Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Lukašenko práská knírem: Běloruský hokej trpí, odhlásíme Minsk z KHL

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko (20. března 2012) | foto: AP

23 2013
Běloruský prezident a hohejový nadšenec Alexandr Lukašenko je rozladěn. Jeho oblíbený sport nemá na mezinárodní scéně výsledky. Autoritativní politik se tak nechal slyšet, že řešením může být odchod Dinama Minsk z Kontinentální ligy.

A co Lukašenka štve? V minulých týdnech běloruská reprezentace nezvládla kvalifikaci na olympijské hry v Soči v roce 2014 a Dinamo se nedostalo do play-off.

Podle prezidenta je v KHL náročné cestování a hokejisté pak nemají čas na lepší trénink. "Dinamo musí z Minsku létat do vzdálených zemí. Do Chabarovsku, na Kolymu a Čukotku. Dva dny létají tam a zpět, žádný trénink a odpočinek. KHL by se měla rozdělit na skupiny před Uralem a za Uralem. Jako je NHL rozdělená na konference," citovala ruská média Lukašenka.

V KHL spolu hrají kluby každý s každým jednou doma a jednou venku (navíc s jedním blízkým rivalem ještě jednou doma a venku) bez ohledu na zařazení do Východní a Západní konference. Až v play-off hrají mezi sebou jen kluby ze stejné konference a vítězové se pak utkají ve finále.

Lukašenko by tak raději uvítal, kdyby se vytvořila nová evropská mezinárodní liga. "Rusové by hráli v KHL společně s kluby s Kazachstánu a Ukrajiny. Ale zbytek Evropy by měl hrát svou ligu. Náš klub by létal třeba do Berlína a ještě týž den by se mohl vrátit domů," myslí si běloruský prezident.

Podle Lukašenka je možná také třetí varianta. "Můžeme se vzdát účasti v KHL, neutrácet za to 24 milionů dolarů a investovat peníze do hokeje u nás," podotkl Lukašenko.

Před vlastním MS z formy

Vedle výsledků Dinama jej rozladila nedávná kvalifikace ZOH v dánském Vojensu, kde Bělorusové skončili druzí za Slovinskem. "Je to ostuda, prohráli jsme se Slovinskem, které má v celé zemi 700 registrovaných hokejistů," dodal Lukašenko, jenž chce budoucnost Dinama řešit s ministrem sportu.

Bělorusko bude za rok poprvé hostit mistrovství světa, přestože se ve světě protestuje proti pořadatelství v této autoritářské zemi kvůli porušování lidských práv. Minsk je přitom suverénně nejvíce navštěvovaným klukem KHL, v této sezoně měl průměr 14 299 diváků na zápas.

"Ty informace my komentovat nebudeme," reagoval na možnost odchodu Dinama z KHL tiskový mluvčí klubu Roman Strongin. V Minsku působí také tři čeští hokejisté - obránce Lukáš Krajíček a útočníci Zbyněk Irgl a Libor Pivko - a jako konzultant trenérů také Marek Sýkora.

Autoři: ,
Najdete na iDNES.czmobilní verze