Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Lotyšské barvy zaplavily Prahu

24 2004
Praha - Hned při prvním zápase na mistrovství světa dostali čeští fanoušci zdatnou konkurenci. Příznivci lotyšského hokejového mužstva zaplavili okolí Sazka Areny, z centra jich k hale proudily metrem tisíce. "Latvia, sara, sara, sarauj!" znělo útrobami pražského metra. Ne všichni ale měli vstupenky, sháněli je až v den zápasu.

Léta patří mezi fanoušky na hokejových šampionátech k těm nejlepším, jsou hluční a věrní. Už v pátek se jich po pražských Vysočanech hemžily stovky, ve vínových a bílých dresech lotyšského národního týmu. A v sobotu, v den zahájení mistrovství světa, už jich byly tisíce.

"Na hranicích bylo tolik našich autobusů, že se tam vytvořili fronty," říká asi pětadvacetiletý Lauris z Rigy. Napůl hrdě, napůl navztekaně.

Doma neměl žádnou šanci vstupenky sehnat. "Přes internet to nefungovalo a náš hokejový svaz od českého žádné do prodeje nedostal," stěžuje si.

Stejně jako on tak jely stovky fanoušků do české metropole na "blind". Přijely v den zápasu a čekaly je dva důležité úkoly: sehnat lístky a posilnit se před odpoledním duelem. A mnozí to zvládli na jedničku.

Vstupenky houfně skupovali od Němců, kteří vlastnili lístky na dvojzápas, ale stačí jim vidět večerní duel svých hráčů s Kazachstánem. Laurisův kamarád sehnal drahocenný "klíč" do arény za čtyřicet eur, tedy asi třináct set korun. "To ještě jde. Ale někde je prodávali i za dvě stě," říká Piiter.

Léta patří mezi nejvěrnější příznivce svého národního mužstva. Tak jako mnoho jeho krajanů. Loni ve Finsku byli Lotyši nejpočetnějšími a nejhlasitějšími fanoušky z ciziny. Irbe, Naumovs, Kerčs... Tyhle jmenovky bývají nejčastější. Všichni tři hráči proti Česku nastoupí.

Hodiny před zápasem už Lotyši zaplnili i Fun Village, velký stan pro hokejové fanoušky vedle Sazka Areny. Prodává se tu pivo za přijatelnou cenu, klobásky, z reproduktorů vyhrává moderní hudba. Poslední nádech lidovosti před vstupem do supermoderní arény.

Ta pravá show ale začalo až tam, v nekuřácké atmosféře na chladném ledě. V hledišti ale i díky Lotyšům bylo pořádně horko.

Lotyšští fanoušci.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze