GÓL. Brankář New York Rangers Henrik Lundqvist právě kapituloval, hokejisté Los

GÓL. Brankář New York Rangers Henrik Lundqvist právě kapituloval, hokejisté Los Angeles Jeff Carter (vlevo) a Dwight King slaví. | foto: AP

Los Angeles oslavilo třetí finálovou výhru a je krok od Stanley Cupu

• 33
Hokejisté Los Angeles dobyli led Rangers ve slavné aréně Madison Square Garden výsledkem 3:0 a stejným poměrem vévodí i finálové sérii. Od zopakování triumfu z ročníku 2012 je tak dělí pouze jediná výhra. Góly Kings obstarali útočníci Jeff Carter s Mikem Richardsem a obránce Jake Muzzin. Hlavní hvězdou byl gólman Jonathan Quick, jenž vychytal nulu díky 32 zákrokům.

Vítěz Conn Smythe Trophy pro nejužitečnějšího hráče play-off z roku 2012, gólman Los Angeles Jonathan Quick, je klíčovou postavou další jízdy Kings za stříbrným pohárem.

V pondělí po přesunu série na led Rangers vychytal všech 32 střel domácích a výrazně se tak podílel na vítězství svých barev v poměru 3:0. Stejně jasným poměrem se vyvíjí i celé finále. Svůj druhý Stanley Cup v klubové historii Kings mohou pozvednout již ve středu v odvetě v newyorské Madison Square Garden.

TVÁŘÍ NA LED. Dan Girardi z New York Rangers se snaží pomoci svému brankáři
TVRDÉ PŘISTÁNÍ. Dan Girardi z New York Rangers se vleže snaží pomoci svému
BUDE TO GÓL? Marián Gáborík z Los Angeles sleduje, jak se puk stáčí do branky

Aby slavili celkové vítězství Rangers, museli by nad rozjetým soupeřem zvítězit čtyřikrát v řadě. To zatím v historii dokázaly pouze čtyři celky, včetně Los Angeles během letošního play-off (v prvním kole Kings otočili stav 0:3 na zápasy proti San Jose). V samotném finále Stanley Cupu to pak dokázal jen jediný tým, v ročníku 1942 kanadské Toronto Maple Leafs.

Carter poslal hosty do vedení gólem z času 19:59

V úvodních dvou paritích Kings uspěli pokaždé až v prodloužení, přičemž během řádné hrací doby ani jednou nedisponovali vedením. Poprvé se tomu stalo až na ledě Rangers díky gólu do šatny z času 19:59 v podání Jeffa Cartera.

Kanadský forvard překonal Henrika Lundqvista, jenž za celý zápas čelil jen 15 střelám LA, prudkou ranou z prostoru mezi kruhy po přihrávce Justina Williamse od pravého mantinelu.

Kings dokonali triumf v prostřední hrací části

Podruhé se v New Yorku měnilo skóre v 25. minutě, kdy hosté využili početní převahu. Od modré čáry švihem nastřelil puk na branku Jake Muzzin a skvělou práci před Lundqvistem odvedl clonící Carter. Švédská jednička Rangers puk neviděla a ten se tak zastavil až o síť v brance.

Rangers se za nepříznivého stavu tlačili do útoku, góly ale dávali jen hosté. Pojistku na konečných 3:0 vsítil v 38. minutě Mike Richards poté, co se k němu se štěstím po odrazu od bránícího hráče vrátil puk při brejku 2 na 1.

Quick v závěru nepovolil drama

V závěrečné dvacetiminutovce byl rozdíl v poměru střel nejmarkatnější - 11:2 ve prospěch Rangers. Nulu na kontě skvěle chytajícího Quicka, jenž během svých hokejových začátků fandil právě Rangers a za vzor měl jejich tehdejší brankářskou hvězdu Mika Richtera, však Blueshirts neumazali.

Výsledek:

Finále Stanley Cupu - 3. zápas:

New York Rangers – Los Angeles Kings 0:3 (0:1, 0:2, 0:0).
Branky a nahrávky:
20. Carter (Williams, Vojnov), 25. Muzzin (Kopitar, Gáborík), 38. M. Richards (Clifford). Střely na branku: 32:15. Diváci: 18 006. Stav série: 0:3.