Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Marek dohání fyzičku, přesto září

1 2003
Pardubice - Když loňský král ligových střelců Jan Marek v létě zvažoval nabídku týmu NHL New York Rangers, rozhodl se zůstat v Čechách. Měl dva cíle: vybojovat si pevné místo ve Spartě, kam z Třince přestoupil a zabydlet se v reprezentaci. Oboje se dravému hokejovému centrovi daří. Ve Spartě zářil v přípravě v útoku s Tonem a s Tomajkem a dočkal se i nominace na první reprezentační akci.

Když jste se rozhodl nepodepsat smlouvu s New York Rangers, chtěl jste si udělat jméno ve Spartě a prosadit se v reprezentaci. Je pro vás nominace na Pohár České pojišťovny splněním prvního postupného cíle, který jste si před sezonou dal?
Jsem rád, že jsem dostal pozvánku do národního týmu a udělám všechno pro to, aby se mně i mužstvu turnaj, nebo alespoň ten jeden zápas, vydařil. Je začátek sezony, ale pro mě i proto, co říkáte, je tento turnaj hodně důležitý. Budu se snažit hrát na sto procent, abych ukázal, co ve mě je.

Na začátku přípravy jste měl zlomenou nohu. Dohnal jste už tréninkové manko?
Abych byl upřímný, tak to ještě pořád není úplně v pohodě. Noha mě sice vůbec nebolí, ale fyzičku pořád ještě nemám takovou, jako v minulé sezoně. Nohu jsem měl zdravou až těsně před nástupem týmu na led. V přípravě se teď snažím skloubit led s posilovnou a s rotopedem, abych fyzičku dotáhl. Někdy je to těžké, jsem utahaný, do toho zápasy... Optimálně se ale ještě necítím. Ale dvanáctého září, když začíná liga, chci být stoprocentně připraven.

Nicméně na vás chybějící kondice není znát. V přípravě se vám po boku Jana Tomajka a Petra Tona mimořádně dařilo...
Dáváme góly, daří se nám. Navíc jsme si padli do oka i mimo led a skvěle si rozumíme. Honza Tomajko hraje výborně dozadu. Odvádí tu černou práci, vybojuje spoustu puků. A co říct k Petru Tonovi? Takového hokejistu jsem ještě na českých kluzištích neviděl. Bude ozdobou extraligy. Je to vynikající bruslař, má tvrdou střelu. Navíc je to technický hráč do kombinace. Na tomto hráči nevidím žádnou chybu.

Přesto, Petr Ton se v nominaci neobjevil. Překvapilo vás to?
K tomu vám těžko můžu něco říct. Záleží na tom, koho si trenéři vyberou.

Ale v týmu i ve vašem útoku bude sparťan Jaroslav Kristek. Odehráli jste spolu něco v přípravě?
Abych řekl pravdu, neodehráli jsme spolu nic, ani jsme spolu ve Spartě netrénovali. V Brně spolu nastoupíme poprvé. Ale je to dobrý hokejista, neměl bych s tím mít problém.

Jak jste zvládl přesun z Třince do Prahy. Už jste se aklimatizoval?
S tím je to horší. V Třinci jsem byl zvyklý na přírodu a na klid. Zatím si nemůžu zvyknout. Je to pro mě hrozný skok. Pořád se snažím někam vyjíždět za přírodou. Třinec mi pořád chybí. Bydlím s přítelkyní v Praze na Vinohradech. Je to blízko do centra. Přítelkyně pracuje v centru, takže to máme oba blízko, ale stejně jsme si ještě úplně nezvykli.

V reprezentaci je i váš bývalý spoluhráč z Třince Václav Pletka. Už jste stihli probrat novinky ve vašem bývalém působišti?
Budeme spolu spát na pokoji a jeden od druhého budeme vyzvídat. V Třinci jsem získal hodně kamarádů, jsou tam dobří lidé. Máme si toho s Vencou hodně co říct. Už před tréninkem jsme se spolu hodinu bavili, takže už víme hodně drbů a ještě budeme pokračovat (smích).

Máte už teď mrazení z myšlenky, až poprvé nastoupíte ve sparťanském dresu v Třinci?
Samotného mě to zajímá. Když jsem odcházel do Prahy, lidi v Třinci to nesli nelibě. Ale teď jsem tam byl s přítelkyní na víkend a s těmi lidmi jsem se tam potkával. Pozdravili jsme se, ptali se mě, jak se mám a říkali, že i když jsem odešel, tak mi drží palce. Ale na zápas v Třinci se Spartou jsem hodně zvědavý, i na to, jak se ke mně lidé zachovají. Lidi tam nemají Spartu rádi, takže to bude těžké. Budu se s tím muset vyrovnat.

Jak silný má podle vás Sparta tým?
Mužstvo je velmi kvalitní, Sparta má tři nebo čtyři velice kvalitní pětky. Každá z nich může rozhodovat zápas. Z týmu cítím vyhrávací náladu. V přípravě jsme až na zápas s Jágr týmem neprohráli. Věřím, že budeme hrát na špici. Tým je skvěle poskládaný.

Ale když se vám pár zápasů nepovede, asi to vzhledem k velkým hráčským změnám ve Spartě od fanoušků pěkně schytáte...
Někteří diváci budou čekat, až klopýtneme. Měli dřív ve Spartě svoje oblíbence, na které chodili řadu let. Kdyby se nám nedařilo, tak se určitě ozvou. Ale na to se snažíme nemyslet. Chceme hrát především dobrý hokej pro lidi a dosáhnout toho, aby si fanoušci oblíbili zase nové hráče. Když budeme vyhrávat, veřím, že si na to ani nevzpomenou.Najdete na iDNES.czmobilní verze