Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Málek: Kdybych šel na draft letos, jsem v NHL

23 2003
Praha - Ani výjimečná sezona orámovaná ziskem mistrovského titulu neotevřela Romanu Málkovi dvěře do NHL. Šestadvacetiletý gólman nedostal od Philadelphie návrh jednocestného kontraktu a během dovolené na Krétě se smířil s tím, že zůstane ve Slavii. A dal svému agentovi pokyn, ať se jej pokusí v rámci NHL vyměnit do jiného klubu. "Kdybych byl draftovaný letos a jiným týmem, asi bych do NHL odešel. Ale teď se plně soustředím na své výkony ve Slavii. Rádi bychom zopakovali úspěch. Kdo extraligu vyhrál, tak ví, jak je to hezké," říká Málek.

Nakonec jste se navzdory očekávání do Philadeplphie nezamířil. Proč jste s klubem nenašli společnou řeč?
Nejdřív sice to vypadalo, že by po odchodu Romana Čechmánka chtěli mít ve Philadelphii jako jedničku Escheho. Pak bych měl šanci a mělo by smysl zkusit i třeba nějakou dvoucestnou smlouvu, kdyby byla dobrá. Ale čím bylo dál po draftu, tím bylo jasnější, že chtějí někoho staršího, o kom si myslí, že je dostane dál. Tím se to pro mě stalo prakticky uzavřené. Když jsem byl na dovolené, tak tam koupili Hacketta a byl konec. Pak už jednání nepokračovala.

Pokazilo vám vyjednávání s Philadelphií dovolenou, nebo jste měl už v té době jasno?
Už na začátku dovolené jsem věděl, že zůstávám. Alespoň jsem měl klid. Byli jsme s rodinou čtrnáct dní na dovolené na Krétě a bylo tam tak krásně, že se mi ani nechtělo domů.

Mrzí vás, že jste se nakonec s Philadelphií nedohodli?
V ten den, kdy vyjednávání skončilo, jsem si říkal, že se nedá nic dělat. Hodil jsem to za hlavu. Ale když jsem se pak dočetl, kdo odchází, tak mě to zamrzelo. Ale už je to dobré, jsem tady na Slavii na ledě a mám zase jiné starosti. Nepřemýšlím nad tím, jestli jsem tam mohl, nebo nemohl být.

Jak vaše konečné rozhodnutí vzala manželka? Dřív jste říkal, že se do Ameriky těší.
To je pravda. Manželka chtěla jet a těšila se tam. I proto, že máme malého kluka a nebyly by žádné problémy se školkou. Také chtěla poznat jiný život. Ale já tam zase nechtěl jít za každou cenu. Mé rozhodnutí vzala. Vždyť to neznamená, že se do NHL nikdy v budoucnu nepodívám.

Poznamenala vaše rozhodování hrozící stávka či výluka v NHL?
To byl také jeden důvod. Nabízeli mi docela slušnou dvoucestnou smlouvu, ale na jeden rok plus jede rok opce. Kdyby pak opci uplatnili, tak bych v případě stávky nemohl nikde hrát. V sedmadvaceti letech. To je myslím zbytečné. Raději budu hrát tady.

Váš agent Petr Svoboda starší řekl, že jste mu dal svolení k trejdu z Philadelphie. Došla vám trpělivost?
Ve Philadelphii nikdo z Čechů dlouho nevydržel. To byl hlavní důvod. Měl jsem dobrou sezonu. Dokonce si myslím, že kdybych nebyl draftovaný dřív a šel na draft až letos a vybral si mě jiný klub, asi bych letos do NHL odešel. Kdyby se mu teď povedlo vytrejdovat mě do jiného mužstva, šance by možná byla pro příští rok zase větší. Ale to všechno také záleží na tom, jestli bude anebo nebude stávka a samozřejmě především na mých výkonech.

Zůstáváte ve Slavii a čeká vás obhajoba titulu i vašich individuálních výkonů a ocenění. Nemrazí vás z toho v zádech?
Celé mužstvo mělo výbornou sezonu. Vyhráli jsme titul. Teď bude každý nejenom mě, ale celé mužstvo srovnávat s loňskou sezonou. Ty otázky a poznámky budou každý den stejné. Pořád mě budou porovnávat. Ale zase to neznamená, že jsme chtěl odejít kvůli tomu. Prostě jsem měl chuť NHL vyzkoušet. Pro každého hráče je velkým lákadlem a životní i hokejovou zkouškou. Na druhou stranu mám ve Slavii smlouvu ještě na čtyři roky. Pokud nepůjdu do NHL, v klubu se mnou budou spokojení a mě se tu bude líbit, nemám nejmenší důvod odejít.

Slavia oslabila, zejména v obraně. Odchody Kadlece s Hejdou budou asi hodně cítit.
To je pravda, ale musíme to brát jako fakt. K tomu odešel ještě Marek Posmyk, tedy celkem tři obránci ze základní sestavy a navíc čtyři útočníci, také tahouni týmu. Všichni byli hodně vidět a hodně nám k titulu pomohli. Mužstvo je jiné, obměnilo se. Ale jsme tři dny na ledě a těžko se dá říct, jestli jsme lepší, nebo horší. Každý je ale nahraditelný a navíc přišli kvalitní hokejisté. Sezona bude vyrovnaná. Uvidíme, jak kdo posílil. Třeba zase bude favorit někdo jiný, to nám může vyhovovat.

Už loni stály výsledky Slavie hodně na vašich výkonech. Letos to ale bude ještě výraznější. Jste na to připraven?
Těším se na to, alespoň si víc zachytám (smích). Loni to bylo jasné. Všichni jsme chtěli jít alespoň do finále. Povedlo se nám to. Teď je mužstvo jiné, ale všichni uděláme vše pro to, abychom dokázali úspěch zopakovat. Kdo extraligu vyhrál, tak ví, jak je to hezké.

Takže o ztrátě motivace po zisku titulu nemůže být řeč.
Tak to určitě ne. Pořád ve Slavii cítím velkou motivaci, chci vyhrávat každý zápas a hlavně v play-off, kdy je hokej nejkrásnější.

Zatím jsme se bavili o finančních důvodech vašeho odmítnutí smlouvy s Philadelphií. Nesehrálo ale také trochu roli to, že se v Praze za rok koná mistrovství světa, kam byste se mohl podívat?
Nad tím jsem upřímně moc nepřemýšlel. Samozřejmě bych rád jel na nějaké turnaje Euro Hockey Tour a ukázal se tam v co nejlepším světle. Ale na mistrovství přijede hodně hráčů z NHL, budou se chtít ukázat před domácím publikem, což je pro každého hráče asi nejhezčí. Držím se při zemi. Podle mě je šance dostat se tam docela malá. O jedničce nepřemýšlím vůbec, ale rád bych se do týmu dostal i třeba jako trojka.

V Praze se hrálo mistrovství světa naposledy před dvanácti lety a kdo ví, kdy bude v Česku příští šampionát. To je přece motivace jako hrom.
To každopádně. Vzpomínám, jak jsem jako kluk sledoval mistrovství světa ve dvaadevadesátém. Když byli naši v petaosmdesátém mistři, tak jsem byl ještě hodně malý, ale pamatuju si to. Je mi jasné, že se mi to už nikdy v životě nemusí naplnit, jenomže by byla chyba, kdybych vidiěn účasti na mistrovství světa v sezoně něco podřídil. Musím myslet hlavně na Slavii, pomoci jí k co nejlepším výsledkům. Cesta do nároďáku vede jedině tudy.

DVA PILÍŘE Ještě důležitější než dřív budou po odchodu Hejdy, Kadlece a Dudy pro hokejovou Slavii výkony brankáře Romana Málka (vlevo) a koučink trenéra Vladimíra Růžičky.

Bodování

20

Dominik Kubalík

Plzeň

19

Tomáš Mertl

Plzeň

18

Milan Gulaš

Plzeň

Góly

14

Dominik Kubalík

Plzeň

12

Tomáš Mertl

Plzeň

8

Milan Gulaš

Plzeň

Tabulka ligy

Klub Z V VP PP P SKÓRE BODY
1. Kometa 13 8 2 2 1 53:30 30
2. Plzeň 13 7 3 2 1 59:29 29
3. Třinec 13 7 1 2 3 40:31 25
4. Hr. Králové 13 7 1 1 4 30:23 24
5. Sparta 14 7 1 0 6 38:38 23
6. Chomutov 13 5 2 2 4 34:32 21
7. Zlín 13 4 3 1 5 32:31 19
8. Vítkovice 14 4 2 2 6 36:35 18
9. Ml. Boleslav 13 5 0 3 5 30:29 18
10. Olomouc 14 3 3 2 6 30:43 17
11. Liberec 12 5 0 0 7 22:38 15
12. Pardubice 14 4 1 1 8 30:49 15
13. Jihlava 12 3 1 2 6 29:36 13
14. Litvínov 13 2 1 1 9 20:39 9

Najdete na iDNES.czmobilní verze