Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Lubina: Chtěli jsme výhry za menší úsilí

15 2003
Pardubice - Svými kličkami dokáže Ladislav Lubina zamotat hlavu leckterému obránci. Vyprávět by o tom mohli třinečtí zadáci, které doslova vyškolil a parádní akcí zakončenou gólem ozdobil třetí čtvrtinu extraligy. Když však má hovořit o posledních výsledcích Pardubic, kličky nechá stranou. Nehledá výmluvy a snaží se přesně pojmenovat realitu. Umí přiznat, že forma jeho týmu v minulých dnech rozhodně nebyla ideální. "Asi jsme si řekli - jsme první, tak budeme s menším úsilím vyhrávat. Za méně práce jsme chtěli mít stejnou muziku."

Pokles formy. Žádný tým se tomu v průběhu sezony neubrání. Pardubičtí hokejisté si slabší chvilky vybrali ve třetí čtvrtině. Stále sice jasně vévodí extraligové tabulce, ale na přelomu roku už jejich bodové konto nerostlo takovým tempem jako v první polovině základní části.

“Nedělal bych z toho ale velké závěry. Přirovnání k minulým sezonám, jak to v poslední době všude slyšíme a čteme, je bezpředmětné,“ upozorňuje Lubina.

Třetí čtvrtina se pardubickému týmu nepovedla tak jako dvě předchozí. V čem vidíte příčinu?
Třetí čtvrtina nebyla celistvá, byly tam přestávky, což nám nevyhovuje. Zápasy po přestávce hrajeme vždy špatně. Je jedno, zda jsme vyhráli nebo prohráli, ale prostě hrajeme špatně.

Určitě tam byly i jiné důvody. Co třeba marodka, která nyní Pardubice trápí?
Máme hodně zraněných, takže se rozházela sestava a trošku se improvizovalo. Především nám ale chyběla jiskra a důraz v osobních soubojích a v tlaku na branku. To je příčina neproměňování šancí a od toho se odvíjel výsledek.

Kam se jiskra vytratila?
Hledal bych to v psychice. Jsem přesvědčen o tom, že výsledek hokejového utkání dnes dělá z osmdesáti procent psychika. Už je hodně odehráno, tak možná to byl trošku vliv stereotypu a menší motivace. I když stereotyp asi není správné slovo. Člověk je na ledě často, není tak natěšený a hůř se motivuje na zápas.

Bez důrazu a úsilí se gól nevstřelí

Hrajeme příliš složitě a málo střílíme, pronesl po posledních zápasech trenér Říha. Souhlasíte s jeho slovy?
Založení akcí a hra ve středním pásmu je stále zhruba stejná. Hra v útočném pásmu je především o důrazu a snaze tlačit se do branky. My jsme se ale v poslední době uchylovali ke hře za brankou a v rozích. V rohu si může útočící hráč udělat kliček, kolik chce. Tam pro mě není nebezpečný. To je přesně hra, k níž jsme sklouzli. Chyběla nám agresivita a tlak na branku.

Proč z vaší hry zmizely?
Asi jsme získali vnitřní pocit, že vstřelíme gól lacino bez většího úsilí. Jenže to není pravda. Bez důrazu gól nedáme. Už jsme na to přišli. Abychom dali branku, musíme tomu něco obětovat. Vše je o tlaku do branky. Domlátit to tam. Dneska takhle hraje Zlín. Hodí to před branku a jdou to tam domlátit. O tom je dnešní hokej.

To je ale třeba trošku pardubická bolest v přesilovkách.
Pár gólů v přesilovkách jsme dali, ale je pravda, že jsme jich mohli vstřelit víc. Možná to je spojené s tím, co jsem říkal. Máme o hráče na ledě víc, tak si myslíme, že gól dáme snadněji. Člověk pak není tak důrazný, naopak bránící hráči jsou víc koncentrovaní a důraznější. Tam se pak potírá rozdíl jednoho hráče.

Uspokojení - to je správné slovo

Mohl se důraz a větší pracovitost vytratit pod vlivem suverénního postavení v tabulce?
Bude tam spojitost a určitě je to jedna z příčin. Asi jsme si řekli - jsme první, tak budeme s menším úsilím vyhrávat. Za méně práce jsme chtěli mít stejnou muziku.

Vycítil jste uspokojení mužstva?
Uspokojení - to je správné slovo a hlavní příčina. Uspokojení z toho, že hrajeme dobře, vyhráváme a vedeme tabulku. Tím pádem se třeba ubralo na důslednosti.

O to horší pak ale je zabrat v momentě, kdy se nedaří.
To je zákon schválnosti. Nejde si říct - tak a teď zase budu hrát dobře, a ono to tak bude. Naopak. Pak to nejde dvojnásobně. Na původní místo se musíme vrátit zase nějakou prací, samo od sebe to nepřijde.

Jinými slovy - vydřít nějaké vítězství.
Určitě musíme prací udělat zápas a jenom práce nás dovede k tomu, že budeme hrát třeba jako v listopadu. I když prostoru pro krásný hokej už teď moc nebude. Tak, jako jsme hráli a vyhrávali v listopadu, to už v únoru a v březnu nebudeme. Do zápasů nyní bude stále více vstupovat taktika, protože mužstva budou potřebovat body pro play off. Proto budou hrát důslednější obranu.

To by ale na druhou stranu měla být nejlepší příprava na play off. V něm vás nic jiného nečeká.
S tím souhlasím. Play off je jiná soutěž s jinou taktikou. Tam se upřednostňuje obrana a snaha nedostat gól. Každá chyba, po níž padne branka, může být příčinou vyřazení. Proto jen víc zápasů, jako byl ten s Plzní, před play off (smích) . Když v Plzni řeknou hráči, budeš dělat tohle, tak ho prostě nezajímá puk a soupeře nahání tak dlouho, dokud ho na ledě nesežere. Plzeň je jedno z mála mužstev, které je schopno hrát obrannou taktiku skoro stoprocentně.

Třineckou parádu bere s nadhledem

Pocítil jste i vy sám v poslední době pokles formy?
O Vánocích jsem se cítil nejlépe za několik let. Nechci říci, že bych byl spokojen. Člověk nesmí být spokojen nikdy, vždy je co zlepšovat.

Takže se to odrazilo v parádním gólu v oslabení proti Třinci?
To jsou momenty, které jsou náhodné a vyplynou ze situace. V této sezoně už jsem pár podobných akcí předvedl. Jenže neskončily gólem, tak se o nich nemluvilo. Na tyto věci se dívám, asi kvůli věku, už trošku s nadhledem.

Větší cenu má pro vás třeba gól na Spartě, kde jste osm vteřin před koncem zajistil remízu?
To beru jako důležitý gól, který pomohl mužstvu. Hokej je přece kolektivním sportem.

Když už jsme u vašich gólů, nyní vám chybí dvě přesné trefy k tomu, abyste dosáhl hranice 300 extraligových branek ...
Někdo mi to nedávno říkal, já takové věci nesleduji. Takže si popřeju, abych ty góly co nejrychleji vstřelil a měl zase klid (smích) . Nesmím na to ale myslet. Čím více na to budu myslet, tím více se budu snažit a tím horší to bude. Tím pádem ten gól padne daleko později. Úporná snaha je na škodu. Snaha musí být obrovská, ale ne úporná.

Vrátit herní pohodu

Hlavní motivace pro závěrečnou čtvrtinu základní části - jít do play off z prvního místa.
Byla by škoda ztratit první příčku, když jsme na ní byli tak dlouho. Ale může se stát cokoliv. Určitě se však budeme snažit první místo udržet a nebudeme spekulovat, kdo skončí sedmý nebo osmý.

V nadcházejícím období je tedy nutné ...
... vrátit se k herní pohodě, chytit zase nějaké sebevědomí a připravit se na zájezd Japonska. Tam hrajeme kvalitní turnaj, který nám může jedině pomoci v přípravě na play off, protože tam budou těžké zápasy. Budeme je muset hrát naplno, abychom tam neudělali ostudu.

Uvedl jste nabrat sebevědomí. Dostalo nyní trhlinu?
Když prohrajeme doma s Plzní a pak dostaneme 1:5 ve Zlíně, tak nemůžeme být v klidu a v pohodě. Když se vyhrává, tak sebevědomí je. Když se prohraje, tak sebevědomí klesá.

Stále si však držíte první příčku, takže se asi nebude jednat o rapidní pokles.
Pokud někomu klesne rapidně sebevědomí, tak na led nemusí vůbec chodit. Hokej a výkon hráče záleží především na psychice. Když si budu věřít, tak si zpracuji puk, víc si v rozhodujícím momentu dovolím. Z toho se rodí hezké akce a branky. Když budu podělaný, tak neudělám nic. Nepůjdu do kličky, protože si nebudu věřit a skončím v koutu.

V nejbližším zápase, kterým je duel v Českých Budějovicích, tedy chcete vylézt z kouta?
Chceme tam vyhrát a budeme zase zpátky. Budějovice nám nesedí, a o to větší je to výzva. Nebo větší šance, jak se rychleji dostat zase nahoru. Ani po posledních výsledcích však nemáme důvod být někde dole. Pořád jsme první, máme osmibodový náskok, proto není důvod podléhat skepsím.

 

Autor:
Bodování

22

Dominik Kubalík

Plzeň

20

Tomáš Mertl

Plzeň

20

Martin Růžička 27

Třinec

Góly

15

Dominik Kubalík

Plzeň

12

Tomáš Mertl

Plzeň

11

Martin Růžička 27

Třinec

Tabulka ligy

Klub Z V VP PP P SKÓRE BODY
1. Kometa 16 9 2 2 3 57:36 33
2. Třinec 16 9 2 2 3 50:34 33
3. Plzeň 16 7 3 4 2 62:39 31
4. Hr. Králové 16 9 1 2 4 39:30 31
5. Chomutov 16 6 2 3 5 41:42 25
6. Ml. Boleslav 16 6 1 3 6 36:34 23
7. Sparta 15 7 1 0 7 40:42 23
8. Olomouc 16 5 3 2 6 40:45 23
9. Zlín 16 4 4 2 6 41:44 22
10. Vítkovice 15 5 2 2 6 43:38 21
11. Liberec 15 5 1 1 8 28:46 18
12. Pardubice 16 4 2 1 9 36:55 17
13. Jihlava 15 4 1 2 8 34:44 16
14. Litvínov 16 2 3 2 9 29:47 14

Najdete na iDNES.czmobilní verze