Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Hossa: KHL má do svého amerického vzoru pořád daleko

Marcel Hossa (uprostřed) v dresu Lva Praha překonává brankáře Novokuzněcku. Teď od něj góly čekají v Rize | foto: ČTK

22 2013
Čeká ho už sedmá sezona v Kontinentální lize čili v ní působí od jejího založení. Přesto se nebojí otevřeně prohlásit: "Na NHL ještě nemá," říká hokejový útočník Marcel Hossa.

Uplynulou sezonu odkroutil v pražském Lvu, teď zamířil do lotyšské Rigy, kde strávil své nejlepší roky v KHL. Má za sebou však i zkušenosti ze zámořské NHL, proto po něm ruští novináři chtěli jakési srovnání.

Zajímalo je, jestli se jejich soutěž za několik let existence už v něčem přiblížila svému americkému vzoru.

Po ročním angažmá v Praze se Marcel Hossa vrací do Rigy. Tedy do týmu, kde prožil své nejlepší sezony v KHL (v té druhé nastřílel v 60 zápasech 39 gólů). "Rád na to vzpomínám, ale zároveň vím, jak těžké bude něco takového zopakovat."

"Řeknu vám to takhle: Liga se snaží zavést pořádek, aby pokračoval její rozvoj, ale tohle budu říkat každý rok. Získat renomé nejde tak rychle. Mnozí se mě ptají, jestli KHL někdy dosáhne úrovně NHL a já říkám: Na to je potřeba ještě hodně času."

Někteří kritici upozorňují na to, že se Rusové snaží soutěž bezhlavě rozšiřovat do po celé Evropě bez ohledu na to, jestli se tím nesníží její kvalita.

"Tady je potřeba se na celou věc podívat zase z druhé strany. Hodně hokejistů a trenérů má díky rozšiřování ligy zajištěnou práci. To znamená, že se budou rozvíjet a vznikne větší konkurence. To se může odrazit i na mistrovství světa nebo na olympijských hrách," řekl Hossa.

Otázkou zůstává, zda takový efekt skutečně přijde. Stačí pohled například právě na Lotyšsko, které navzdory účasti místního Dinama v KHL na světových šampionátech nezaznamenalo nějaký viditelný vzestup. A to samé se dá říct i o dalších zemích.

Autor:
Najdete na iDNES.czmobilní verze