Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Marušák slaví titul s Tapparou Tampere

7 2003
Tampere - Ještě na podzim, když hrál obránce Jiří Marušák za extraligový Zlín, neměl mnoho důvodů k radosti. Tým se krčil u dna tabulky a vidina bojů o mistrovský titul se vzdalovala. Pak ovšem přišla životní šance, nabídka na hostování v Tappaře Tampere. "Ještě o Vánocích jsem o něčem takovém vůbec nepřemýšlel. Snažil jsem se co nejlépe hrát za Zlín," prohlásil Marušák. Do Skandinávie zamířil 29. ledna. A jeho krátká mise na severu Evropy mu vynesla cennou trofej, titul mistra finské ligy. Po zasloužených oslavách ho čeká rozhodování o příštím působišti. Ve Zlíně mu skončila smlouva.

"Teď odpočívám, protože nedělní rozhodující finále bylo opravdu dlouhé. Rozhodlo se až ve třetím prodloužení, bylo to hodně náročné," popisoval Marušák poslední krok k úspěchu na ledě Kärpätu Oulu. Cestou zpátky už noví finští šampioni slavili.

"Domů autobusem je to šest hodin, takže jsme měli čas slavit. Navázali jsme i dnes. Na příští dva dny máme ještě oficiální akce. Nějaké focení, slavnost na radnici a pak bych rád zamířil domů do Čech."

V Tampere zavládlo nadšení a klub konečně prolomil prokletí finálové série uplynulých dvou let. Loni totiž podlehla Tappara ve finále Jokeritu Helsinky a předloni neuspěla proti TPS Turku.

"Všichni jsou tady maximálně spokojeni. Mužstvo je pohromadě tři sezony a konečně se povedlo vyhrát. Když jsem se díval na ten pohár, tak tam za posledních pár let není nikdo jiný než TPS Turku, Jokerit Helsinky a IFK Helsinky," podotkl Marušák.

Tappara se naposledy radovala z titulu před patnácti lety. Do play off postoupili hokejisté pozdějšího mistra až z pátého místa, ale do vyřazovacích bojů vstoupili s dobrou formou.

Ve čtvrtfinále vyřadili v maximálním počtu sedmi zápasů Blues Espoo, v semifinále také vyčerpali všech pět utkání na vyřazení favorizované Hämeenlinny a ve finále všechny tři duely vyhráli.

Pikantní byl pro Marušáka duel s Hämeenlinnou, kde hostoval jeho známý ze Zlína Jaroslav Balaštík.  "O Vánocích jsem o něčem takovém vůbec nepřemýšlel. Snažil
jsem se co nejlépe hrát za Zlín," prohlásil Marušák, jenž zamířil do Skandinávie 29. ledna. V Tappaře prý skončil náhodou.

"Zranil se jim obránce, tak se ozvali. Zahrál jsem si hodně, chodil jsem na přesilovky i oslabení," pochvaloval si své vytížení v zápasech. Sedmadvacetiletý bek se propracoval do elitní formace do dvojice s finským reprezentantem Jannem Grönvallem.

O Marušákově budoucnosti se rozhodne v příštích dnech. Smlouva ve Zlíně mu totiž skončila. "Během týdne by mělo být jasno. Jsou asi dvě nebo tři varianty," prozradil nekompromisní bek. Možností je setrvání v Tappaře. "Neměl jsem k působení v Tampere jedinou výhradu. Jde o to, jestli mi budou schopni splnit požadavky," dodal Marušák.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.cz



mobilní verze