Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Šampion Procházka zahájil tanec mezi hokejisty a médii. A čeká mazec

Hokejový šampion Martin Procházka se veřejnosti představil jako elegán na parketu, teď bude mluvčím reprezentace. | foto: Lenka Hatašová, iDNES.cz

19 2015
Veřejnost ho zná jako olympijského vítěze i mistra světa a také jako elegantního tanečníka ze soutěže Stardance. Teď si Martin Procházka zatančí mezi hokejisty a novináři v hektickém prostředí mixzóny. „Těším se,“ říká slavný útočník 90. let a nový tiskový mluvčí reprezentace.

Procházka se ujal funkce ve středu odpoledne ve Velkých Popovicích, kde se sešel zárodek reprezentace pro mistrovství světa k první přípravě. Začátek jeho nového angažmá byl poklidný, ale že to nebude žádná pohodová procházka, tuší olympijský vítěz z Nagana už teď.

„Mistrovství bude mazec. Ale já jsem rád, že můžu být u toho,“ tvrdí.

Jak se vlastně zrodilo vaše nové angažmá?
Před dvěma měsíci jsme se potkali s Tomášem Králem a on se mě ptal, co bych tomu říkal dělat mluvčího nároďáku. Odpověděl jsem mu, že se tomu nebráním. Pracuju v televizi Sport 5, takže s médii nějakou zkušenost mám.

Jak velké ty zkušenosti jsou?
Denně nebo třikrát týdně jsem v kontaktu ohledně kamer, rozhovorů a podobně. Měl jsem možnost poznat tu práci z druhé strany a nemám s tím problém. Samozřejmě bude záležet, jak se budu vyjadřovat, ale budu se soustředit na to, aby všechno klapalo.

Berete tohle angažmá jako zajímavou šanci?
Je to pro mě velká výzva a vážím si toho, že dostanu takovou možnost. Hlavně na mistrovství u nás doma, být v realizačním týmu, s klukama a zažít to mistrovství zblízka, to je úplně super.

Za vaší éry ještě tiskový mluvčí nebyl, je to tak?
Až ke konci, dřív ne. Ale dnes už je mnohem větší zájem médií, hlavně teď doma. Bude toho hodně, snad v tom trochu pomůžu.

Vy jste jako hráč patřil k těm mediálně vstřícnějším. Bral jste rozhovory a kontakt s novináři jako součást práce?
Jak říkají hokejisti: Tak určitě! Ale jo, bral, protože je to dobré pro popularitu hokeje. I když někdy tam ty emoce byly a člověk když je vytočený, nechce se k tomu moc vyjadřovat. Ale myslím, že dnešní kluci jsou už v tomhle mnohem dál a jsou na to zvyklí jak z oddílů, tak z nároďáku. K hokeji to patří, je to správné a já budu ten, který bude chtít, aby kluci chodili na všechny rozhovory.

Poznáte všechny hráče v současném výběru?
S některými jsem se pozdravil, s některými teprve seznámil.

Jak berou brát, že je do mixzóny vodí olympijský vítěz a mistr světa?
Myslím, že normálně. Oni už mají svoje kariéry. Naopak já se na to těším, že budu zase dělat v hokejovém prostředí.

Jaké máte ohlasy od vašich hokejových vrstevníků?
Třeba Patýs (Pavel Patera) mi přímo gratuloval. Prohlásil, že před několika lety by si nedovedl představit, že bych mohl nějakou takovou pozici dělat. Ale říkal, že je to pro mě super šance a že mi přeje hodně štěstí.

Máte z něčeho obavy?
Je to pro mě úplně nové, bude se potřeba naučit pravidla mezinárodní federace a další věci. To pro mě momentálně bude těžší než televize.

Práce po zápase v mixzóně v časové tísni je dost hektická a nese s sebou velký tlak. Jste na to připravený?
Prý to tak bude. Zejména na mistrovství. Teď v přípravě to nebude až tak zlé, aspoň budu mít možnost si tu práci v relativním klidu osahat. Ale na mistrovství bude tolik novinářů i televizních společností, že to asi bude mazec. Naštěstí na to nebudu sám. Budu se snažit maximálně pomoct.

Autor:
Play-off

Semifinále CAN - CZE
1.zápas Kanada Česko 2:0
Semifinále USA - RUS
1.zápas USA Rusko 0:4
zobrazit kompletní rozpis

Video

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze