Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Marek: Příchodem Jágra ruská liga ohromně stoupne

Jana Marka čeká třetí sezona ruského angažmá | foto:  Michal Sváček, MAFRA

18 2008
Datum 10. října už má v kalendáři vyznačené. To hokejový útočník Jan Marek přijede s Magnitogorskem na zápas do Omsku a nastoupí proti Jaromíru Jágrovi. Podruhé v kariéře. "Bude to pro mě mimořádný zápas," říká hbitý centr, jehož čeká už třetí sezona v ruské lize.

V neděli se připojí k týmu Metallurgu na soustředění v německém horském středisku Garmisch-Partenkirchen. "Klub tam jezdí tradičně už asi osm let," říká. 

Pro Jana Marka to ale letos bude přece jen mimořádné. V Magnitogorsku bude mít nově hned tři české spoluhráče a hlavně bude hrát zbrusu novou soutěž: ambiciózní Kontinentální ligu s její novou trofejí: Gagarin Cupem.

Co čekáte od KHL? Bude to jiná soutěž, než na jakou jste z Ruska zvyklý?
Na internetu zatím sleduju přestupy a trochu to v povědomí mám. Přišli zajímaví hráči z NHL, ale třeba i ze Švédska. Určitě to bude kvalitnější soutěž než loni. A příchodem Jágra liga ohromně stoupne na prestiži. Nebude vysloveně jiná, ale bude kvalitnější. Měl jsem tohle všechno v hlavě a snažil sem se v létě pořádně trénovat, abych obstál a udržel si pozici, kterou v Magnitogorsku mám.

Myslíte, že se spíš zvedne kvalita, nebo příchodem Jágra a spol. získá soutěž větší lesk?
Myslím, že oboje. Zvedne se kvalita soutěže a zároveň bude soutěž atraktivní. Příchodem Jágra, brankáře Emeryho a dalších bude liga sledovanější i třeba z Ameriky a nějací novináři se třeba i přijedou podívat, aby zjistili, jak, kde a v jakých podmínkách Jágr hraje.

Překvapilo vás, že Jágr do Omsku z NHL odešel?
Musím přiznat, že hodně. Když jsem ty různé spekulace četl nebo když se mě na to někdo ptal, říkal jsem, že Jágr určitě zůstane v New Yorku, nebo aspoň v NHL. Že tu soutěž nebude chtít měnit za Rusko. Zprávu, že do Omsku jde, jsem se dozvěděl, když jsme byli s Luckou v Paříži, a docela jsme na to koukali. Na druhé straně, když byl Jágr v Omsku, tak se mu tam líbilo, dařilo se mu tam, ve všem mu maximálně vyšli vstříc.

Omsk - Magnitogorsk. V bílém Jan Marek

V Omsku si zahrajete 10. října. Bude to pro vás mimořádný zápas?
Určitě. Měl jsem možnost si proti němu zahrát jenom jednou: když byla výluka NHL, tak hrálo Kladno na Spartě. Byl to pro mě mimořádný zápas, protože jsem nastoupil proti jednomu z nejlepších hokejistů na světě. Těším se i teď, už jsem se také díval do rozpisu, kdy ten zápas přijde, takže to datum znám.

Bude Magnitogorsk dost silný na to, aby mohl konkurovat týmům s novými hvězdami?
Toho se právě trošku bojím. Naši šéfové mají zase jediný cíl - vyhrát ligu. Vím ale, že z loňského kádru odešli tři lidi a přišli jenom Tomáš Rolinek s Karlem Pilařem a jeden Rus. Jinak nic. Tlak na nás zase bude velký, vedení bude chtít, abychom hráli nahoře. Jestli bude kádr dost silný, to ale ukáže až sezona. V Magnitogorsku je zaběhnuté, že se na jména nesází, spíš jsou pětky vyrovnané. Snad to tak půjde i dál.

Nezláká vás nová KHL nastálo? Zatím jste prodlužoval ruské angažmá vždy po roce.
Nevím. Oženil jsem se, s Luckou jsme tam i předtím byli a víme, že se tam ani pořádně nedá nikam zajít. Praha, kde si můžeme dojít na dobrou večeři, nám prostě chybí. Těžko ale teď říct, jak to bude vypadat dál.

A co NHL, považujete ji už za uzavřenou kapitolu?
Letos to mohlo vyjít. Agent Robert Spálenka mi volal, že přišla nabídka od Los Angeles. Ale moc jsem se po tom nepídil, protože jsme se dohodli, že ještě rok zůstanu v Rusku a pak se uvidí, co bude: jestli ještě dál zůstanu, vrátím se do Čech, zkusím Finsko nebo Švédsko. To teď neřeším. Spíš se soustředím na sezonu. Koukal jsem na rozlosování a vím, že to bude hodně náročné. Hrajeme prakticky obden.

Na svatbu nakonec slunce vysvitlo

Jak jste už zmínil, na konci června jste se oženil s dlouholetou přítelkyní Lucií. Vydařila se vám svatba?
Byli jsme z toho nervózní, protože jsme ji měli večer a pod širým nebem. No a celý den se honily mraky, když ji cateringová společnost připravovala, všude lítaly ubrusy. Ale když jsme šel kolem páté hodiny pro Lucku, tak vysvitlo sluníčko a udělalo se hrozně hezky. Měli jsme štěstí. Svatba byla v zahradě zámku v Jindřichově Hradci a povedla se.

A svatební cesta?
Ta také. Byli jsme na čtyři dny v Paříži. Tam jsem se právě dozvěděl, že Jágr bude hrát v Omsku.

Do Ruska odešel Jan Marek ze Sparty, jako nejproduktivnější hráč extraligy

To vám čtyři dny stačily?
My byli na dovolené už dřív. Když jsem nejel na přípravu na mistrovství světa, tak jsme byli s Luckou na Kubě, kde to bylo úplně fantastické. Léto jsem si letos užil. Doma jsem byl skoro tři měsíce, bylo to fajn. S manželkou jsme toho stihli dost, kromě dovolené jsme hodně byli v Praze, ale jezdili jsme i domů a za kamarády do jižních Čech.

Přírůstek do rodiny ještě neplánujete?
(Usměje se a zakroutí hlavou). Ne, tak to určitě ne. Dokud budeme v Rusku, tak ne. Kdybych tam nehrál, bylo by to asi něco jiného. Ale v tamním prostředí by to nebylo nejlepší.

Ve dvou sezonách v Rusku jste nasbíral shodný počet 47 bodů. Překonáte letos tuto hranici?
Nic nebudu říkat před sezonou. Hlavně chci, aby se dařilo mužstvu. Pak se bude dařit i mně a vedení bude spokojené. To je nejdůležitější. Když to nepůjde, tak hráči, kteří jsou první na ráně, můžou odejít. Samozřejmě bych chtěl klubu co nejvíc přispět a nějaké góly a nahrávky nasbírat.

Už jste zmínil, že klub nově angažoval útočníka Tomáše Rolinka a obránce Karla Pilaře. Budete v Magnitogorsku čtyři Češi. Jste rád?
Určitě je to dobře. Doufám, že budeme všichni čtyři naladění na stejnou notu, abychom si sedli a táhli za jeden provaz.

Oba nově příchozí hráče dobře znáte, že?
To jo. Tomáše Rolinka znám z reprezentačních srazů. Karla Pilaře znám zase z doby, kdy byl v Jindřichově Hradci na vojně a já v té době hrál za juniory. Pak jsme se ještě potkali ve Spartě. Neznáme se sice moc, ale něco jsme spolu odehráli, tak doufám, že nám to bude fungovat. Hodně času strávíme spolu a jeden druhému můžeme pomoct.Najdete na iDNES.czmobilní verze