Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Martinec střílel góly, Gut šéfoval střídačce

1 2001
N o r i m b e r k - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Tolik hokejové krásy najednou ještě možná nová hala v Norimberku nezažila. Po pravém křídle třeba ujíždí Vladimír Martinec, jako za starých časů si elegantně přibrzdí a naservíruje puk na volného Ladislava Svozila. Krásná rána pod víko, československý výběr vede 7:0. Tak vypadal exhibiční souboj československých veteránů proti německým, jenž se uskutečnil před večerním zápasem národního týmu se Švýcarskem. V obou seniorských mužstvech se sešli pamětníci olympijského turnaje v Innsbrucku, kde Německo tehdy senzačně skončilo třetí a Československo druhé.

Vše bylo jako tehdy. Na střídačce s bločkem v ruce postával trenér Karel Gut, vedle něj se stále usmíval Ján Starší. Tedy legendární dvojice koučů, která dovedla reprezentaci k dvěma titulům mistrů světa. Perfektním přehledem udivoval Vladimír Martinec, současný asistent trenéra u reprezentace a o víkendu uvedený do mezinárodní Síně slávy. Proháněl se na pravém křídle vedle Ladislava Svozila a Františka Černíka.

"Já a hrát? Vždyť já nemůžu. Nemám helmu!" vtipkoval Martinec po dopoledním rozbruslení národního týmu Martinec. "Snad mi ji ale někdo půjčí..." Nakonec se po ledě proháněl s helmou číslo 12, nabídl mu ji František Kaberle mladší, teď už trojnásobný světový šampion. Jistotou veteránské defenzivy byl i František Kaberle starší, otec dnešního reprezentanta.  

Do branky se na první část postavil Jiří Králík. V tehdejší výstroji čaroval, v úvodní třetině vychytal všechny ofenzivní výpady soupeře. V ošoupané lapačce pokryl i ránu německé legendy Ericha Kuhnhackla. Domácí byli bezradní, československý výběr je jasně válcoval. Pálil jeden gól za druhým, pop prvních dvaceti minutách vedl 7:0. Parádní pomsta, pomyslila si nejspíš hrstka českých příznivců při vzpomínce na nedělní remízu.

Naštvaní Němci se hrnuli do kabin schlíplí, i na ledě se rozčilovali. Ptřitvrdili, jednou se dokonce obránce Arnold Kadlec málem porval. Seknutí do ruky schytal i nejstarší hráč na ledě Jan Gusta Havel. "No, co to je?" křičí na soupeře a ukazuje mu bolavý palec. Ale i tak zářil, trefil dokonce dva góly. Obul si ještě původní brusle, možná už v téměř šedesáti letech nebyl tak rychlý. Ale stejně jako všichni ostatní dokázal, že "v ruce to stále mají..."

Za československý výběr, jenž nakonec vyhrál 9:5, nastoupili: Jiří Králík, Miroslav Lacký, František Pospíšil, František Kaberle, František Joun, Jan Zajíček, Ladislav Svozil, Vladimír Martinec, Jaroslav Pouzar, Milan Chalupa, Václav Sýkora, Richard Farda, František Černík, Jan Havel, Bohuslav Ebermann, Eduard Novák, Lubomír Pěnička a Arnold Kadlec. A kdo z nich pamatuje olympijské stříbro v roce 1976? František Pospíšil, Vladimír Martinec, Jaroslav Pouzar, Milan Chalupa, Bohuslav Ebermann a Eduard Novák.

Z německých legend byly v Innsbrucku: Erich Weishaupt, Klaus Auhuber, Erich Kuhnhackl, Alois Schloder, Walter Koberle.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze