Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Málek: Potřebuju na rok odejít z české ligy

20 2004
Beroun - Místo mistrovství světa vzal rodinu na dovolenou do Egypta. A u moře si brankář Roman Málek od hokeje odpočinul. Pomalu už začíná myslet na příští sezonu, kterou odehraje v Rusku. „Chci na rok vypadnout z české ligy,“ říká Málek, který na jaře pozvedl Plzeň. Se západočeským klubem bude i trénovat. „Než se připravovat se Slavií, to bych radši zvolil individuální trénink,“ tvrdí.

Ráno jste byl na kole. Už se připravujete na příští sezonu?
Od začátku týdne jsem začal zlehka trénovat. Na kole se projíždím kolem Berouna. Musím na sobě začít pracovat, protože jsem dlouho nic nedělal. Navíc budu od pátku trénovat s Plzní, tak abych tam nepřišel a hned neodpadl (smích).

Kdy máte odletět do Magnitogorsku?
Přesně nevím. S trenérem Markem Sýkorou jsem byl domluvený, že až desátého července pojedu s týmem na soustředění do Německa. Teď sem ale zase slyšel, že bych měl už na konci června letět do Magnitogorsku. Uvidíme, jak to dopadne.

Jak získáváte informace o Magnitogorsku a o ruské lize?
Od každého, kdo tam byl, jsem slyšel nějaké zážitky. Nikdy jsem v zahraničí nepůsobil, takže se nechám překvapit. Samozřejmě jsem od různých lidí slyšel různé věci. Ale je jasné, že když někdo pravidelně hraje, tak je vždycky spokojenější, než když sedí. Sám jsem zvědavý.

Už pilujete ruštinu?
Na dovolenou jsem si vzal učebnici, ale otevřel jsem ji tam asi dvakrát. Zatím umím tak akorát pozdravit a poděkovat…

Jste připravený na to, co vás v ruské lize čeká? Neznámé prostředí, hodně zápasů, časové posuny, velké vzdálenosti…
Dálky jsou tam strašné, ale létá se den předem, což by mi mělo vyhovovat. Nikdo mě tam nezná, takže budu začínat od nuly. Snad budu klubu platný. Každopádně rok tam vydržím.

V Rusku tedy chcete zůstat jednu sezonu?
Chtěli, abych tam šel na dva roky, ale já trval na roční smlouvě. To byla moje podmínka. Přece jenom, nevím, do čeho jdu. Vyšli mi vstříc. Splnili mi všechno, co jsem si přál. Je vidět, že o mě stojí.

Už máte naplánováno, jestli a kdy za vámi pod Ural dorazí rodina?
Pojedou tam se mnou. Tedy, první dva měsíce se tam budu muset prokousat sám, ale potom, až začne liga, tam za mnou dorazí. Navíc je příjemné, že má být Magnitogorsk v létě dva týdny v Čechách.

Kde jste byl na dovolené?
V Egyptě. Na jedenáct dní od třetího května. Ale pyramidy jsem neviděl. Bylo to spíš na koupání a odpočinek po sezoně. Se synem jsem si užíval. Čím je starší, tím je s ním větší sranda a díky tomu to byla nejlepší dovolená za poslední roky. Navíc jsem už na letišti náhodou potkal Honzu Marka, který byl s přítelkyní ve stejném hotelu, takže jsme si byli párkrát zahrát tenis. Pak tam ještě přiletěl Tomáš Harant, který hrál v Dynamu Moskva, takže mi vyprávěl o Rusku.

Zajímal jste se během dovolené o výsledky mistrovství světa?
Informoval mě kamarád, každé ráno jsem měl na mobilu zprávy o všech zápasech, takže takhle jsme se i dozvěděl, že kluci vypadli ve čtvrtfinále na penalty...

Z nominace jste vypadl, aniž byste se pořádně zapojil do přípravných zápasů. Už jste překonal zklamání?
No, byl to hodně rychlý závěr sezony (smích). Ale čekal jsem to. Podle různých indicií jsem si domyslel, že se mnou nepočítají. Možná jsem si po sezoně zasloužil víc, než odehrát polovinu přípravného zápasu s Francií. Ale nemá smysl se k tomu vracet, alespoň jsem měl delší dovolenou.

V uplynulé sezoně jste toho zažil opravdu dost. Jak ji hodnotíte?
Začátek nebyl špatný, docela mi vyšel turnaj v Pardubicích. Pak to tak slavné nebylo. Slavii se na začátku ligy nedařilo, přišla divoká výměna do Plzně a obrat o sto osmdesát stupňů. I díky tomu, co jsme s Plzní dokázali, budu mít na sezonu nejlepší vzpomínky. Počítá se konec a ten se mně i Plzni vydařil.

O vašem odchodu ze Slavie se vyrojily různé dohady. Prý jste nehrál pro mužstvo, hráči vám nevěřili. Objevily se dokonce spekulace o ovlivňování výsledků. Jak na vás tyto a jiné informace působily?
Nikomu jsem nic neudělal. Vím, že se pak vyrojily různé zprávy a narážky. Kdo mě ale zná, ten ví, že to všechno byly výmysly. Ale už je to za mnou, nechci se hrabat ve starých věcech. Mám čisté svědomí.

Přestože máte ve Slavii platnou smlouvu, budete se připravovat s Plzní. Myslíte, že se váš vztah ke Slavii někdy zlepší?
Na tom, že v Plzni budu trénovat, jsem se s nimi domluvil už během sezony. Vyšli mi vstříc, za což jim chci poděkovat. Než trénovat se Slavií, to bych se asi připravoval radši sám. Nemám zájem být ve Slavii a oni nemají zájem o mě. Jsem rád, že na rok vypadnu z Čech. Nechci udělat tu samou chybu jako loni, kdy jsem měl odejít po zisku titulu. Pauza v naší lize mi prospěje.

I proto jste nekývl na nabídku Plzně? Nebo klub nemohl zaplatit Slavii odstupné, které za vás požadovala?
Byli ochotní za mě odstupné Slavii zaplatit. To, že jdu na rok do Ruska, bylo moje rozhodnutí. Chtěl jsem to zkusit. Nerad bych si někdy vyčítal, že jsem tuto šanci nevyužil. Navíc, až se vrátím, uplyne rok z mojí smlouvy ve Slavii a budu zase levnější...

Vaše práva pro NHL vlastní Philadelphia. Už loni jste pověřil svého agenta, aby jednal o vaší výměně do jiného klubu. Došlo k nějakému posunu?
Přes mého agenta Roberta Spálenku se rozeběhla nějaká jednání s Philadelphií, ale niko teď neví, jestli bude v NHL stávka, nebo ne. Já už ale najisto vím, že do Magnitogorsku odejdu, i kdyby se NHL hrála, projevili o mě zájem a nabídli mi smlouvu. Ať už ve Philadelphii, nebo jinde.

Co ještě chcete stihnout do svého odletu do Magnitogorsku?
Teď budu hlavně trénovat. Čas se krátí, chci ho co nejvíc věnovat rodině, dostat se s nimi ještě na nějaký výlet. Být co nejvíc s nimi. Do toho si sháním výzbroj, nechávám si ji upravovat. Jsem domluvený, že si ji obstarám sám, aby mi sedla.

Blíží se nominace na Světový pohár, reprezentaci převzal Ivan Hlinka. Změnil se poté, co jste nebyl na mistrovství světa, váš vztah k národnímu týmu?
Od té doby, co jsem odletěl na dovolenou, tak se o hokej nezajímám. Teď je léto a mám jiné starosti. Co se děje ve sportu, sleduju jenom v televizních zprávách. Na mém přístupu k reprezentaci se ale nic nezměnilo. Vždycky to pro mě bude čest.Najdete na iDNES.czmobilní verze