Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Manažeři NHL se shodli na změnách pravidel

11 2004
Las Vegas - Rokování manažerů týmů o změnách pravidel, které by měly zatraktivnit hokejovou NHL, přineslo první ovoce. NHL strádá poklesem diváckého zájmu a šéfové klubů chtějí fanoušky nalákat zpět do ochozů a k televizním obrazovkám. Recept je nasnadě: zvýšit průměr vstřelených branek na zápas. Prospějí soutěži navržená opatření?

Gólmani nebudou smět hrát z brankou
Betony brankářů by se měly zúžit o pět centimetrů a gólmanům by mělo být zapovězeno rozehrávat puk za koncovou čarou. Pokud se kotouče dotknou, obdrží jejich tým dvouminutový trest.

"Domnívám se, že změny, které navrhujeme, budou mít významný vliv na průběh hry," řekl agentuře AP generální manažer New Yorku Islanders Mike Milbury po úterním pětihodinovém jednání, jehož se zúčastnili i komisionář NHL Gary Bettman, výkonný ředitel Colin Campbell a tři zástupci hráčské asociace NHLPA.

"Brankáři už jsou dnes při rozehrávání puku tak dobří, že snaha o forčeking je téměř zbytečná. Defenzivě tím nesmírně pomáhají," poukázal někdejší gólman a nynější generální manažer Detroitu Ken Holland na schopnosti brankářů stát se v podstatě virtuálním třetím obráncem.

Svou prací hokejkou jsou v NHL vyhlášeni zejména Martin Brodeur z New Jersey a brankář Dallasu Marty Turco.

Posunutí branky a vymýcení remíz
Další ze schválených návrhů změn se týká posunutí brankové konstrukce zhruba o metr blíže k zadnímu mantinelu, rozšíření středního pásma a bodovacího systému. Vedení NHL uvažuje o zavedení tříbodového systému a samostatných nájezdů pro případ, že utkání nerozhodne ani prodloužení.

Ze soutěže by tak zcela zmizely remízy. Za vítězství v základní hrací době by se udělovaly tři body, za výhru v prodloužení či po nájezdech dva body, přičemž poražený tým v nastaveném čase či po rozstřelu by získal jeden bod.

Tento systém například platí během sezony v sérii turnajů Euro Hockey Tour, neoficiálním evropském šampionátu, jehož se zúčastní národní výběry České republiky, Ruska,  Švédska a Finska.

"Chceme, aby se mužstva za každou cenu snažila zvítězit v základní hrací době," vysvětlil důvod tohoto opatření komisionář NHL Gary Bettman. Úprava bodovacího systému by však měla být nejprve vyzkoušena v nižší zámořské soutěži AHL a pokud se osvědčí, NHL by ji zavedla od sezony 2005/06. 

Také při posuzování postavení mimo hru na modré čáře by se měla elitní liga přiblížit současnému mezinárodnímu pojetí. Při signalizovaném ofsajdu stačí, aby útočníci vyjeli za modrou čáru a mohou se znovu zapojit do ofenzivy, aniž by museli čekat, až bránící mužstvo vyveze puk z pásma.

Co manažeři zamítli a kdy změny vejdou v platnost?
Některé z uvažovaných změn byly zamítnuty. Neprošel návrh na pískání zakázaného uvolnění bez nutnosti dotknutí se kotouče, NHL zatím rovněž nezažije přesilové hry trvající dvě minuty bez ohledu na to, zda v početní výhodě padne gól. Neujal se ani plán na zvětšení branek.

Dvě úpravy vejdou v platnost již v nejbližších dnech. V první řadě je to pravidlo o nařízení trestného střílení po faulu na unikajícího hráče. Dosud musel mít útočící hráč puk pod kontrolou, nyní bude stačit, když bude jasné, že by se do brejku dostal. Druhá regule přinese uznání gólu při nepatrném posunutí branky.

Ostatní dohodnuté návrhy prostuduje nejprve v létě speciální komise hokejových odborníků a před tím, než by byla pozměněná pravidla uvedena v platnost, musí je schválit vlastníci klubů a Rada guvernérů NHL.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze