromem. Rozhodčí zůstávají v klidu.

43:04

Už po návratu vyloučeného Nissnera na led podnikli Dánové další útok. Byl to Alexander True, který se snažil prokličkovat na levém křídle, ale narazil na rakouskou obranu.

42:51

Ve vlastní oslabení nahazoval od modré Nico Brunner, jeho ránu se ještě před dánským strážce tečovat Thomas Raffl.

42:18

Rakušané vyvážejí puk a míří na střídačku.

41:53

Minuta přesilové hry pryč, Dánové se zatím do vyložené šance nedostali.

41:04

Díky příhodnému odrazu zakončoval u levé tyčky rakouské branky Wejse, brankář Madlener se stihl včas přesnout.

40:51
Trest

V úvodu třetí části si Dánové zahrají přesilovou hru. Benjamin Nissner vrazil protihráče na mantinel a odpyká si tak dvě minuty na trestné lavici.

40:01

Další třetina začne přibližně v 18:06.

Střely na branku po druhé třetině: 14 – 22.

Čtyřicet minut je minulostí!

Druhá perioda nabídla jedinou branku, a to až v samém závěru. Šedesát šest vteřin před sirénou na 3:1 z pohledu Dánů navýšil Joachim Blichfeld.

Zajímavé šance v této třetině měli ale i Rakušani, ve 33: minutě slibně dorážel Marco Rossi.

40:00

Druhá třetina skončila.

39:09

Kolem dánské klece nyní zasvištěl pokus jednoho z Rakušanů. Frederik Dichow se jen otočil za pukem.

38:54
Gól

Dánové minutu před koncem druhé třetiny odskakují do dvoubrankového náskoku. Rakušané ztratili při rozehrávce puk, který na mantinelu zachytil obránce Lauridsen a předal ho Wejsemu. Ten pak vybídl ke střele na levém kruhu stojícího JOACHIMA BLICHFELDA, jenž z ostrého úhlu zamířil přesně k bližší tyči. Asistence: Christian Wejse a Oliver Lauridsen.

37:30

Střelu Phillipa Bruggissera schytal bránící Steven Strong, který se následně trochu v křeči snažil postavit.

37:08

Alexander True je možná zatím nejaktivnějším dánským střelcem. Teď si najížděl z pravého křídla a štiplavou střelou znovu prověřil Madlenera.

36:38

Rakušani se nyní nedohodli, dlouhá přihrávka k modré čáře nakonec končí jako zakázané uvolení. Vhazuje se po pravé ruce Davida Madlenera.

35:35

Střely na branku: 11 – 17.

35:35

Kilian Zündel dostal prostor na pravé straně a prověřil dánského gólmana Dichowa.

34:55

Na opačně straně znovu od pravého kruhu pálil Alexander True, který si ještě před střelou stáhl puk k sobě. Jeho projektil zamířil těsně nad horní tyč.

34:39

Hraje se sice 5 na 5, ale Dánsko v podstatě kombinuje jako v přesilovce. Nebezpečně zakončoval Alexander True.

34:00

Dánové ostřelují rakouskou branku. Postupně to zkoušeli Jensen Aabo, Lauridsen a True, buď je ale zastavil Madlener, nebo mířili mimo.

33:17

Další zajímavá akce Rakouska. Paul Stapelfeldt vyslal dělovku od modré, Frederik Dichow ji vyrazil před sebe, kde se snažil dorážet Mario Huber. I tentokrát své spoluhráče dánský gólman podržel.

32:34

Dánové oslabení přečkali a hrají znovu v pěti. Mezitím vyhodili puk z obranného pásma.

32:04
Šance

Zajímavá šance na vyrovnání! Clements Unterweger nahazoval na bránu, před ní vznikl závar, který se snažil nejlépe zužitkovat Marco Rossi. Rakouský útočník se sice nebezpečně dotíral, ale proti dánskému gólmanovi neuspěl.

30:42

Thomas Raffl se pokoušel dorážet nahození, u pravé tyče ale skulinku nenašel.

30:35

Střely na branku: 8 – 16.

30:33
Trest

V souboji v pravém rohu útočného pásma dostal do obličeje rakouský útočník Rohrer. Dvě minuty si za to půjde odpykat obránce Jesper Jensen Aabo (DEN).

30:14

Několik vteřin teď hráči obou celků bojovali o puk za rakouskou svatyní. Nakonec se puk dostal na opačnou stranu kluziště.

29:05

Rakousko je sice v plném počtu, Dánové ale nadále zůstávají v útočné třetině.

28:50

Vyraženou střelu Briggissera chtěl u pravé tyčky dorážet Christian Wejse, u puku ale byli dříve rakouští beci.

28:13

Nick Olesen vypálil po kombinaci s Nicholasem Jensenem na bližší tyč, rakouský maskovaný muž se stihl přesunout včas. Dánové ale nadále zůstávají v pásmu.

26:52

Střely na branku: 8 – 14.

26:52
Trest

Dánsko si zahraje přesilovou hru, za držení je vyloučen David Maier (AUT).

26:40

Marco Rossi sice šlápl na plyn a přebruslil dánského obránce, jeho zpětná nahrávka však mířila do prostoru nikoho.

26:09

Jesper Jensen Aabo se natahoval po poskakujícím kotouči, aby ho posunul za záda rakouského gólmana. Jenže mu chybělo k povedenému zakončení několik centimetrů.

25:49

Rakušané se vydali na útočný výlet po levém křídle. Heinrich předal puk Nissnerovi, který centroval do prostoru před branku, v němž ale byli pouze Dánové.

23:45

Alexander True se ocitl za modrou čárou dřív než puk, sudí píská ofsajd.

23:29

Střelec druhého gólu Dánů Storm si hezky vyměnil puk s Poulsenem a střílel z levého kruhu. Pozorný Madlener má kotouč ve své moci.

22:59

V hale se rozezněl buben rakouských fanoušků, kteří se snaží podpořit svůj tým. Následně si jeden z diváků v rohovém sektoru odnese ze zápasu cenný suvenýr. Tečovaný puk totiž přeletěl plexisklo.

21:58

Dlouhou přihrávku až k modré čáře Paul Huber nezpracoval podle představ. Do brejku se tak Rakušani nedostali.

21:32

Od modré prudce pálil obránc Jensen Aabo, před brankou se ještě snažil tečovat jeho spoluhráč. Puk ale na bránu nezamířil.

21:00

Mathias From dostal zpoza brány přihrávku na hokejku, udělal kličku a vystřelil. Rakouský brankář střelu pořádně neviděl, protože před ním stálo několik hráčů.

20:42

Pokus o průnik Dánů do útočného pásma zastavuje ofsajd, Poulsen už se tak ke střele nedostane.

20:30

Na opačné straně končí puk v ochranné síti, vhazování po levici dánského maskovaného muže.

20:17

Rakušané začali aktivně, Nissner ale střelou od modré čáry minul.

20:01

Další třetina začne přibližně v 17:14.

Střely na branku po první třetině: 8 – 10.

Úvodní dvacetiminutovka nabídla hned tři gólové momenty.

Nejprve se prosadili Dánové, kteří ve 14. minutě otevřeli skóre zápasu zásluhou dotěrného Markuse Lauridsena. O necelé tři minuty později se radovali Seveřané znovu, když se ve vlastním oslabení uvolnil Frederik Storm. Rakušané ale v závěru periody zabrali a v poslední minutě po nahození Manuela Ganahla snížili na 1:2.

Dánové tak ve svém úvodním duelu drží těsné vedení, co nabídne další část hry?

20:00

První třetina skončila.

19:59

Ještě jeden puk v náruči Frederika Dichowa.

19:36
Gól

Rakousko právě vstřelilo branku!
Rakousko dává necelou půl minuty před koncem první třetiny kontaktní gól. Gólmanovi Dichowovi propadlo do sítě dalekonosné nahození MANUELA GANAHLA od modré čáry. Puk nejspíše ještě tečoval dánský obránce Bruggisser, kterého před brankou srazil k ledu clonící útočník Rohrer. Asistence: Lukas Haudum a Vinzenz Rohrer.

19:01

Ohlášena poslední minuta úvodního dějství, hra se přesunula k dánské bráně.

18:08

Nyní se prosmýkl skrz dánskou obranu Benjamin Nissner, měl i celkem rychlost, nicméně jeho počínání z levé strany skončilo jen nahozením na dánského strážce.

16:58

Dánové hrají znovu s pěti hráči na ledě, Jensen Aabo se vrátil z trestné lavice.

16:52

Rakušanům se nedaří vymyslet plán, jak vyzrát na dánskou obranu. Nyní sice rychle projeli do útoku, ale o puk vzápětí přišli. Navíc se do šance dostal Alexander True.

16:11
Gól

Velká chyba v rakouské rozehrávce a Dánové zvyšují v oslabení skóre. Skvělou práci předvedl FREDERIK STORM, který před brankou obral o puk Marca Rossiho a bekhendem poslal puk do sítě. Bez asistence.

Peter Schneider dostal parádní přihrávku na levý kruh, odkud z první vypálil na bližší tyč. Proti jeho pokusu se ale Frederik Dichow včas přesunul a puk vyrazil.

14:58
Trest

První kompletní přesilovka pro Rakušany, dvě minuty za držení hole totiž dostává Jesper Jensen Aabo (DEN).

14:58

Střely na branku: 3 – 9.

14:54

Teď už jsou oba týmy kompletní.

14:39

Rakousko hraje v plném počtu a zahraje si krátkou přesilovku.

13:45

Jsme sice stále v první třetině, halou už běží mexická vlna. Hra se přesunula do středního pásma.

13:31

Dánové hned po buly vyrazili do útočné třetiny. Jejich tažení nyní zastavuje tečovaný puk v ochranné síti.

13:19
Gól

Dánové při hře 4 na 4 otevírají skóre! Na začátku celé akce byl krásný ťukes zakončený Patrickem Russellem, po jehož střele z pravého kruhu zůstal puk volný u pravé tyčky Madlenerovy klece. Dánští útočníci ho několikrát doráželi, úspěšný byl až MARKUS LAURIDSEN. Asistence: Joachim Blichfeld a Patrick Russell.

12:51
Trest

Hra na ledě se rychle srovná, vysokou holí totiž v útočném pásmu zahrál Mikkel Aagaard (DEN).

12:35
Trest

Na trestnou lavici putuje podruhé Marco Rossi (AUT), který poslal na mantinel jednoho z Dánů. Ti si zahrají svoji druhou přesilovku.

11:50

Dánové vyhodili puk na rakouskou střídačku, proto se vhazovalo u nich v pásmu. A hned po buly vystřelil na Dichowa útočník Thaler.

11:20

Jensenův pokus z mezikruží k brankáři neprošel, letící kotouč zastavili clonící hráči. Následně se puku chopil Ali Wukovits, který chtěl rozjet vlastní akci, ale při prostupu do středního pásma byl zastaven dánským obránce. Ten poslal puk zpátky do útočné třetiny, ale jeho spoluhráči nestihli vyjet: Hra byla na základě ofsajdu zastavena.

10:41

Z podobné pozice střílel Markus Lauridsen, kterému puk hezky sklepl Nick Olesen. Další zákrok Madlenera.

10:27

Téměř od modré čáry vyslal padáčkovou střelu Jesper Jensen Aabo. Puk ve své připravené lapačce přivítal s klidem rakouský gólman a hru zastavil.

10:10

Hned po vhazování pálil z levé strany Blichfeld, puk je v ochranné síti.

10:05

Střely na branku: 2 – 6.

10:00

Rakušani své oslabení i přes zajímavé šance Dánů ubránili. Jsou znovu v plném počtu.

09:22

Nyní si k pravému kruhu nabruslil Nicholas Jensen a okusil pozornost Davida Madlenera, ten se proti jeho střele přesunul včas.

09:07

Nejprve střílel od modré čáry Bruggisser, poté to z lepší pozice v mezikruží zkoušel True. Madlener musel do rozkleku.

08:00
Trest

Diváci v pražské aréně uvidí první přesilovou hru utkání. Marco Rossi (AUT) putuje za nedovolené bránění na dvě minuty na trestnou lavici.

07:44

Rychlé přečíslení Rakouska zakončoval z prostoru mezi kruhy Marco Rossi, střela mu ale vůbec nesedla.

06:58

Další slibná akce v podání Alexandera True! Dánský útočník si najel na levou stranu, z pozice kruhu vyslal nebezpečný projektil, který jen těsně minul vzdálenější horní růžek.

06:24

Střely na branku: 2 – 3.

06:24

Dánové jsou zatím ve hře aktivnější, i když teď nahrávka Aagaarda směřovala do ochranné sítě.

05:42

Ze středního pásma se rozmáchl Markus Lauridsen a vyslal prudkou střelu na rakouskou bránu. David Madlener celou situaci viděl a letící puk vytěsnil.

04:10

Mathias From se hnal do přečíslení dvou proti jednomu s Matiasem Lassenem, nahrávku ale nasměroval do vracejícího se rakouského obránce.

03:48

Ali Wukovits se ocitl téměř osamocen na levém kruhu, od jehož vrcholku nebezpečně vypálil. Proti jeho střele se přesunul včas Frederik Dichow.

03:15

Lucas Thaler už málem ujížděl do brejku, skulinky v obraně Dánska ale nevyužil, protože ho jeden z obránců včas odzbrojil.

02:57

Hned po vhazování se puk dostal na hokejku Nicholase Jensena, který od modré vyslal dělovku k bližší tyči.

02:49

Prudká nahrávka po mantinelu žádného z Rakušanů nezastihla, proto se musí kvůli zakázanému uvolnění vrátit do vlastní třetiny.

02:00

Souboj o puk v rohu kluziště v obranném pásmu Dánů. Kotouč nakonec vybojovali Rakušani, avšak vzápětí utíká z hokejky jednoho z obránců, hra se tak posouvá do středu hřiště.

01:15

Náznak prvního rakouského útoku vedl Mario Huber, na útočné modré se mu ale do cesty připletl čárový rozhodčí.

00:49

Dominique Heinrich nezvládl rozehrát, puku se tak dostal protihráč Alexander True, který si najel až k rakouskému brankáři. Toho ale nepřekvapil.

00:01

Utkání právě začalo.

Na kostce se nyní promítají začáteční sestavy, vše je tedy připraveno na zápas.

Oba týmy nastupují na led. Do začátku utkání zbývají necelé dvě minuty.

Úvodní sestavy:

Rakousko: Madlener (Kickert) – Zündel, Heinrich (A), Wolf, Unterweger, Maier, Strong, Stapelfeldt, Brunner – Schneider, Raffl (C), Nissner – Zwerger, Rossi, M. Huber – Ganahl (A), Rohrer, Haudum – Wukovits, Thaler, P. Huber.
Trenér: Roger Bader

Dánsko: Dichow (Seldrup) – Lassen, M. Lauridsen, O. Lauridsen (A), Jensen Aabo (C), Jensen, Bruggisser, Larsen – Aagaard, Russell (A), Blichfeld – From, True, Olesen – Andersen, Mølgaard, Scheel – Storm, Wejse, Poulsen – Schultz.
Trenér: Mikael Gath

Rozhodčí: Holm (SWE), Schrader (GER) – Briganti (USA), Hynek (CZE).

Vzájemná utkání

Dánsko a Rakousko se naposledy setkaly na turnaji Německého poháru, který se uskutečnil v listopadu 2023. Dánsko vyhrálo nad Rakouskem 6:1. Utkaly se také na loňském světovém šampionátu, to Dánsko zvítězilo 6:2.

Dánsko

Dánové na posledním mistrovství skončili desátí, v posledních letech navíc ukazují, že papírově silnější soupeře dokáží potrápit. A určitě se budou chtít ukázat i před domácím šampionátem.

Dánský Herning totiž společně se Stockholmem hostí mistrovství 2025.
Nejzajímavější postavou na dánské soupisce je Alexander True, který je jediným povolaným hokejistou svého týmu působící v Severní Americe.
26letý hokejista působí v AHL, na farmě Floridy.

NOMINACE:

Brankáři
: Mathias Seldrup (Esbjerg), William Roerth (Roedovre), Frederik Dichow Nissen (HV 71/Švéd.),

Obránci:
Phillip Bruggisser, Nicholas B Jensen (oba Bremerhaven/Něm.), Jesper Jensen Aabo (Klagenfurt/ICEHL), Anders Koch (Aalborg), Oliver Joakim Larsen (Jukurit Mikkeli/Fin.), Matias Lassen (Malmö/Švéd.), Markus Lauridsen (Frankfurt nad Mohanem/Něm.), Oliver Lauridsen (TPS Turku/Fin.),

Útočníci: Mathias From, Morten Poulsen (oba Herning), Oliver Kjaer, Phillip Schultz (Esbjerg), Christian Wejse, Felix Scheel (oba Bremerhaven/Něm.), Mikkel Aagaard (MoDo Hockey/Švéd.), Niklas Andersen (Augsburg/Něm.), Joachim Blichfeld (Växjö/Švéd.), Oscar Fisker Moelgaard (HV 71/Švéd.), Patrick Russell (Linköping/Švéd.), Nick Olesen (Oskarshamn/Švéd.), Frederik Storm (Kolín na Rýnem/Něm.), Alexander True (Charlotte/AHL).

Rakousko

Jako domácí do utkání vstoupí Rakušani. Ti se představí na svém třetím elitním mistrovství světa v řadě. Naposledy na světovém šampionátu skončili čtrnáctí a udržet se budou chtít i letos.

Největším lákadlem a hvětdou týmu je 22letý talent Marco Rossi působící v Minnesotě. Kádr se jinak skládá především z hráčů z domácí soutěže a švýcarské ligy.

NOMINACE:
Brankáři: Thomas Höneckl (Linec/ICEHL), David Kickert (Salcburk/ICEHL), David Madlener (Feldkirch/ICEHL),

Obránci: David Maier, Steven Strong, Clemens Unterweger (všichni Klagenfurt/ICEHL), Nico Brunner, Dominique Heinrich (oba Vídeň/ICEHL), Paul Stapelfeldt (Salcburk/ICEHL), Ramón Schnetzer (Thurgau/Švýc.), Bernd Wolf (Lugano/Švýc.), Kilian Zündel (Ambri-Piotta/Švýc.),

Útočníci:Paul Huber, Mario Huber, Benjamin Nissner, Thomas Raffl, Lucas Thaler, Ali Wukovits (všichni Salcburk/ICEHL), Manuel Ganahl, Lukas Haudum (oba Klagenfurt/ICEHL), Emilio Romig (Linec/ICEHL), Benjamin Baumgartner (Bern/Švýc.), Vinzenz Rohrer (Curych/Švýc.), Marco Rossi (Minnesota/NHL), Dominic Zwerger (Ambri-Piotta/Švýc.).

Pro oba týmy se jedná o první utkání na turnaji, kdo si uzme první body?

Pěkný den z pražské O2 arény!

Sobotní odpoledne nabídne utkání skupiny A mezi Rakouskem a Dánskem, zápas začíná od 16:20. Přeji příjemné čtení!

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 16:20.