Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Manažer hokejistů Pardubic Kusý: Sýkoru neztrácíme navždy

Petr Sýkora | foto: MF DNES

5 2008
Až začne příští ročník hokejové extraligy, dres pardubického Moelleru už neobléknou dva jeho nejproduktivnější hráči z minulé sezony. V ní se postarali o více než čtvrtinu branek týmu.

Nejprve ruský Magnitogorsk zlákal na rok Tomáše Rolinka. A nyní se do zahraničí vydává i jeho parťák z elitního útoku Petr Sýkora.

Dvojnásobný král extraligových střelců sice s Pardubicemi uzavřel novou čtyřletou smlouvu. Využil však klauzule, která v ní je obsažena. Díky ní prožije příští sezonu na hostování ve švýcarském Davosu.

„Jeho ztráta nás mrzí. Může to znamenat určitý problém v produktivitě,“ přiznává Zbyněk Kusý, generální manažer HC Moeller. „Ale byla to jediná cesta, jak Petra pro náš klub zachránit.“

Co myslíte slovy, že to byla jediná cesta, jak Petra Sýkoru zachránit pro Pardubice?
Petr Sýkora je útočník v produktivním věku. Po takovém hráči se v Evropě jen zapráší. Navíc s jeho produktivitou. Stejně jako u Tomáše Rolinka a předtím u Petra Čáslavy jsme stáli před složitým rozhodováním, protože mu končila smlouva. Nakonec jsme po diskusi s ním došli k závěru, že je pro nás výhodnější, když ho budeme mít pod kontraktem a ztratíme ho jen na jednu sezonu.

Proto jsme mu nabídli čtyřletou smlouvu s možností na rok odejít do zahraničí. Neztrácíme ho úplně, jako se nám to stalo s Michalem Mikeskou, jenž si v Rusku kroutí už třetí sezonu. Tehdy jsme se ho snažili udržet, ale nepovedlo se nám to. Letos jsme mu nabídli vynikající kontrakt, jenže zdaleka nemůžeme konkurovat ruským klubům.

Sýkora však neodchází do Ruska, ale do Švýcarska...
Ale i v tamní lize jsou špičkově placení Kanaďani a další hráči. A pro něho je to zcela bezpochyby nová výzva. O uvolnění nás požádal sám. Pro mě je nejdůležitější, že ho neztrácíme úplně. Stejně jako Tomáš Rolinek a stejně jako Petr Čáslava se musí do našeho klubu vrátit. Volili jsme raději menší riziko, než bychom šli do konfliktu, hráče jsme tady drželi za každou cenu a pak ho ztratili navždycky.

Jinak řečeno - vyměnili jste roční ústupek za dlouhodobější jistotu. Je to tak?
Musím říct, že manažeři evropských klubů jsou pod obrovským tlakem. To, co se děje na trhu s hráči, je pro nás naprosto smrtící jev. Mám vážnou obavu, aby nominace dobrých hráčů ve středním věku do národního týmu neznamenala jejich automatickou vstupenku na trh. Ale ne takovou, že na tom kluby vydělají.

Hráči, kteří mají určitý kredit, jdou do zahraničí většinou bez kontraktu. České kluby za ně v podstatě nedostanou nic. Hráčům přeju jejich podmínky, hrají hokej omezený počet let a musejí se zabezpečit. Jenže pro kluby je to katastrofální situace.

Nyní asi musíte čelit dvojnásobnému tlaku, že? K vábení z NHL se přidala ruská liga.
Co teď řeknu, nemyslím ve zlém. To, co budou schopni vyprodukovat Rusové, bude mnohem agresivnější než tlak ze zámoří. Tam sice hráči mají velmi hezké životní prostředí se spoustou luxusu. Jenže vždy se budou ohlížet na to, kde se mohou lépe zabezpečit.

Jen se podívejte na pohyb mezi NHL a Ruskem v minulém roce. Do zámoří odešlo sedm hráčů z Ruska, opačným směrem jich šlo dvacet. Tady se třeba skrývá odpověď na otázku, proč Rusové uspěli na mistrovství světa s týmem, v němž měli půlku hráčů z vlastní ligy. Normálně by totiž hráli v NHL, jenže ruské kluby je už dokážou přeplatit. Bude to stále komplikovanější situace. Když vidím, co se děje v nezávislé ruské lize, máme v perspektivě dvou tří let velké obavy o náš kádr.

Vraťme se ještě k odchodu Sýkory do Davosu. Je jeho roční hostování výhodné i pro váš klub, když ho máte pod smlouvou?
Přestupové podmínky nejsou nijak bombastické. Vycházejí z dohody mezi námi a hráčem. Nejsme v situaci, že bychom s hráčem obchodovali za ryze tržních podmínek, protože jinak bychom se spolu nedohodli. Proto nebyla jiná cesta, jak Petra zachránit pro náš klub.

Po odchodu Rolinka do Ruska to však může znamenat velké potíže v ofenzivě. Kdo nahradí góly těchto nejproduktivnějších hráčů týmu?
Přišli jsme o dva nejlepší útočníky, ale je to příležitost pro další hráče, kteří to musí vzít na sebe. Ať je to Koukal, Kolář, Starý, Ondřej, Blažek nebo Tvrdík. Máme dost hráčů, kteří se musí prosadit.

Takže nového útočníka nehledáte?
Netvrdím, že se něco nemůže stát. Ale byl bych opravdu moc rád, kdyby se o Rolinkovy a Sýkorovy góly podělili hráči, kteří se třeba dosud nedostali na přesilovky. Je mi jasné, že v české extralize má těžko někdo takovou střelu, jako Petr Sýkora. Ale jsou sezony, které mohou vyjít i mužstvu, jež ztratí dva takové hráče. Přiznávám, že to pro nás bude složité. Ale určitě se popereme úplně o všechno. A uvidíme, jak se situace vyvine do konce prázdnin.

Když zareaguji na vaše předchozí slova, je vůbec možné při hledání posily najít na hráčském trhu útočníky kalibru Sýkory či Rolinka?
Můžete hledat v jiných ligách. Měli jsme vyhlédnutého hráče v AHL (pozn. American Hockey League, druhá nejvyšší soutěž v zámoří). Pokukovali jsme po něm tři čtvrtě roku, jednání se vyvíjela pozitivním směrem. Jednalo se o útočníka ve věku třicet let, který za sezonu udělá šedesát až sedmdesát bodů a patří mezi deset nejlepších hráčů AHL. Před čtrnácti dny však přišla zpráva, že jde do Ruska za plat vyšší než jeden milion dolarů. Na farmě bral do sto tisíc dolarů.

Tomu se nedá konkurovat, že?
To je život. Tomu se říká trh. Po renesanci ruského hokeje v posledních pěti letech by se české kluby musely dostat na rozpočet tři sta až pět set milionů korun, aby mu byly schopny konkurovat. V tuto chvíli ale nevím, jak to lze dokázat.

Autor:


Bodování

22

Dominik Kubalík

Plzeň

20

Tomáš Mertl

Plzeň

20

Martin Růžička 27

Třinec

Góly

15

Dominik Kubalík

Plzeň

12

Tomáš Mertl

Plzeň

11

Martin Růžička 27

Třinec

Tabulka ligy

Klub Z V VP PP P SKÓRE BODY
1. Kometa 16 9 2 2 3 57:36 33
2. Třinec 16 9 2 2 3 50:34 33
3. Plzeň 16 7 3 4 2 62:39 31
4. Hr. Králové 16 9 1 2 4 39:30 31
5. Chomutov 16 6 2 3 5 41:42 25
6. Ml. Boleslav 16 6 1 3 6 36:34 23
7. Sparta 15 7 1 0 7 40:42 23
8. Olomouc 16 5 3 2 6 40:45 23
9. Zlín 16 4 4 2 6 41:44 22
10. Vítkovice 15 5 2 2 6 43:38 21
11. Liberec 15 5 1 1 8 28:46 18
12. Pardubice 16 4 2 1 9 36:55 17
13. Jihlava 15 4 1 2 8 34:44 16
14. Litvínov 16 2 3 2 9 29:47 14

Najdete na iDNES.czmobilní verze