Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Docela hodně lidí mě odrazovalo, říká Hosták o svém příchodu do Zlína

Martin Hosták je novým generálním manažerem zlínských hokejistů. | foto: Dalibor Glück, ČTK

16 2017
Nabídky na práci hokejového funkcionáře vytrvale odmítal, našel se v roli spolukomentátora ČT. Až teď Martin Hosták kývl extraligovému Zlínu, jemuž bude šéfovat z pozice generálního manažera.

„Říkal jsem, že na bafuňáře jsem mladý. Na prahu padesátky je už skoro čas,“ říká bývalý reprezentační útočník, který hrál i NHL za Philadelphii Flyers.

Proč jste vzal práci ve Zlíně?
Rozhodly dvě věci. Velký zájem Zlína a velká podpora města. To pro mě bylo klíčové. Za druhé mě láká možnost zapojit se do tvorby a rozvoje klubu, kreativně v něm působit. Navíc je to prestižní funkce, kterých moc není. Těším se na práci a na období, které tady strávím.

Co uděláte jako první ve své funkci?
Do 1. července se musí v klubu udát hodně věcí. V předchozích dnech jsme se snažil zorientovat, jak funguje a jaká je jeho situace. Mám jasnou představu, jak by měla vypadat struktura extraligového klubu. Takže prvním úkolem bude vybudovat ji, dosadit na pozice správné lidi. Budu rád, když se povede zapojit klubové legendy. Druhým zásadním úkolem bude dohnat manko při domlouvání partnerů pro další sezonu. Chci mluvit se stávajícími partnery, klíčové bude nalezení nového generálního sponzora po končící firmě PSG.

A když ho nenajdete?
Eso z rukávu za pár minut nevytáhnu. Ale máme tipy, možnosti. Doufám, že to dobře dopadne.

Už jste se kontaktoval s bývalými hráči Petrem Čajánkem, Petrem Leškou a Jiřím Marušákem, o jejichž angažmá se mluví?
S oběma Petry jsem mluvil. Předestřel jsem jim, jaká je moje představa, zkusíme najít průsečík. Jirka byl na školení trenérů, v nejbližších dnech bychom se měli potkat.

Jaká byla reakce okolí? Rozmlouval vám někdo práci ve Zlíně?
Docela hodně lidí mě odrazovalo, protože mělo pocit, že mám parádní zaměstnání v televizi, které mě baví. O mých dalších aktivitách se moc neví. S příchodem do Zlína musí moje práce v televizi skončit. Mrzí mě to, bylo to těžké rozhodování. Kolegové z televize se k tomu ale postavili perfektně.

Jak jste vnímal Zlín z pozice komentátora?
Že je hrozně daleko. Jezdil jsem sem přitom rád, je tady příjemné prostředí, fajn lidé. Ale bydlím v Hradci Králové a z pohledu cestování jsou lepší extraligové štace.

A jak se vám líbil Zlín po hokejové stránce?
Vnímal jsem ho jako stabilní klub s bohatou a úspěšnou historií. Je na čem stavět. Byly etapy, kdy nehrál atraktivní hokej a vycházel z obrany. Nezaujatý fanoušek se raději dívá na útočný hokej, ale klub s tím slavil úspěchy. A vždycky jsme na Zlínu obdivoval, že neřeší věci s horkou hlavou. Jinde po několika porážkách vyhazují trenéry, tady byli trpěliví a stáli za lidmi, na které vsadili. Tak se chová málokdo.

Co říkáte na hráčský kádr, který se po minulé sezoně oslabil?
Vždycky se dá posílit, posilují i kluby, které získaly titul. Tvorbu kádru má pod kontrolou sportovní manažer Jiří Šolc. Je v intencích, co si může klub dovolit. Pokud se podaří naplnit rozpočet, také by se mi líbil silnější tým. Trenéři mají představu, jak by se měl posílit a není úplně zcestná. Budu se snažit jim do toho moc nekecat, ale slíbit to nemůžu. Musíte mít pevný základ. Nebudeme stavět vzdušné zámky. Není to tak, že přišel Hosták a hned vyhrajeme titul. Cílem je postup do play-off, čtvrtfinále bych bral za úspěch. Třinci, Spartě nebo Kometě se rozpočtem nemůžeme rovnat.

Zlín je domáckým klubem, který nikdy nebyl nakloněný velkým akvizicím hráčů ze zahraničí. Změníte to?
Tuhle zlínskou filozofii plně sdílím. Když přijdou top hráči jako Bukarts, tak říkám ano. Ale abychom přivedli hráče do třetí nebo čtvrté lajny, to nemá smysl. Možná by fanoušci uvítali někoho ze zahraničí, ale raději uvidím v týmu sedmnáctiletého domácího kluka než čtyřicetiletého Kanaďana. I kdybychom měli peníze, nezačnou pršet cizinci. Každého budu pečlivě zvažovat. Česko je v tomhle výjimkou mezi evropskými soutěžemi. Všude jinde je nemyslitelné, aby vzali zahraničního hráče do čtvrté lajny jako u nás.

Nejdříve hlavní partner, pak oprava stadionu

Klub bez generálního sponzora, dosluhující zimní stadion nutně potřebující rekonstrukci. Martin Hosták nastupuje do hokejového Zlína ve složitém období.

„Práce tady bude dost,“ uvědomuje si nový generální manažer zlínského klubu těsně poté, co podepsal časově neomezenou smlouvu.

Jestli vyjedou extraligoví hokejisté na led s logem nového partnera, se rozhoduje v těchto dnech.

„Vedeme jednání s vážným zájemcem, který chce vstoupit do názvu klubu. Do začátku července by mělo být jasno,“ odhaduje viceprezident klubu Radomír Zbožínek, jenž v něm zastupuje zapsaný spolek HC Zlín vlastnící extraligovou licenci.

A kdyby jednání neklapla? „Sezonu bychom zvládli i bez generálního partnera,“ ujišťuje Zbožínek.

Zatímco příchod hlavního sponzora vypadá reálně, modernizace Zimního stadionu Luďka Čajky je v nedohlednu.

„Platí usnesení města, že na opravu přispěje 150 miliony korun a zbytek sežene zapsaný spolek,“ podotkl Zbožínek. „Dokud však nebude hotová dokumentace a nebudeme znát cenu, dál se nepohneme.“

Zlínský stadion funguje od roku 1957 a v 60. letech minulého století byl zastřešen. V extralize patří mezi nejstarší.

Autor:
Bodování

21

Dominik Kubalík

Plzeň

20

Tomáš Mertl

Plzeň

19

Milan Gulaš

Plzeň

Góly

14

Dominik Kubalík

Plzeň

12

Tomáš Mertl

Plzeň

9

Martin Růžička 27

Třinec

Tabulka ligy

Klub Z V VP PP P SKÓRE BODY
1. Plzeň 15 7 3 4 1 62:34 31
2. Kometa 15 8 2 2 3 55:36 30
3. Třinec 15 8 2 2 3 47:34 30
4. Hr. Králové 15 9 1 1 4 35:25 30
5. Ml. Boleslav 15 6 1 3 5 36:32 23
6. Sparta 15 7 1 0 7 40:42 23
7. Chomutov 15 5 2 3 5 38:40 22
8. Vítkovice 15 5 2 2 6 43:38 21
9. Zlín 15 4 3 2 6 38:42 20
10. Olomouc 15 4 3 2 6 35:45 20
11. Liberec 14 5 1 0 8 26:43 17
12. Pardubice 15 4 2 1 8 34:52 17
13. Jihlava 14 4 1 2 7 34:41 16
14. Litvínov 15 2 2 2 9 24:43 12

Utýrala holčičku v pěstounské péči. Musíme teď zpřísnit zákony?
Utýrala holčičku v pěstounské péči. Musíme teď zpřísnit zákony?

Tragický případ z minulého týdne nejspíš pohne českými zákony o pěstounské péči.

Najdete na iDNES.czmobilní verze