Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Marek funguje jako hokejový James Bond

30 2004
Praha - Šéf kontrarozvědky Marián Jelínek, v terénu v plném nasazení špión Pavel Marek. Nejde o americký akční seriál ani o žádnou "bondovku", nýbrž o hokejovou výzvědnou činnost pro českou reprezentaci: třinecký kouč Pavel Marek analyzuje v Ostravě možné soupeře národního týmu pro čtvrtfinále mistrovství světa.

Marián Jelínek se spolu s trojicí trenérů Lener, Růžička, Stavjaňa věnuje přípravě reprezentantů v Praze, nemůže tak plnit roli hokejového špióna jako loni na mistrovství světa ve Finsku.

Zastoupil jej Pavel Marek, kouč Třince, jenž v Ostravě sleduje zápasy Švédska, Finska, Ruska, Slovenska a Američanů.

"Posílá nám faxem zprávy a analýzy některých situací nebo signálů," přibližuje Jelínek, který navíc s Markem některé věci prodiskutovává i po telefonu. Občas, když je volný den, se Marek vydává i do Prahy s videokazetami.

O své funkci skauta však sám nerad mluví. "Nechci to moc medializovat, nechci si přisvojovat nějaké zásluhy," omlouvá se skromně. "Víte, tady je víc trenérů, kteří dělají něco podobného. Třeba pan Trličík, ten chodí i na tréninky jednotlivých týmů."

Činnost ostatních, kteří studují zápasy a přípravu jednotlivých reprezentací, má ale jiný charakter. Trenéři působí v rámci komise svazu ledního hokeje, který v budoucnu vydá metodickou publikaci pro trenéry a využije i jejich poznatky. "Pro mě je v Ostravě partnerem jen pan Marek," říká Jelínek.

V neděli se vydá do Ostravy na krátkou špionážní misi sám. "Uvidím čtyři zápasy, jasno o soupeři budeme mít asi až v pondělí."

Dočasná funkce reprezentačního skauta není ošetřena žádnou smlouvou, Marka za jeho činnost čeká jen honorář. Jsme dohodnuti ústně, je to džentlmenská smlouva. To víte, že nějakou pětku dostane," připustil sekretář hokejového svazu Martin Urban.

"O to ale vůbec nejde," říká Marek, který souběžně vede přípravu hokejistů Třince. "Nám všem jde přece o jedinou věc, o úspěch. Na domácí půdě by to bylo krásné."

Česká výprava ovšem není jediná, kdo se zajímá o zápasy a přípravu soupeřů. Tradičně pozorně se analýze věnují třeba Kanaďané, jejich trenér Mike Babcock sleduje přípravu českého týmu v Sazka Areně s blokem a propiskou v ruce. "To víte, že jsem ho zaregistroval. Toho si všimnu vždycky," usmál se český trenér Slavomír Lener, který povede svůj tým proti Kanadě v pondělí.

To bude ještě v osmifinálové skupině, kde půjde nejspíš jen o prestiž a vyladění mužstva před čtvrtfinále. Osudový duel čeká Česko až ve středu nebo ve čtvrtek. A Markovy poznatky se k němu mohou pořádně hodit.

Co ve zkratce říká Marek o potenciálních soupeřích českého mužstva?
Rusové mají vynikající individuality, jako tým se mi ale hodně líbí Švédové. Jsou sehraní a mají v týmu skvělé hráče. Slováci jsou silní ofenzivně, Finové zase výborně brání, v tom je jejich síla. Těžko se proti nim hraje. Fyzicky jsou na tom výborně. A Pozor! Odepisovat nelze ani Američany, ti jsou nevyzpytatelní. Jsou disciplinovaní a důrazní, hrají účelně. (kš) - více ZDE.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze