Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Lotyšský reprezentant Andersons si o angažmá v Jihlavě řekl sám

Letní přípravu s hokejisty Jihlavy zahájil i lotyšský obránce Janis Andersons. | foto: Jaroslav Šnajdr, MAFRA

25 2013
V posledních čtyřech sezonách odehrál téměř dvě desítky zápasů na mistrovství světa. V letech 2010 až 2012 se snažil probojovat do týmu prestižní Kontinentální hokejové ligy z Rigy. Vedle rodného Lotyšska se hokejem živil ve Švédsku, Česku, Bělorusku a v minulém ročníku na Ukrajině.

V těchto dnech se šestadvacetiletý obránce Janis Andersons snaží přesvědčit o svých kvalitách kouče Dukly Jihlava Petra Vlka.

"Trenér mě chtěl vidět na ledě, tak uvidíme, jestli bude spokojený," říká Andersons, který je s jednatelem Dukly Bedřichem Ščerbanem předběžně dohodnutý na hostování se střídavými starty do extraligového Třince.

Severomoravský klub, za který Andersons v minulosti odehrál 112 extraligových utkáních, je totiž držitelem jeho hráčských práv.

"Janis šel tou nejsnazší cestou. Sám se ozval, zavolal mi, poté přijel do Jihlavy na osobní jednání," popisuje Ščerban na klubovém webu. "Dohodnutí jsme byli během několika okamžiků," doplnil šéf Dukly.

"Chtěl jsem do Jihlavy, protože tady všechno znám. Vím, jaké jsou tu podmínky, že jde o jeden z nejlepších klubů v první lize," prozrazuje Andersons, který je aktuálně domluvený na dvoutýdenních testech. "Budu se snažit ukázat v co nejlepším světle. A doufám, že tady budu hrát," má jasno.

Přítelkyně je nejlepší učitelkou

Přesto, že se do Jihlavy Andersons vrací po čtyřech letech, o klubu, v němž odehrál 16 zápasů a nasbíral 7 bodů (2+5), má dobré informace.

"Několikrát jsem se byl na Jihlavu podívat, hrál tady můj kamarád z Lotyšska Grundmanis. Takže jsem sledoval, jak se mu daří a co se tady děje. Viděl jsem, že se Dukla vždy dostala do play-off. Tam je to sice těžší, ale myslím, že celkově je to tady dobré," dodává.

V letech 2010–2012 se Andersons rozhodl zkusit štěstí v rodné zemi. "V Třinci se mi líbilo, ale přišla nabídka z Lotyšska, z KHL. Takže jsem to chtěl zkusit," líčí. "Trochu se to nepodařilo," připomíná pouhých devět startů.

"Ale i tak si myslím, že to byl dobrý výběr. Zajel jsem domů, odkud jsem byl dlouhou dobu," pochvaluje si. "Dva roky tam byly dobré na regeneraci, nabrání nových sil. A nyní se můžu vrátit do Česka," usmívá se Andersons, podle něhož je úroveň místního hokeje daleko vyšší.

"V Lotyšsku je to těžké, máme jen jeden opravdu profesionální klub – Dynamo Riga," popisuje. "Přesto, že lotyšská liga je profesionální, ostatní týmy už nejsou na takové úrovni. Tady je více kvalitních soutěží: extraliga, první a druhá liga. Takže v Čechách je to lepší," uznává.

Navíc k Česku má specifický vztah, díky kterému se mu vyplatilo naučit se místní jazyk. "Moje přítelkyně je Češka. A je to dobrá učitelka," usmívá se Andersons.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze