Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Manažer Tankos: První liga bude hráčům sedět víc

Kometa Brno - Beroun - Brněnský Moskal (vpravo) bojuje s berounským Semerádem. | foto: Monika TomáškováMF DNES

10 2008
Chrudim - Chceme do první ligy! Když Petr Tankos vyřkl tuto větu, leckdo se možná pousmál. Nyní se stala skutečností. Kádr chrudimských hokejistů vyšperkoval o zvučná a velezkušená jména. A tým, který se před pár lety potácel u dna druholigové tabulky, začal stoupat vzhůru. Na postupovou bránu nesměle zaklepal už vloni, ale při vstupu se zarazil na překážce jménem Vrchlabí. Letos už Chrudim měla jediný cíl. A teď slaví jeho splnění. Dosáhla největšího úspěchu v historii klubu. V příští sezoně bude prvoligovým nováčkem. "Šli jsme za tím krůček po krůčku a teď naše pětiletá práce vyvrcholila. Je to parádní pocit, jsem hrozně spokojený," pronesl Petr Tankos, generální manažer a jednatel HC Chrudim.

Přicházel jste už před lety do Chrudimi s prvoligovou motivací?
To zase ne, tak daleko jsem nekoukal. Chtěl jsem tady rok po roce něco postupně udělat. Vloni jsme si řekli, že to zkusíme. Ještě to nevyšlo. V této sezoně jsme však už za postupem šli.

Na letošní sezonu jste vybudoval zcela nový tým. Nyní se ukázalo, že jste vsadil na správné hráče. Souhlasíte?
Řada lidí mi říkala: "Jsme zvědaví, jak dopadnete." Měli jsme tým složený z hráčů z celé republiky. Někdo byl z Litvínova, jiný z Chomutova, další zase byli z Moravy. Kluci ale ukázali, že jsou schopni vytvořit partu a jít za svým cílem. Předvedli to všem, kteří jim nevěřili. Vedle postupu je to moje druhá radost.

Neměl jste před sezonou obavu, zda se tak různorodý tým dá dohromady?
Samozřejmě obava je vždycky. Byla umocněna i tím, co někteří lidi říkali. Proto jsem moc rád, jak to dopadlo. Byly i nějaké problémy, ale konečný výsledek je perfektní.

Objevil se v průběhu sezony okamžik, kdy jste třeba znejistěl a kdy jste si říkal, že by postup nemusel vyjít?
O konečném cíli jsem nepochyboval. Ale nevěděl jsem, co s týmem udělá změna trenéra po odchodu Ládi Lubiny do Pardubic. Odešel v prosinci, když před námi bylo nejdůležitější období. To však byla jediná obava v průběhu sezony.

Místo Ladislava Lubiny přišel Martin Hosták a práci svého předchůdce dotáhl do úspěšného konce. Byla to správná volba, že?
Určitě. Martin už tady působil. Byli jsme v kontaktu, Chrudim i sledoval. Byla to dobrá volba.

O postupovém cíli jste hovořil od začátku sezony. Bylo nutné na tým neustále vyvíjet tlak? Nebo jste mu na startu oznámil své záměry, a pak ho nechal v klidu?
Nechal jsem hráče v klidu. Třeba v play-off úplně. Sem přišli vesměs hokejisté z extraligy a z první ligy. Jsou to profíci. Na začátku sezony jsme si řekli pravidla. Když podepisovali smlouvy, věděli, do čeho jdou a o co chceme hrát. Hned si mohli vybrat půjdu do toho nebo nepůjdu.

Sezonu zvládli výborně. Mohou se těšit na prémii za postup?
Vypsal jsem finanční prémie.

Jsou tajné?
Samozřejmě (úsměv).

Tak alespoň naznačte. Jsou zajímavé?
Myslím si, že jo.

Letošní sezonu už máte úspěšně za sebou. Spřádáte už prvoligové plány?
Určitě. Už na tom nějakým způsobem pracuji od ledna.

Zůstane tým zhruba v tomto složení? Nebo chystáte zase další rozsáhlou obměnu?
Co vím, asi čtyři hráči chtějí skončit. Všem klukům jsem však slíbil, že tady zůstanou, pokud postoupíme. Je to pro ně takový bonus, aby měli jistotu. Ale když přijde někdo lepší, musejí se ještě porvat o místo v sestavě.

Myslíte si, že by tým v tomto složení obstál i v první lize?
Mohl by něco uhrát. Samozřejmě po vhodném doplnění. Mohli bychom hrát důstojnou roli. Nechci, aby to vyznělo namyšleně. Ale myslím si, že našim hráčům bude víc vyhovovat první liga. Mám tím na mysli herní styl.

Budete mít zájem i o větší spolupráci s extraligovými Pardubicemi?
Jistě. Mám příslib, že v případě postupu do první ligy bychom nějak spolupracovali. Mohlo by to být na dobré úrovni.

Před letošní sezonou jste se trošku inspiroval postupovou cestou Vrchlabí, odkud jste si přivedl i několik posil. Nechcete ho napodobit i v první lize a zahrát si hned play-off v premiéře?
Chceme jít krok za krokem. Především bude důležité, abychom soutěž udrželi.

Zůstane u týmu nadále i trenér Hosták?
Předběžně jsme domluveni. Jednání už proběhlo před play-off, ale domluvili jsme se, že to necháme až po sezoně. Kdybychom nepostoupili, tak Martin řekl, že nebude pokračovat. Postoupili jsme, takže to budeme řešit.

Bude klub připraven i finančně na vyšší soutěž?
Tuto věc jsme probírali celou sezonu. Finanční nároky by se neměly měnit razantně. Ale samozřejmě to bude úplně nová práce.

Ale radostná, že?
Určitě. Máme chuť se porvat zase s něčím novým.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze