Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Marhovi káže český pastor. Ovšem v němčině

28 2004
Davos - (Od naší zvláštní zpravodajky MF DNES) - V Česku jeho tvář pozná málokdo, zato ve švýcarském Davosu jej lidé zdraví na potkání. Hokejový útočník Josef Marha zakotvil v horském městečku po zámořském putování. Hraje tu čtvrtým rokem. Už se mu odsud nechce. "Neříkám, že bych do Ameriky nechtěl, ale asi by to bylo těžké rozhodování," říká 28letý centr.

Pozvolna se učí náročnou švýcarskou němčinu. Do Česka se s manželkou a synem vrací jen na léto plus pár dní v roce. "Těším se domů i sem. Je to tu paráda. Taková větší vesnice."

Davos, to je tradiční a nejúspěšnější švýcarský klub. I proto má fanoušky po celé zemi, v Curychu i Bernu. "Tam na nás přijdou třeba čtyři tisíce lidí. My jsme historie. Jako Dukla Jihlava."

Právě na Vysočině v 16 letech vstoupil do ligy. Před devíti lety šel za moře: do Colorada, Anaheimemu a Chicaga. Všude jej posílali na farmu. Po peripetiích se obrátil k Bibli. Od té doby je věřící.

Pak se usadil v Davosu. Ve městě s hlavní třídou plnou hotelů a obchodů, jezerem a alpskými svahy všude kolem. "Po tréninku si jdeme zalyžovat. Pokud druhý den nehrajeme," říká. "A máme skoro dvouletého kluka, takže chodíme bobovat." Přestože hokejisté obvykle mívají lyžování zakázané ve smlouvě, v Davosu chodí na svah všichni.

V týmu patří k nejproduktivnějším hráčům. Přestože je švýcarská liga považována za průměrnou, nestěžuje si. "Hraje se tu otevřený hokej. Úroveň není špatná," oponuje.

V lize je Davos druhý, fanoušci čekají vítězství. A stejně tak na Spengler Cupu. Diváci jsou v ochozech hokejového stadionu báječní. Česká společnost mu ani v Davosu neschází. V kostele, kam chodí, káže český pastor. I když německy. "Ale setkáváme se skoro každý den. Zalyžovat, na kafe," říká. " Mám tu i kamaráda Slováka s jugoslávskou manželkou. Naše vtípky, knedlíky a český pivo, to je někdy příjemný."

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze