Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Manažer Pařízek se hájí. A ví, co se stalo

3 2004
České Budějovice - "Pro mne to byla životní rána," prohlásil generální manažer HC České Budějovice po sestupu klubu z hokejové extraligy. "Jinak je to rána sportovní. Takový je prostě sport."

Jak to bylo od začátku
Loňskou sezonu klubu hodnotil Jaroslav Pařízek jako úspěšnou. A-tým byl šestý. "O tom nikdo polemizovat nebude, to je úspěch," komentoval výsledek.

Pak se Jaroslav Pouzar rozhodl, že ze zdravotních a rodinných důvodů u mužstva jako kouč nezůstane. Vladimír Caldr jako jeden z trenérů byl jasný. Druhý byl vyhlédnut Jan Neliba. Klub čekal tři měsíce, než se povedlo Nelibu přivést. Byl úspěšný ve Vsetíně i v zahraničí. "Chtěli jsme, aby byl jeden trenér odjinud a jeden aby byl místní," vysvětlil manažer záměr klubu.

Vyrovnané kompetence, které oba trenéři měli, mu kdekdo vyčítal. "Nebylo to šťastné," uznal Pařízek. Ale připomněl, že ve Vsetíně (Neliba - Tabara) to fungovalo a podobný model měli i v Liberci, ale u fotbalistů (Škorpil - Csaplár).

Caldr se věnoval útoku mužstva, Neliba obraně. "Přesto, že oba měli stejné kompetence, byl stanoven jeden trenér, který měl v případě rozporů hlavní slovo," překvapil manažer novinkou. Kompetence byly rozdělené 51 ku 49 procentům, dodal.

Ale kdo měl hlavní slovo, to nesdělil. Už je to jedno a oba trenéři pracují dál, neprospělo by jim to, řekl mezi řečí. Rozpory, které měli trenéři mít, nezaznamenal. "Ještě čtyři dny před začátkem extraligy dostal trenér Neliba od hráčů pěkné trekingové kolo," připomněl padesátiny jednoho z trenérů mužstva. Neliba rezignoval sám. "Ještě jsem ho přemlouval, aby zůstal," ujistil manažer Pařízek.

O síle týmu rozhodují peníze
"Vždy máte takové mužstvo, na jaké máte peníze," poznamenal dále Pařízek. Jako příklad uvedl Pardubice, kde měli na sezonu čtvrt miliardy korun. V HC České Budějovice mají rozpočet 55 milionů korun. "Když chci mít plejery, tak musím koukat, jestli na to mám, nebo ne," poznamenal dále. "Jde o to, zda za peníze, které tady jsou, byli správní hráči v klubu."

Složit tým je těžké. "Cítím za to zodpovědnost." Nesouhlasí však s tím, že jediná zodpovědnost je na generálním manažerovi klubu. "Klub řídí správní rada, jsou tu trenéři a hlavně hráči na ledě, kteří mají vždy hrát na sto procent."

A připomněl, že z jedné třetiny hradí klub rozpočet prodejem hráčů do zahraničí, hlavně NHL. Upozorňoval na to správní radu a chtěl, aby se vytvořil fond, ve kterém by byly prostředky za prodej hráčů. "Když se někdo zraní, abychom mohli koupit jiného," vysvětlil.

Znovu hovořil o tom, že klub jako jediný v extralize neměl generálního sponzora. "Pokud tady nebude generální sponzor, nepůjde to," je přesvědčený. Zná částky, které dostávají od svých generálních sponzorů jiné kluby. "Nemohu říci, kolik to je, ale jsou to částky v desetimilionech." Když je třeba, kluby se o generálního sponzora opřou.

Nejsilnějším partnerem HC České Budějovice byla v extralize společnost BPA, která má marketinková práva na soutěž a z jejich prodeje kluby dotuje. Znamená to, že největší částka pro HC České Budějovice představovala i částku, kterou dostaly ostatní kluby v extralize.

Znovu uvedl, že když se stal generálním manažerem, měl klub dluh 8,6 milionu korun. "Tady je předávací protokol," ukázal na šuplíky na připomínku, že předcházející manažer Šatava popírá, že by z klubu odešel v době, kdy byl klub zadlužený. Potom Jaroslav Pařízek připomněl, že v roce 2002, kdy se v létě chopil funkce, pokládal Jihočechy každý za kandidáta sestupu. Bylo to po povodních a tým hrál v Táboře. Přesto neskončil ani v baráži.

"Do nové sezony půjde klub s čistým stolem. Za dva a půl roku, co tu jsem, dluhy nejsou." Než přišel, dlužil klub finančnímu úřadu, hráčům a podobně. Přesně 8 647 216 korun.

Trejdy v sezoně 2002/2003 manažeru Pařízkovi vyšly. "Štraub byl i vůdce v šatně a takový hráč nám letos chyběl," konstatoval. "S tím souhlasím a to uznávám." Další útočník Míka byl ve Slavii pod smlouvou. Stejně jako o Štrauba usiloval klub loni v létě i o Míku. Ale ten byl vázán na odchod Michálka do NHL. Zase peníze. Michálek odešel v době, kdy už byl Míka dohodnutý s Vítkovicemi. Potom do NHL odešel i obránce Barinka a útočníka Procházku, který na jihu Čech působil z Liberce, se přivést nepovedlo. "Chtěl se hlavně vrátit do Pardubic."

Ale Sailer podepsal smlouvu na tři roky, na přestup se vrátil Bělohlav, na přestup přišel Gýna, který se osvědčil, místo Michálka byl angažován Kristek, také na přestup. Ze zámoří se vrátil reprezentant do 20 let Kolda, tým byl doplněn. "Všichni jsme si před sezonou mysleli, že play-off je reálné. Souhlasili s tím i oba trenéři a vedení klubu. A také odborníci po celé republice," doplnil manažer. "Šlo jen o to, aby hráči bojovali."

Přehlídka hráčů, které se nepovedlo přivést a se kterými klub jednal:
Jan Marek (nyní Sparta), Josef Vašíček (Carolina), Petr Tenkrát (Oulu), Ján Lašák (Petrohrad), Karel Mošovský (Buffalo), Stanislav Neckář (Tampa).

Se všemi byl Jaroslav Pařízek přes jejich agenty v kontaktu, ale bylo to více přání než reálná možnost. Po 5. kole extraligy chtěl trejdovat se Slavií Praha nejlepší hokejisty kádru. Nakonec Slavia nesouhlasila. Kdo měl jít, je dnes jedno. "Slavia hraje o titul, a nebudu proto říkat žádná jména," uvedl Pařízek.

Stále jen dotahovali
V sezoně HC České Budějovice obsadil poslední příčku tabulky hned od začátku a jen krátce ji neokupoval. Nervozita rostla. "I tak jsme měli připraveno 12 hráčů, kteří měli mužstvo táhnout," ujistil generální manažer. Byli to hráči odtud, jak řekl. Jenže tým netáhl nikdo.

Přidat se měla střední generace, ale neměla k čemu. Od 9. kola přestaly s Jihočechy trejdovat hráče ostatní kluby, věděly, kdo je poslední, a vyhovovalo jim to.

Gólů bylo příliš
Jak končili brankář Hudáček, obránce Suchánek a útočník Turek, více ZDE. Jaroslav Pařízek připomněl, že brankář Hudáček měl průměr čtyři inkasované góly na utkání z úvodních dvanácti zápasů extraligy. Úplně uvedení hráči odepsaní nebyli, tvrdí. Trénovali s juniory a hovořil s nimi o změně podmínek smlouvy i možném návratu do mužstva. Hráči změny podmínek smlouvy odmítli.

Když odešel trenér Neliba a tým dál prohrával, scházela se intenzivně správní rada klubu a žádala řešení špatné situace. "Vedl jsem s hráči pohovory, byly i finanční postihy," připomněl Pařízek. Na příchod kouče Pouzara tým reagoval, zabodoval, ale znovu se propadal. "Mužstvo nefungovalo jako soudržný tým." Tehdy stav odnesli Hudáček s Turkem a Suchánkem.

Když se tým znovu rozehrál, přišla zranění Roba, Sailera, Fadrného a Jindry. A také série 10 zápasů bez výhry. Tehdy se k mužstvu postavili trenéři Ťoupal a Kolda. Co bylo dál? ... čtěte ZDE.

Rozsáhlé hodnocení sezony generálního manažera klubu Jaroslava Pařízka:
    1. díl    
    2. díl    
    3. díl   Najdete na iDNES.czmobilní verze