Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Ať už Jágr dělá na svazu, přeje si Veverka, který zůstává v Chomutově

Jaroslav Veverka starší | foto: Noen

2 2014
Úleva. Konec stresů. Hokejoví Piráti z Chomutova po sestupu z extraligy paradoxně slaví záchranu. Záchranu klubu. Spousta podpůrných esemesek, e-mailů, dopisů a telefonátů zviklala majitele Jaroslava Veverku staršího; chtěl z hokeje vycouvat, ale neudělá to.

"Pokračuji i proti vůli všech škarohlídů," oznámil. "Mám Piráty rád a jsem pyšný a hrdý na práci lidí kolem mládeže a klubu obecně. Teď půjdeme s pokorou i do vylepšení fungování A-týmu."

Od koho ty zprávy byly?
Od normálních lidí, kteří mají zájem o dění v regionu, kterým není jedno, co dělají jejich děti ve volném čase, kteří si váží práce lidí na klubu. Všechny byly ve stejném duchu: Zůstaňte, a když nezůstanete, tak děkujeme za krásné roky. Neříkám to, abych se chválil, ale spíš jako důkaz lidské velikosti lidí v regionu. Najdou se i křivohuby, ale to jsou většinou anonymové na různých fórech, zhrzení životem, kteří nic pro druhé neudělali.

Co ještě vás přimělo pokračovat?
Čím dál víc jsem si uvědomoval, že by můj konec negativně zasáhl plno lidí. A že by se zahodilo spoustu dobrého, co ti lidé v klubu dokázali a vykonali. Nejsem sice rodilý Chomutovák, ale dnes se již troufám za Chomutováka považovat.

Proč jste odchod zvažoval?
Myšlenkou přestat dělat hokej se zabývám přes rok a půl. Důvodů je víc a jsou jiné, než by normální člověk očekával. A nejsou emotivního charakteru. Je to moje celkové znechucení situací v zemi, ať už politikou, sportem nebo obyčejnými lidmi.

Můžete být konkrétní?
Před deseti lety mě lidé kolem Severočeských dolů požádali, abych začal jako částečný majitel a zároveň předseda představenstva dělat hokej v Chomutově. Byli to lidé z regionu, kteří v něm pracují a zároveň bydlí. A já věděl, že jim jde skutečně o to, aby se někdo postaral o fungování hokeje v kraji. Zároveň jsem věděl, že za mnou stojí nejsilnější obchodní partner v regionu, který umí pozitivně společensky a sociálně ovlivnit i chování magistrátu ve prospěch zdejších lidí, kultury a sportu.

Zvrtlo se to pak?
Na začátku roku 2012 odešlo vedení Severočeských dolů, tehdy složené z místních horníků. Na jejich místo nastoupil člověk z ČEZ, kterého problémy regionu opravdu nezajímají. My máme partnerskou smlouvu od předchozího vedení dolů. Platí ještě do konce příštího roku, ale morální podpora ze strany vedení Severočeských dolů je záporná, a to nejen do hokeje. Bohužel ani politická garnitura v regionu není ochotná nebo schopná pomoci tenhle pohled Severočeských dolů změnit, přestože tato organizace je vlastněná většinově státem. Prostě jsem nabyl pocitu, že to dělám vlastně jen pro sebe. Což mnohokrát zaznělo i z magistrátu, tak ať si to platím sám.

Chomutovský hokejista Marek Sikora po sestupu.
Chomutovský gólman Martin Růžička po inkasovaném gólu.
Chomutovský trenér Jaroslav Beck

Výmluvné obrázky po sestupu Chomutova. Truchlí Marek Sikora, Martin Růžička i Jaroslav Beck

Co všechno jste zvažoval při rozhodování, zda zůstanete?
Všechno. Jak a odkud zajistíme rozpočet, budeme hrát zase dvě 1. ligy (Chomutov a Kadaň), nebo jeden tým bude hrát zahraniční? Nebo konečně Český svaz ledního hokeje bude dodržovat svá vlastní pravidla pro udělení licence, a tím pádem budeme v extralize? Máme se angažovat v získání licence nesportovní cestou? Kde budou hrát naši špičkoví junioři, protože 1. liga není dostatečná pro jejich růst? Budeme umět líp zvládnout sportovní stránku áčka? Chci zas prožívat celoroční stres?

Sešel jste se i se zástupci města?
Ano, se synem (generálním manažerem klubu) jsme měli schůzku s primátorem Chomutova panem Marešem. A já vlastně ani nevím, jaký je závěr našich rozhovorů. Díky synovi se v minulém roce podařilo domluvit na městě navýšení peněz na mládež. Hovořili jsme s panem primátorem o nutnosti podpořit projekt mládeže na příští rok aspoň stejnou částkou. Ale takové to zapálení pro sport v Chomutově tam není.

Dá se to zvrátit?
V zastupitelstvu jsou i někteří naši fanoušci, a především chomutovská hokejová ikona Standa Mikšovic. Jak byl srdcařem na ledě, tak je srdcařem i v politice. To je pro mě po strašně dlouhé době politik, který tu práci nedělá jen pro sebe, ale i pro ostatní. Asi tomu nebude nikdo věřit, každý si řekne: On jim pomáhá, tak ho vychvalují. Ale podle mě v Česku obecně chybí odvaha chválit lidi za dobré věci.

Máte i podporu podnikatelské sféry v Chomutově?
Jedním z hlavních důvodů pokračování s Piráty bylo setkání s Karlem Lipmannem. Karel je čistě regionální podnikatel a ubezpečil mě, že on sám a s ním další střední a malí podnikatelé z Chomutovska mě v maximální možné finanční a morální míře podpoří tak, aby hokej pokračoval. Má i politické ambice a jedním z jeho velkých cílů je podpora sportovních aktivit v regionu.

Chomutovští fanoušci reagují na sestup jejich klubu z extraligy ohněm v...

Chomutovští fanoušci reagují na sestup jejich klubu z extraligy ohněm v hledišti.

Váš syn říkal, že vás štvou urážky a ataky opozičních politiků. To neustojíte tenhle tlak, když jste se v politice pohyboval jako poradce expremiéra Topolánka?
Asi to říkal, ale já obecně politiky již nevnímám. Takže mě ani nemohli štvát. Už jsem v životě pomohl tolika politikům s cílem, že se konečně zlepší prostředí pro lidi v naší zemi, že už vím, že je lépe od nich hned utíkat, aby se vám nestačili pomstít za to, že jste jim pomohl. Chomutov může být šťastný, že se tam postavil tak úžasný sportovní komplex, ať už motivace pro stavbu byla jakákoli. Po dostavění stadionu jsem musel investovat ještě desítky milionů korun, abychom měli špičkové zázemí pro hokej.

Mrzí vás hanlivé reakce některých fandů na vaší osobu?
Mrzí, ale už jsem si zvyknul a neodradí mě to od toho, abych pomáhal druhým. Dostal jsem krásný e-mail od fanouška, který teprve vstupuje do první poškolní etapy svého života. Psal mnoho pravdivých slov a sám jsem se pozastavil nad těmi, která byla na jeho věk hodně filozofická. Cituji: "Používám Vás jakožto pozitivní příklad českého bohatého člověka, jenž je schopen investovat své zisky do něčeho, co z lidského hlediska přináší mnoho dobrého, ale z ekonomického pohledu je to pouze černá díra. Lidstvo se duševně obohacovalo vždy takovými příklady, nikoliv peněžitými zisky."

Po sestupu jste kritizovali i hokejový svaz. Co mu vyčítáte?
Svaz obecně nemůže chránit kohokoli investice. Ale může vytvořit podmínky, aby jím proklamované skutečnosti, jako je lepší práce s mládeží, mohly být uplatňovány na delší dobu než jeden rok. My Chomutováci máme akademii od prvopočátku snahy svazu. Nejtěžší v rámci výchovy nové úspěšné generace je její přechod do dospělých. Svaz letos nařídil počty mladíků v extraligových týmech. I my si myslíme, že je to nesmysl. Buď ty mladé máte, nebo ne. Nikdy nelze uměle vytvářet zkreslené a nerovné podmínky pro jednotlivé hráče v jednom týmu.

Ale vy jste talentům skutečný prostor na ledě dali, ne?
Byli jsme jedním z mála týmů, který opravdu ty mladé hrál a vytěžoval v plné míře. Nebylo to dáno žádným nařízením svazu, ale kvalitou našich juniorů, stejně by v A-týmu hráli. Pro příští sezonu jsme byli připraveni zařadit dvakrát víc mladíků, ale kvůli sestupu budeme muset pustit naše hráče do zahraničí. V žádném případě nebudeme vychovávat naší mládež pro jiné extraligové oddíly. Stojí nás to extrémní finanční prostředky a raději uděláme dohodu s některým ze špičkových evropských či zámořských klubů. Naši špičkoví junioři musí dál hokejově růst, a to jim po ztrátě extraligové licence sami nejsme schopni zařídit. Je vidět, že něco ve svazovém systému mládeže nefunguje.

Pulpán, Straka i Lojek končí, pokračují Gajovský či Račuk

První změny v kádru hokejových Pirátů. Klub, který sestoupil z extraligy, opouští služebně nejstarší hráč Lukáš Pulpán. Za Chomutov hrál poprvé v sezoně 2004/05, od roku 2008 pak nepřetržitě 6 sezon. "Děkujeme za dobrou práci, kterou Lukáš pro chomutovský hokej odvedl. A přejeme mu štěstí na nové hokejové adrese," řekl marketingový ředitel klubu David Dinda. Pulpán si z několika extraligových nabídek vybral tu plzeňskou. V Chomutově končí i útočník Josef Straka a obránce Martin Lojek, s ostatními hráči klub jedná. Výjimkou jsou Balej, Malec a Svoboda, ti měli kontrakty platné jen pro extraligu. Piráti už se dohodli s útočníky Gajovským, Račukem a Fronkem (návrat z Varů), dále pak s obránci Bartejsem, Trefným, Havlem a Strmeňem.

Přesto jste získali juniorský titul.
Ano, ale co svaz nastavuje pro mládež, je neuvěřitelný chaos. Jedno kolo play-off se hraje na tři vítězná utkání, následné už jen na dvě. Nebo hrajete na tři výhry, ale v případě stavu 2:2 na zápasy se to "páté" utkání hraje jen jako prodloužení a nájezdy. V každé kategorii je to jinak. "Inteligentní" je také pravidlo, že nesmíte použít v utkání extraligy mládeže víc jak tři mladší hráče, kteří věkově nespadají do dané kategorie. Naprostá blbost! Co spíš peníze, které svaz má, použít třeba na ceny pro medailisty, a motivovat tak majitele klubů, aby vždy poslali to nejlepší?

Na svaz máte pifku.
Jsem trochu rozladěn, když poslouchám v televizi prezidenta svazu Tomáše Krále, jak se vychloubá, že svaz je bohatý a má sehnáno dost peněz. Přitom vím, že lidé na svazu nedají do hokeje ani korunu ze svého a jen si peníze z hokeje odnášejí. Zatímco majitelé klubů musí sehnat desítky a stovky milionů a držet pusu, podřizovat se pravidlům či lépe řečeno experimentům lidí ze svazu. Někdy si říkám, už aby ten Jarda Jágr skončil s hraním hokeje, i když by to byla obrovská škoda pro nás fanoušky, a šel se mu věnovat i jako vrcholový svazový představitel. Nakonec si zažil hokej z obou stran. Umí si jím vydělat peníze, ale musí je sehnat i do Kladna.

Neměl byste chránit své investice tím, že postavíte silné mužstvo?
Měl. Ale já ani můj syn to evidentně neumíme. Musíme si tedy vybrat dobrého trenéra. Ani to neumíme... A ten by měl vybrat excelentní tým. Peníze, které má k dispozici, jsou srovnatelné se střední úrovní extraligy. Na druhou stranu trenéra můj syn tlačí a bude vždy tlačit, aby hrál naše špičkové juniory. Málokterý trenér to skutečně chce. Je to velké riziko. Jenže pokud chceme opravdu podpořit růst mladých, musíme jim vytvořit prostor na 2-3 roky. Bohužel my vzhledem k historii nemáme vlastní hráče starší či střední generace, vedle kterých by se naši špičkoví mladíci vyučovali.

Kvůli barážím a nejistotě, co budete hrát, stavíte tým koncem dubna. Většina dobrých hráčů už je rozebraných. Je to hendikep?
To je zásadní problém. Nakonec to dokazuje historie postupů a barážových účastníků. Nejsme Brno, aby se po odkoupení licence k nám hrnuli naši odchovanci, kteří jsou zároveň na špičkové úrovni. Prostě pravidla soutěže jsou nastavená tak, aby v baráži končily stále stejné týmy. A to už je věcí svazu.

Co by bylo lepší: uzavřít extraligu, nebo přímý postup a sestup?
Z mého pohledu uzavřít extraligu seshora. Nebyl by status sestupu, ale existovala by možnost postupu do extraligy při vítězství v 1. lize a zároveň splnění licenčních podmínek. Nebál bych se ani většího či lichého počtu klubů v extralize. Nakonec, když najdete dalšího blázna, kdo chce dávat peníze do českého hokeje, super, tleskám! To neznamená, že nemůže nikdo z extraligy vypadnout. Může, když přestane splňovat licenční podmínky.

Jak byste je změnil?
Podle mě jsou směšné a neodpovídají úrovni české extraligy, kterou považuji za jednu z nej nejen v rámci Evropy. Podle mě by stadion splňující mezinárodní parametry měl být samozřejmostí, stejně tak extraligová mládež ve všech třech kategoriích a finanční stabilita garantovaná bankovní zárukou ve výši aspoň 25 milionů na sezonu. Pak by nenastaly problémy typu víc než tříměsíčního neplacení výplat hokejistům. U těch, kteří pobírají stovky tisíc, se to dá asi vydržet. Ale co mají dělat ti, co pobírají řádově desítky tisíc, když jim tři a více měsíců nepřijdou peníze? Většinou jde o mladé, snad se o ně ještě postarají rodiče.

Lubomír Bartečko (uprostřed) z Chomutova slaví gól proti Olomouci.
TÝM. Chomutovští hokejisté slaví výhru nad Mladou Boleslaví.

Radosti si Chomutov v uplynulé sezoně moc neužil.

Máte nějaké konkrétní informace o tom, že kluby neplatí?
Je veřejným tajemstvím, že Slavia dluží velké částky nejen hráčům, ale i ostatním dodavatelům. Karlovy Vary zaplatily poslední výplaty někdy ve dvanáctém měsíci minulého roku a teď se snaží domluvit se všemi hráči splátkový kalendář, který začnou platit od 1. září 2014. Tedy poté, co předloží svazu, že vlastně nic nedluží. A to mi nepřipadá normální, respektive v Česku je to asi normální. A samozřejmě, že svaz to ví stejně jako my.

Budete iniciovat schůzku s hokejovým svazem?
Svaz to nezajímá. Byl jsem na všech finálových utkáních Lva Praha v KHL a viděl jsem i čelné představitele svazu, ale dělali, jako že mě neznají nebo nevidí. A to jsem již několikátý rok po sobě hlavní sponzor extraligy juniorů. Oni sice hodně hovoří o mládeži, ale tu na svazu dělá jeden člověk a s ním dobře komunikujeme.

Jaký návrh byste svazu dal?
Aby si všichni zkusili shánět finance na hokej, respektive aby vzali své peníze a udělali jimi radost druhým. Knížecí rady umí dávat každý.

Oprašujete myšlenku hrát německou ligu? Anebo dokonce KHL?
KHL jsem nikdy hrát nechtěl, nepřipadala mi atraktivní pro českého diváka. Ale z finálových zápasů Lva jsem nadšený. Nejen diváckou kulisou, ale i úrovní hry. Byly to zase zápasy Česka proti Rusku. Byl jsem pyšný na O2 Arénu. My máme dvě prvoligové licence, z toho vycházíme. S Chomutovem se chceme co nejrychleji vrátit do extraligy, tým bude mít kvalitu. A pokud by někdo neuspěl v licenčním řízení, budeme připraveni reagovat.

Do hokeje dáváte hodně peněz, ale kolik jste vybrali na vstupném?
8 až 9 milionů, to je super číslo. Raději bych byl, aby bylo 10krát větší (smích), ale to je utopie, na to není v Česku trh. Právě fanoušci jsou jedním z hlavních důvodů, proč pokračovat. Byli skvělí. Vždy jsem koukal, kolik jich zase přišlo. I přes naše stále nekončící porážky.

Čím si vysvětlujete sestup?
Viděl jsem většinu zápasů, a buď nezachytal gólman, nebo jsme nebyli schopni dát gól ani z těch nejvyloženějších příležitostí.

Udělal byste něco jinak? V čem podle vás chyboval první trenér a manažer Jiří Čelanský?
Chybu vidím v tom, že jsme pustili Milana Krafta do důchodu a že jsme za celé dvě extraligové sezony nebyli schopni přivést extraligového trenéra. K panu Čelanskému se nechci vyjadřovat, nejsem v tom odborník. Jen tolik, že věřil brankářům, které měl, proto nepřišel jiný špičkový.

Nebyl tedy omyl, že nezůstal trenér Sýkora ještě v 1. lize?
Pan Sýkora odešel ani ne tak kvůli své osobě, ale hlavně kvůli svému asistentovi. A určitě to nebyla chyba. Podívejte se na výsledky, kterých s panem Votrubou dosáhl následující sezonu ve Spartě. Všichni jsme se modlili, aby tento trenérský tandem zůstal u Sparty, aspoň mohl být jeden sestupující jasný. Bohužel je poslali do Lva a pana Jandače do Sparty. Tím byla Sparta zachráněna a Lev si potom našel špičkového hlavního kouče. Přesto podpořím pana Sýkoru, neboť pod ním byli naši hráči špičkově fyzicky připraveni.

Udělal něco špatně i váš syn coby generální manažer?
Manažersky a ekonomicky klub řídí špičkově. Sportovně jsme již vyladili mládež. U áčka jeho řízení selhalo, respektive mu ještě chybí spousta potřebných zkušeností. V čele klubu dál zůstává.

Jak budete teď vybírat posily? Vsadíte na odchovance, srdcaře?
Nemohou v Chomutově být, když jsme v extralize působili jen dva roky. Je to o trpělivé a dlouhodobé práci. Vybírat už je bude nový sportovní manažer Čapla, nový trenér a nový spolumajitel. Chceme získat špičkového majetkového partnera pro sportovní i finanční oblast.

Fotbal v Chomutově vás neláká?
Jít do jiného klubu, chtěl bych si dál držet kontrolu nad mým pirátským. Fotbal by mě lákal, sám jsem původem fotbalista, ale dělám hokej a chci ho dělat dál.Najdete na iDNES.czmobilní verze