Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Lotyši chytili překupníka vstupenek

28 2004
Praha - Lotyšští fanoušci sami dopadli podvodníka, jenž jim prodával falešné vstupenky na hokej. Je to první úlovek v honbě za gangem, který ve velkém rozjel padělání lístků na mistrovství světa. Teď už ho vyslýchá policie. Podle vyšetřovatelů může mít skandál velké rozměry. Odhadují, že padělaných vstupenek jsou tisíce.

Jsou přitom téměř k nerozeznání od originálů. Padělek pozná většinou až turniket u vstupu do haly.

Muž, kterého lotyšští fanoušci poznali a zadrželi v jedné z pražských restaurací, je připravil o všechno: kromě toho že jim prodal „lístky“, jim slíbil také ubytování, stravu a dopravu zpět.

Nechal si za to zaplatit, ale nic z toho nebylo. „Lapili muže, který má na svědomí přes tři stovky okradených Lotyšů. Vylákal z nich 150 tisíc eur,“ říká lotyšský vyšetřovatel Andrej Vilks, který na případu falešných lístků spolupracuje s českou policií.

„Moc nechybělo a ten chlap dostal pořádnou nakládačku,“ dodává Vilks. Policisté zadrženého včera vyslechli. Čeká ho cesta do Lotyšska, kde mu hrozí až osm let vězení.


Gang je profesionální

Policie tvrdí, že zatčený Lotyš nebyl zdaleka jediný, kdo podvedl turisty. Lotyš však zřejmě nepatří do skupiny padělatelů, kteří ve velkém zfalšovali vstupenky na hokejové mistrovství. To byl podle vyšetřovatelů čistě český gang. „Podle toho co o padělatelích vím, jsou dobře organizováni.

Část z nich vyrábí vstupenky, jiní získávají kontakty na prodejce a další je pomáhají prodávat na černém trhu. Velmi se to podobá struktuře drogového gangu,“ popisuje Andrej Vilks.

Padělky jsou šikovné

Jak mohli padělatelé vyrobit tak dobré falešné lístky? Sazka tvrdí, že je vyloučeno, aby je někdo tiskl na jejich terminálech. Ty podle mluvčího Zdeňka Zikmunda nejdou zmanipulovat. „Nedá se však vyloučit, že se podvodníci dostali ke kotoučům s nevytištěnými vstupenkami. I to by se ale dalo dohledat, kdy a kde k tomu došlo,“ řekl Zikmund.

„Ještě nemáme výsledky expertíz hotové, takže k tomu zatím nedokážu nic říct,“ řekla policejní mluvčí Iva Knolová.

Lidé, kteří naletěli na falešné vstupenky, se podle policistů nemají stydět. Mohou se totiž připojit k žalobě na padělatele. K té se ostatně chystá přidat i Sazka. „Cítíme se také jako poškození,“ řekl Zikmund.

Fanoušci Lotyšska debatují se svým krajanem, vyšetřovatelem Vilksem.

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze