Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Za deset let chci Straku a Špačka na svojí rozlučce, usmíval se Jágr

ROZCHECHTANÍ. Jaromír Jágr a Jaroslav Špaček, který se spolu s Martinem Strakou loučil v exhibičním duelu s kariérou. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

15 2014
Tu akci sehráli poslepu, tak jako tisíckrát předtím. Jágr přihrál Strakovi na levý kruh, ten mu puk bleskově vrátil a střela švihem znamenala gól. Spolupráce dvou dlouholetých parťáků z Pittsburghu či New Yorku otevřela skóre nedělní rozlučkové exhibice v Plzni.

„S Martinem jsme měli to štěstí, že jsme spolu hráli ve více klubech. Ta společná chemie fungovala výjimečně. Byla tak dokonalá, že bych za celou kariéru nenašel jiného hráče, se kterým bych si na ledě rozuměl tolik jako s Martinem,“ prohlásil Jaromír Jágr.

Přepadla vás při té exhibici trochu nostalgie?
Kdepak. Já jsem se neloučil, takže já byl absolutně v pohodě (smích).

DYCHTIVÍ JAKO ZAMLADA. Jaromír Jágr a Martin Straka, který se spolu s

DYCHTIVÍ JAKO ZAMLADA. Jaromír Jágr a Martin Straka v plzeňské exhibici.

Straka vám pak ještě před plným stadionem děkoval, že jste mu v kariéře zásadně pomohl. Berete tu poklonu?
Je pravda, že jsme toho prožili strašně moc. Já začínal v Pittsburghu v osmnácti, on ve dvaceti. Těch zápasů a zážitků je moře a jsem za ně vděčný. S Jardou, ač jsme stejná generace, jsme se bohužel tolik nepotkávali.

Myslíte, že by ještě mohli hrát?
Já jen doufám, že se teď rozhodli správně. Že to tak opravdu cítí, že to byl na ledě poslední krok. Není jednoduché vědět, že už nic nejde vrátit.

Napadlo vás, jak bude jednou vypadat vaše rozlučka?
Já už jim oběma naznačoval, že je potřeba, aby se ještě tak deset let udržovali ve formě. Aby pak mohli dorazit na tu moji (úsměv).¨

Borci, děkujeme! Straka se Špačkem naposledy v aréně

Na ledě nechyběl Jaromír Jágr a další bývalí parťáci z reprezentace, s gratulací dorazil i herec Martin Stránský. Martin Straka a Jaroslav Špaček, ikony hokejové Plzně, definitivně ukončili kariéru. A při loučení se nevyhnuli slzám dojetí.

Když skončil jejich poslední zápas, oba si vzali mikrofon. A po vzoru NHL pak Martin Straka a Jaroslav Špaček před zaplněnou arénou děkovali v emotivních projevech svým nejbližším. A také těm, kteří je provázeli kariérou. „Emocí jsem se maličko bál, nakonec tam také byly. Ale užil jsem si to, přišla spousta diváků. Věřím, že byli spokojení,“ svěřil se Straka, který děkoval i největší hvězdě exhibice Jaromíru Jágrovi. „Nevím, jestli bych toho v hokeji bez tebe tolik dokázal.“ Jaromír Jágr mu vzápětí pokynul zdviženým prstem.

ROZLUČKA S KARIÉROU. V Plzni se odehrál exhibiční hokejový zápas Dvou ptáků...
ROZLUČKA S KARIÉROU. V Plzni se odehrál exhibiční hokejový zápas Dvou ptáků...
Martina Straku rozlučka dojala.

Na ledě nescházeli ani spoluhráči „Dvou ptáků S+Š“ ze zlatého Nagana - Šlégr, Reichel, Kučera či Hamrlík, plzeňské legendy Ebermann, Vlček, Baďouček, Řezníček nebo Kampf, mistři světa Čechmánek s Moravcem. A ani sedmdesátiletý Lubomír Rys, někdejší forvard Kladna a nejbližší přítel Jaromíra Jágra. Právě on Rysovi v poslední minutě připravil vyrovnávací gól na 5:5. „Potřebujeme vyrovnat, tak náš trenér musí udržet na střídačce Jirku Šlégra,“ vtipkoval těsně předtím Jágr.

Ten přímo během zápasu popíchl i Straku se Špačkem. „Chtěl bych Martina kritizovat, ale moc to nejde. Nejdřív to byl můj nejlepší nahrávač v kariéře. Jenže pak to ztratil a kvůli tomu jsem nemohl v NHL nasbírat víc bodů,“ culil se Jágr. „A Špaček? Pořád ho tady chválíte. Ale chci vám říci, že je to hrozný trenér. V mých dvaačtyřiceti letech mě na mistrovství světa v Bělorusku nutil padat do střel.“

Dobrá nálada i velké emoce. To vše přinesla parádní rozlučka. Úvodní buly se Špačkem a Strakou zařídily i jejich děti - Strakovy dcery Agáta s Beátou a Špačkovi synové David s Jacobem. V utkání se oba borci zapsali do střelecké listiny, Špaček hned dvakrát. „S Jardou jsme se seznámili v Naganu a rychle jsme si padli do oka,“ vzpomínal František Kučera. „A já Martina řadím mezi pět nejlepších hráčů české historie,“ poklonil se bývalý forvard Vladimír Vůjtek.

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze