Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Nejsem mesiáš, podle kterého se teď bude dělat, říká Jelínek

Marian Jelínek je považován za odborníka na psychologii sportu. | foto: Petrášek RadekČTK

19 2013
Že nejde vrátit čas zpátky? Uznávaný hokejový odborník Marian Jelínek by na minulost alespoň rád navázal. Stal se manažerem hráčského programu v prvoligové Mladé Boleslavi, kterou trénuje František Výborný. A právě s ním se dříve podílel na dvou mistrovských titulech pražské Sparty.

"Franta je pro mě garant číslo jedna," přiznává Jelínek, který nastoupil do boleslavského klubu v úterý.

Jaké byly vaše první čtyři dny v nové práci?
Moje očekávání se naplnilo. V Boleslavi je velice příjemný kolektiv. Z realizačního týmu čiší radost z práce, to je úžasné. Tým teprve poznávám, ale první dojmy jsou velice pozitivní.

Rodinné prostředí prý bylo jedním z důvodů, proč jste nabídku přijal.
Je to věc, na kterou hodně dám. S Frantou Výborným jsem spolupracoval šest let, známe se do detailů. Hodně na mě zapůsobil i generální manažer pan Tůma. Jsou tu ochotní lidé, kteří táhnou za jeden provaz. Ale abych něco jen euforicky nevyhlašoval, samozřejmě je to dané i tím, že v klubu pracuje daleko míň lidí například oproti Spartě. Rodinné prostředí se v Boleslavi dá nastolit daleko snáze. Majitelé chodí do kabiny nebo do trenérského kamrlíku. Před zápasem dorazí manažer a popřeje nám hodně štěstí. To vše vytváří rodinný aspekt, který rozhodně není všude běžný.

Marian Jelínek

S hokejem začínal na postu útočníka Písku, ale mnohem zajímavější je Jelínkova trenérská kariéra. Dlouho působil jako osobní kouč Jaromíra Jágra, byl asistentem u národního mužstva na zlatém mistrovství světa v roce 2005. Se současným trenérem Mladé Boleslavi Františkem Výborným získal v letech 2006 a 2007 tituly ve Spartě. Je považován za odborníka na psychologii sportu.


Cítíte v Boleslavi velkou touhu po návratu do extraligy?
Ještě jsem nemluvil s každým osobně, ale vnitřní atmosféra týmu je tohoto ražení. Na druhou stranu, nerad mluvím o dalekých věcech dopředu, protože pak člověk snadno zapomene, co má pod nosem, a může zakopnout. Naše cesta má tři vrcholy: co nejlepší umístění v základní části, samotné play-off a baráž. Musíme počítat třeba s tím, že Liberec nebo Chomutov mají v první lize béčka (Benátky nad Jizerou a Kadaň - pozn. red.), jejichž týmy se mohou změnit. Kadaň v play-off nemusí být tou Kadaní, která přijede do Boleslavi dnes.

Jaká bude vaše role u týmu?
S Frantou Výborným jsme dříve ve Spartě měli nastavený nějaký styl práce a jeho představa je, že tohle fungování z větší části přenesu i do Boleslavi. Na druhou stranu, nechtěl jsem jít do role asistenta, abych druhým nesahal do jejich pískoviště. Mančaft jednoznačně hraje dobře a takový zásah by nemusel být šťastný. Když to řeknu ošklivě, proto se vytvořila role manažera hráčského programu. Z této pozice můžu připravovat hráče individuálně, dělat mítinky se zaměřením na psychologii, sledovat detailní věci na ledě.

A také budete pomáhat s mládeží, že?
Vedení přišlo s touto otázkou a já s ní nemám problém. S trenérem juniorů jsme v každodenním kontaktu, už dnes se jdu podívat na juniory a budu s nimi mluvit. Je to takové jemné pocukrování práce trenérů u mládeže. Akorát jsem jim řekl, že tam nebudu chodit z vlastní iniciativy. Čekám na jejich pokyn, jestli mě budou chtít využít. Sezona je rozjetá a nechci, aby to vypadalo tak, že přišel nějaký mesiáš, podle kterého se teď všechno bude dělat. Za nikoho takového se nepovažuju.

Najdete na iDNES.czmobilní verze