Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Maleček emigroval jako Peruánec

Hokej hokejista | foto: Profimedia.cz

12 2008
Možná byl nejlepším hokejistou své doby v Evropě. Ale narodil se příliš brzy na to, aby ovládl svět. Josef Maleček, slavný střední útočník, střelec, elegán. "Neuvěřitelný sportovní génius. Byl vynikající fotbalista, ve 20. letech držel československý rekord na 400 metrů překážek. Skvěle hrál golf, výborně pozemní hokej, byl jedním z nejlepších tenistů, několikrát hrál Davis Cup," vypočítává Miloslav Jenšík, hokejový historik.

Maleček začínal ve Spartě, kterou zakládali jeho otec a strýc. Pak proslavil sebe i klub LTC. Dokonce o něj stáli New York Rangers. Čtyřikrát byl nejlepším střelcem mistrovství Evropy, na němž sbíral tituly.

"Ale na Kanadu a Ameriku tenkrát nikdo neměl. Když jsme v roce 1938 poprvé porazili Američany 2:0, byla to prvotřídní senzace," říká Jenšík.  "Mít takové tři čtyři Malečky, byli by hokejisté v Evropě smetli každého.

A stejně častokrát byli nejlepší." Když Čechoslováci roku 1947 získali první titul mistrů světa, Maleček byl hrajícím koučem v Bratislavě. Jako obránce. Ale třeba by i jako čtyřicátník šampionát zvládl.

"Jenže byl ve zvláštní nemilosti," tvrdí Jenšík. Maleček byl v LTC vlastně profesionál. Třeba v kanceláři košířské radnice měl ve stole jen kopačky. Nakonec jej "kryl" obchod se sportovními potřebami, jejž vlastnil. Ne, Maleček v něm neprodával.

"Ale do kšeftu byl. Za protektorátu existovala obskurní kolaborantská organizace Kuratorium pro výchovu mládeže v Čechách a na Moravě.

Šlo o zmanipulování mládeže pro myšlenku protektorátu. Šli na to přes sport," popisuje Jenšík.
A Maleček této organizaci ve velkém dodával sportovní potřeby.

"Všichni, se kterými jsem o tom mluvil, tvrdili, že jej k tomu tehdy vedly čistě obchodní důvody," uvedl Jenšík. Jenže co naplat.

"Po válce každý musel mít osvědčení národní společnosti, spousta lidí mu záviděla, protože byl bohatý a populární. Vyjeli po něm s malým dekretem."

Proto už během války odešel Maleček na Slovensko. A když roku 1948 zase přicházela jiná doba temna, emigroval do Švýcarska. Na peruánský pas.

"Celník mu řekl: Jste poslední Peruánec, kterého pouštím. Každý Malečka znal. A kdo ne, nebyl snad ani Čech," vysvětluje Jenšík. Maleček byl slavný i bez titulu mistra světa.Najdete na iDNES.czmobilní verze