Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Manažer Ústí Šaffer: Baráže se nebojíme!

České Budějovice - Ústí | foto: Ladislav NěmecMF DNES

31 2008
Ústí nad Labem - Prožívá hektické období. Hokejisté Ústí nad Labem, které David Šaffer vede z pozice manažera, nezadržitelně míří do baráže. Minulý pátek dokonce ústeckému bossovi kdosi zavolal, že ho zastřelí, když tým nezačne vyhrávat. "Takové výhrůžky jsou příšerné. Mám strach hlavně o své blízké," přiznává šéf klubu.

Není v lehké situaci.

Tak jako podpora hokeje ústeckým magistrátem rozděluje obyvatele, má zaryté příznivce a odpůrce i generální manažer extraligového nováčka David Šaffer.

Jedni fanoušci ho oslavují za zásluhy na historickém postupu, druzí zatracují za současné postavení Ústeckých Lvů v nejvyšší soutěži i za kontroverzní rozhodnutí, jimiž proslul.

Teď má před sebou jediný úkol: Podaří se mu zachránit Slovan v nejvyšší soutěži?

Policie už vypátrala pachatele, který vám do telefonu hrozil zastřelením. Ulevilo se vám?
Jsem rád, že policisté pracovali velice rychle a toho člověka vypátrali. Ale v poslední době dostávám i obtěžující SMS zprávy z jednoho mobilního čísla. I to, včetně všech doručených zpráv, jsem policii předal. Zpráv je asi třicet.

Nakolik to souvisí s vašimi hokejovými rozhodnutími?
Hokej ovlivňuje hodně lidí. Je to dynamická hra plná emocí a euforie. Hráči se stávají modlami a vzory. Když si pak nějaký fanoušek "zamiluje" hráče, který je vyřazen z týmu, přeroste jeho rozladění do vzteku. Nicméně vyhrožovat někomu zastřelením je příšerná věc.

Volající vám hrozil, že vás zastřelí, když nezačnete vyhrávat. Neměl jste větší strach, když jste od té doby dvakrát prohráli?
Tak obavy má člověk vždycky. Strach mám spíš o své blízké.

Zaslechl jste také spekulace, které se ukázaly jako liché, že jste oznámením tohoto případu chtěl jen odvrátit pozornost od potíží Ústí?
Prosím?! Lidem, kteří roztrušují podobné řeči, bych přál stejnou situaci. Dál to nebudu komentovat. Jestli se to opravdu po restauracích povídá, je to obraz naší společnosti. On je u piva každý druhý prezident!

Jako manažer Lvů jste proslul několika ráznými kroky. Nečekaně jste se zbavil trenéra Pavla Hynka, hráčů Marka Ivana, Milana Antoše, Tomáše Klimta. To byla kontroverzní rozhodnutí...
Nemyslím si, že jsem já osobně nějak kontroverzní. Všechna zmíněná rozhodnutí byla nejen racionální, ale také intuitivní. Důležitý je ale fakt, že v konečném důsledku byla všechna tato rozhodnutí ku prospěchu ústeckého klubu.

Vzal byste něco z toho zpět?
Absolutně ne.

Mohl byste s odstupem času detailně vysvětlit důvody vašeho rozhodnutí? Hynek, Ivan i Antoš s Klimtem dodnes tvrdí, že nepochopili, proč museli odejít.
Nechci se k tomu již vracet. Myslím si, že v těchto případech bylo řečeno už dost. Na druhou stranu, nikdo z dotyčných už nikdy nepřizná svou chybu.

Manažeru Šafferovi vyhrožoval nezletilý hoch

Ústí nad Labem (aa) - Kriminalistům se již podařilo vypátrat člověka, který minulý týden vyhrožoval smrtí generálnímu manažerovi hokejistů ústeckého Slovanu Davidu Šafferovi.

Pachatele ale žádný trest nečeká. Ukázalo se totiž, že autorem výhrůžky je chlapec, kterému ještě není ani patnáct let.

"Na takový případ, kdy někomu vyhrožovalo nezletilé dítě, si ve své praxi nepamatuji. Jelikož pachatel ještě není trestně odpovědný, bude případ v nejbližší době odložen," řekla policejní mluvčí Veronika Beranová.

Mladík zavolal Šafferovi na jeho mobil minulý pátek. "Jestli hokejisté nezačnou vyhrávat, tak tě zastřelím," sdělil mu.

Pátrání po viníkovi trvalo jen pět dní. K jeho rychlému odhalení přispěl fakt, že policie znala telefonní číslo, ze kterého se volalo.

Chlapec hovořil z přístroje svého otce. Během hovoru se představil jako Štajer. "To jméno ale nebylo pravé, vymyslel si ho," dodala Beranová.

Myslíte, že jste oblíbený šéf?
To se musíte zeptat mých podřízených, případně hráčů. Rozhodně nejsem ortodoxní autokrat.

A u fanoušků?
Když vyhráváte, mají vás rádi, když prohráváte, je to naopak. Ale opět dodávám, musíte se zeptat samotných fanoušků.

V posledních dnech se toho na Slovan nahrnulo. Ústí je dlouhodobě poslední, přišel primátorův zkrat, vyhrožování... Ani na okamžik jste neuvažoval o složení funkce?
Ne.

Pořád vás práce v ústeckém klubu naplňuje?
Je můj život. Za šest let se nám v klubu podařilo to, co nikomu v historii. A to už nám nikdo nevezme. Můžete to brát i jako vzkaz pro všechny škarohlídy a kritiky. Letos bychom chtěli udržet extraligu v Ústí nad Labem. A do dalších let budovat přední extraligový tým. Záměrně mluvím v množném čísle, protože tam, kde je klub dnes, to je zásluha všech lidí, kteří v ústeckém oddíle pracují.

Nechtěl byste zkusit pracovat v jiném klubu, třeba stabilnějším? Ve Slavii, Spartě nebo v Pardubicích?
Ne. Jsem ústecký rodák, moje srdce patří Ústí.

A co třeba úplně jiný obor? Politická dráha by vás nelákala? Už v minulém volebním období se o vás spekulovalo jako o možném kandidátovi na starostu ústeckého obvodu Neštěmice.
V současné době pracuji v hokejovém klubu. Co bude za rok, za pět let, ještě nevím. Určitě si ale myslím, že je dobré, když politiku dělají lidé, kteří něco dokázali. A další věc jsou samozřejmě voliči. Ti volí a vybírají své vyvolené.

Jako politik byste třeba musel řešit nářky zástupců jiných sportů v Ústí, že kvůli hokeji v současnosti těžko shánějí sponzory.
Je spousta měst, kde funguje několik vrcholových sportů najednou. V Ústí jsme začali hokejem. Město pomohlo hokej dostat do nejvyšší soutěže. V současné době dochází k převodu majoritního podílu v klubu z města na soukromý subjekt. Městu se rozhodně ulehčí a může se soustředit na další sporty. Takže uvidíme. Ale na hokej stále chodí nejvíc lidí ze všech sportů. Nehledě na to, že hokej si také před šesti lety stěžoval, že nejsou sponzoři.

Klub má koupit nový vlastník, společnost Oleofin. Jak se oddíl změní, když na něj nebude mít takový vliv radnice?
To je těžká otázka. Určitě mohu říci, že zmíněná společnost je hodně stabilní. Myslím si, že se to přenese i do klubu.

Máte příslib, že zůstanete i pak generálním manažerem klubu?
Ano, ač ústečtí restaurační spekulanti už hovoří o mém vyhazovu.

Ústí je poslední. Smířilo se už s baráží, nebo se ji ještě bude snažit odvrátit ve skupině o udržení?
Hypotetická šance ještě existuje, tým udělá maximum. Jinak psychicky se už pomalu na baráž připravujeme. To není pesimismus, ale realita.

Ústecký hokejový klub koupí společnost Oleofin

Ústí nad Labem (bek) - Město se vzdá většinového podílu v ústeckém hokejovém klubu, jeho novým majitelem se stane akciová společnost Oleofin. Po včerejším jednání zastupitelstva o tom informoval ústecký primátor Jan Kubata.

"Oleofin je společnost, která stojí za Spolkem pro chemickou a hutní výrobu, nabídku předložil jeho generální ředitel Martin Procházka," řekl primátor. Procházka je i šéfem představenstva Oleofinu.

Zastupitelstvo podle něj s obchodem souhlasilo. " Nový vlastník navýší základní kapitál klubu, aby mohl upsat 51 procent akcí," sdělil Kubata s tím, že změnu majitele posvětí valná hromada hokejového oddílu. "Do konce sezony by to mělo být technicky zapsáno."

Podle Kubaty nehrozí, že by Oleofin převedl práva na extraligu jinam. "Město si vymíní, že bude moci rozhodovat o právech na soutěž, tedy že nedojde k jejímu prodeji," ubezpečil primátor fanoušky. "Ústecký hokej získá stabilního vlastníka."

Změna majitele znamená i to, že v budoucnu půjde z rozpočtu města do klubové kasy méně peněz. "Ale hokej v žádném případě podporovat nepřestaneme, dál se budeme držet schválené koncepce sportu."  Oleofin a Spolchemie mají společného vlastníka, firmu Campaspol.

Hodně jste si sliboval od cesty do Finska. Je definitivní, že skončila neúspěšně?
Cesta do Finska mi přinesla spoustu zkušeností. Jeden příklad za všechny. Ve 14 hodin v neděli sedím na kraji Helsinek s hráčem Tonim Mäkiahem (HPK Hämeenlinna) a jeho rodinou. Finský forvard si vyslechl podmínky, za kterých by v Ústí dohrál sezonu. Byly lepší o 15 tisíc eur, než mu nabízeli ve Švýcarsku. Podebatovali jsme o klubu, o městě a dalších podmínkách. Dokonce hovořil po telefonu i s Honzou Čalounem, s kterým hrával ve Finsku. Nakonec řekl, že nabídku bere, abych mu poslal na e-mail kontrakt. Zhruba za hodinu mi ještě zavolá ohledně upřesnění letu do Čech. Podali jsme si ruku a já nadšen z posily spokojeně odjíždím na helsinské letiště. Tam, asi půl hodiny před odletem, volám Tonimu, že se neozval. Nezlobte se, ale letím do Švýcarska! řekl. Že si z manažerů v Čechách dělají někteří hráči dobrý den, mi připadalo tak nějak přirozený, ale že se s podobným chováním setkám i ve Finsku, tak to mne opravdu šokovalo. Jonas Andersson, švédský forvard, měl už sbaleno a připravoval se na cestu do Ústí. Bohužel, vedení klubu se najednou rozmyslelo jinak. A mohl bych pokračovat. Údajně nemá česká extraliga takový kredit jako například švýcarská nebo ruská. A není to jen o penězích.

Ústí vyměnilo kapitána, hráče, trenéra. Jaký impuls mu ještě může pomoct?
Vyhrát několik zápasů za sebou.

Jsou pro vás zklamáním výkony brankáře Petra Přikryla? Přivedete novou jedničku na zbytek soutěže?
Petr je ohromně poctivý a pracovitý brankář. Nemyslím si, že je pro mě zklamáním. Nicméně i on potřebuje jistotu toho, že vedle něho v klubu bude ještě jeden "extraligový" brankář. Nic ve zlém proti Zikmundovi nebo Volkemu. Oni určitě chápou, co tím myslím.

Hodně se spoléhalo na návrat kanonýra Jana Čalouna, ale očekávání nesplnil. Může se ještě dostat po dlouhém zranění do formy, nebo je pro něj letošní sezona ztracena?
To se ptejte spíš Honzy Čalouna. Nicméně si neodpustím komentář. Honza Čaloun přišel do Ústí dohrát kariéru. Přišel jako Ústečák pomoci klubu. Před sezonou měl obrovskou chuť a motivaci to všem dokázat. Pak se zranil, skoro na půl roku, a vše bylo v háji. Uzdravil se a znovu s obrovským entuziazmem vletěl do rozehrané soutěže. Ale ono to nešlo tak, jak chtěl. Obyčejně čím víc chcete, tím míň se vám daří. Přesto nesklopil hlavu a neustále dře, i přes sprosté nebo urážející narážky některých fandů. To mě mrzí. Protože já si nemyslím, že jeho sezona je ztracena. Jsem přesvědčený, že jeho chvíle ještě přijde. A že bude Slovanu rozhodně platný!

Ústí v extralize zdaleka nehraje tak podřadnou roli jako třeba v předešlých sezonách Vsetín. Přesto, bojíte se případné baráže?
Bojí se děti, třeba Mikuláše a čerta. Já se nebojím, protože vím, že máme silný tým. Silnější než kdokoliv v první lize. Hlavní roli v případné baráži však bude hrát psychika.

Který tým byste si do baráže nepřál - Boleslav, Chomutov nebo Brno?
Ono je opravdu jedno, který tým vyhraje 1. ligu. My se musíme soustředit především na sebe.

Říkáte, že se neustále učíte. Co vás v extralize zaskočilo?
Možná to, že na stejná rozhodnutí v 1. lize jsem měl více času než teď. Extraliga není rychlejší jen na ledě, ale i v kanceláři.

Nelíbí se vám výkony rozhodčích. Vetovali jste letos některého?
K rozhodčím se nebudu vyjadřovat. Snad jen, že Minář je právem mezinárodní rozhodčí. Utkání Ústí - Kladno odpískal excelentně.

Do budoucna chcete ze Slovanu vybudovat špičkový klub. Jakým způsobem to chcete dokázat?
Úplně normálně, prací. Kde byl Liberec před sedmi lety?Bodování

21

Dominik Kubalík

Plzeň

20

Tomáš Mertl

Plzeň

19

Milan Gulaš

Plzeň

Góly

14

Dominik Kubalík

Plzeň

12

Tomáš Mertl

Plzeň

9

Martin Růžička 27

Třinec

Tabulka ligy

Klub Z V VP PP P SKÓRE BODY
1. Plzeň 14 7 3 3 1 60:31 30
2. Kometa 14 8 2 2 2 54:34 30
3. Třinec 14 8 1 2 3 44:32 28
4. Hr. Králové 14 8 1 1 4 33:24 27
5. Sparta 15 7 1 0 7 40:42 23
6. Vítkovice 15 5 2 2 6 43:38 21
7. Ml. Boleslav 14 6 0 3 5 33:30 21
8. Chomutov 14 5 2 2 5 36:37 21
9. Olomouc 15 4 3 2 6 35:45 20
10. Zlín 14 4 3 1 6 35:38 19
11. Jihlava 14 4 1 2 7 34:41 16
12. Liberec 13 5 0 0 8 23:41 15
13. Pardubice 14 4 1 1 8 30:49 15
14. Litvínov 14 2 2 1 9 22:40 11

Najdete na iDNES.czmobilní verze