Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Martinec: Účty se budou skládat po čtvrtfinále

31 2004
Pardubice - Špatný pohyb, chyby v obraně. To byly podle Vladimíra Martince hlavní příčiny pondělní porážky hokejistů. „Finové byli ve všech herních činnostech lepší,“ tvrdí. Nemyslí si ale, že by prohra měla pro další účinkování českého týmu ve Světovém poháru zásadní vliv. „Rozhodující bude, jak se hráči připraví na čtvrtfinále,“ zdůraznil.

"Finové byli jasně lepší v důrazu, v tahu na branku, ve snaze kombinovat. Lépe bruslili. Češi nehráli špatně, snahu jim nejde upřít, ale v těchto činnostech prostě byli horší než soupeř.

Navíc často chybovali v obranné třetině. Třeba Hentunen nebyl před prvním gólem pokrytý a střílel do prázdné branky.

Čeští hráči často špatně rozehrávali. Ale to také souviselo s horším pohybem. Finové prostě byli všude rychleji a puky se k nim odrážely.

Je ale pravda, že mě některé chyby jako trenéra nadzvedly. Hlavně nepřesné rozehrávky ve vlastní třetině a kolem obranné modré čáry. To denně vyčítám i svým juniorům v Pardubicích.

Byl to ale jenom první zápas, ve středu proti Švédům to může být jiné. Navíc ve skupině jde jenom o to, aby se čtvrtfinále hrálo v domácím prostředí. Každý výpadek se ještě dá napravit. Rozhodující bude čtvrtý zápas, tedy čtvrtfinále. Stejně je to na mistrovství světa, kde také rozhoduje sedmý zápas a všechny předchozí výsledky se mažou.

Samozřejmě jde i o psychiku, ale nemyslím si, že by prohra s Finskem tým příliš poznamenala. Jsou v něm samí zkušení hráči, kteří se s tím dokáží vyrovnat. Navíc máme před čtvrtfinále k dispozici ještě dva zápasy, kdy může vykrystalizovat optimální sestava pro rozhodující utkání turnaje.

Proto zřejmě také proti Finům nehráli obránci Kaberle s Hamrlíkem a Prospalův útok. Na soupisce je pětadvacet hráčů a všichni prostě nastoupit nemůžou. Dostanou šanci v dalších zápasech. Tuto fázi turnaje beru jako nominační. Do čtvrtfinále určitě nastoupí ti hráči a v takovém složení formací, které se budou trenérům jevit nejlépe.

Prohra s Finskem může působit krutě. Ale byl to první zápas, nedělal bych z toho žádnou vědu. A už vůbec bych nepřirovnával tento turnaj se Světovým pohárem v roce 1996. To už je dávno, přestože tam pár hráčů ze současného týmu bylo.

Hodně se kritizuje i termín Světového poháru. Není šťastný, ale jiný není. Navíc je pro všechny týmy stejný a je daný. Záleží jenom na přístupu hráčů, jak se s tím dokáží vyrovnat.

Nemyslím si, že by Světový pohár byl zbytečný poté, co hráči NHL hrají na olympiádě. Není to špatný turnaj. Možná je tady u nás trochu stranou zájmu. Málo se o něm psalo a hráči ani fanoušci na něj nejsou tolik nabuzení.

Hodnocení výkonu jednotlivců bude možno provést až po turnaji. Nyní to beru tak, že prostě první zápas nevyšel a další může být jiný. Hodně bude záležet na tom, jak tým zvládne zápas se Švédy, Němci by potom neměli představovat velký problém. A jak jsem říkal: hlavní je mužstvo dobře připravit na čtvrtfinále.

I kdyby v něm tým nastoupil znovu proti Finům, nemuselo by to znamenat předem konec nadějí. Z vlastní zkušenosti vím, že když o něco jde, Finové často znervózní a neuhrají dobrý výsledek."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze