Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Prospalův kůň debutoval v NHL. Páni, to je fofr, žasl Sedlák

Lukáš Sedlák v dresu Columbus Blue Jackets | foto: AP

22 2016
Tento týden je nezapomenutelný pro českého hokejového útočníka Lukáše Sedláka. Poctivý pracant, který v sobě na jaře objevil schopného střelce, nejprve v pondělí převzal prsten pro vítěze Calder Cupu, tedy farmářské obdoby Stanleyova poháru, o čtyři dny později pak zažil vytouženou premiéru v NHL. Vítěznou. Columbus porazil Chicago 3:2. „Snil jsem o tom celý život,“ přiznal.

Když se Sedlák dozvěděl, že se proti Chicagu dočká debutu v NHL, okamžitě sáhl po mobilu. Zavolal mámě a tátovi. „Bez nich bych se sem nikdy nedostal,“ usmál se. Pak teprve přišla na řadu přítelkyně a kamarádi. Odchovanec Českých Budějovic nahradil v základní sestavě Sama Gagnera, nastoupil po boku Boone Jennera a Olivera Bjorkstranda.

„S Oliverem jsem hrál na farmě, dařilo se nám spolu v play-off. Určitě mi pomůže, že nastoupím právě vedle něj,“ říkal Sedlák před zápasem. Spokojený byl i se svým druhým křídlem. „Boone je výborný hokejista. Hrozně se mi líbí, jakým stylem hraje. Je důrazný, chodí do těla. Navíc je skvělý lídr. Jsem si jistý, že na mě bude hodně mluvit.“

Do utkání šel třiadvacetiletý centr s jednoduchým taktickým plánem. „Měl bych především bránit. Musím být zodpovědný směrem dozadu,“ věděl. Samozřejmě ovšem snil o tom, že rozsvítí červené světlo, případně si připíše první bod v NHL za asistenci. „Pokud se mi povede bodovat, bude to skvělé,“ povídal před kamerami televize Fox Sports.

Bodů se Sedlák nedočkal, přesto po svém debutu jásal.

Křišťálová Lupa 2016

“Myslím si, že jsem odehrál dobrý zápas. Napoprvé to určitě nebylo špatné. Moje formace dobře bruslila, měli jsme pár dobrých šancí. Oliver s Boonem mi moc pomohli.“

Bývalý juniorský reprezentant odehrál necelých devět minut, třikrát vystřelil na branku Chicaga a přimotal se k jedné obdržené brance. „Dali proti mé řadě gól, což mi na sebevědomí nepřidalo, ale rychle jsem to hodil za hlavu,“ nepitval se v drobném zaváhání.

Vždyť se vyhrálo. Sedlák navíc přivykl vysokému tempu.

Když měl za sebou prvních pár střídání, seděl na střídačce a honilo se mu hlavou: „Páni, to je ale fofr.“ Ostatně to samé zopakoval o úvodní pauze zámořským reportérům. Ti se jej po utkání ptali, jak se s rychlostí NHL vypořádal. „Bylo to opravdu rychlé. Musel jsem se přizpůsobit a myslím si, že jsem to zvládl,“ tvrdil se širokým úsměvem. Zářila z něj klukovská radost. Na to, až si jednou vyzkouší prestižní soutěž, kde hrávali hrdinové jeho dětství, se těšil celý život.

Obstál. K potěše mnohých. Sedlák je pod drobnohledem fanoušků, novinářů i jedné z největších person českobudějovického hokeje, Václava Prospala. Ten se dokonce vyptával na kluka, se kterým se před lety potkával v Budvar Aréně, columbuského kouče Johna Tortorelly. S americkým bouřlivákem se dobře zná ze společných časů v Tampě. Pár týdnů před startem NHL Prospal poslal Tortorellovi zprávu a chtěl vědět, jak na tom Sedlák je. „Vinny je ohromně entuziastický člověk a hodně se o Lukáše zajímá,“ přiznal Tortorella.

Nejlepší odpověď poslal starému známému v noci z pátku na sobotu, kdy upravil základní sestavu, posadil rekordmana Gagnera a vsadil na zodpovědného dříče. „Zaslouží si to,“ byl přesvědčený známý trenér, jemuž v žilách koluje díl horké italské krve. Podobné typy, jako je Sedlák, má rád, vždy uznával hokejisty hrající s velkým zápalem a nasazením.

A tak se Sedlák stal 217. českým hokejistou, který si vyzkoušel National Hockey League.Najdete na iDNES.czmobilní verze