Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Martinec: Teď to kluci dotáhnou daleko

8 2004
Takový hokej diváky přitáhne. Český tým ve čtvrtfinále Světového poháru roznesl domácí Švédsko a bývalý reprezentant Vladimír Martinec se u televize dobře bavil. Asi jako většina hokejového národa. "Kluci zahráli velice dobře, nedali Švédům skoro žádnou příležitost dostat se do tempa. Mám takové tušení, že to teď dotáhnou až do vítězného konce," tvrdí.

Už od začátku bylo cítit, jak jsou hráči nabuzení. Dobře bruslili, soupeře nepouštěli do tlaku, a většinu času měli puk na svých holích.

Dobrá pohoda se projevila i při prvním gólu, takovou akci si může dovolit jen uvolněný hokejista. Jágr puk přidržel a přiťukl Špačkovi. Ten nahrál najíždějícímu Prospalovi, který chytrou a přesně načasovanou přihrávkou našel Straku. A gól.

Okamžitě mě přešla nervozita, věděl jsem, že první gól bude důležitý. Reprezentanti výborně bránili, nehnali se za zbytečnými puky. Dávali prostě energii tam, kde jí bylo zapotřebí.

Kdybych se chtěl zbavit euforie a najít přece jen nějakou chybu, asi by to byl začátek druhé třetiny. Češi ustoupili ze své hry a nechali se zbytečně zatlačit. V té době to bylo jenom 2:0. Ale trvalo to jenom chvilku.

Česko hrálo aktivně, nedávalo soupeři žádný prostor a hlavně: využívalo každou  příležitost k zaútočení.

A ta pravá chvíle také přišla, vždyť trenér Růžička má k takové hře šikovné hráče, navíc v obraně ofenzivního Židlického, který svoje střelecké kvality už potřetí na Světovém poháru prokázal. Ten gól Švédy zlomil.

Zajímavé je, že to klukům proti Švédům nejdřív nešlo. Ve čtvrtfinále ale ukázali, že už mají něco za sebou. Otázka však je, jak vážně to brali předtím - tehdy ještě o nic nešlo.

A tak si říkám: znamená pro ně víc mistrovství světa nebo Světový pohár? Ten se u nás pořád moc vážně nebere, ale většina týmu hraje v zámoří a ví, jakou prestiž by v případě úspěchu získali právě tam. Už to zahrát si třeba v Torontu, to je zážitek!

Tohle vítězství mužstvo našlápne, cítím z něj velké odhodlání.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze