Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Maskotem hokejistů je dcera slavné Máni

23 2004
Praha - Skleněný slon jako na olympiádě v Naganu, slavná "Máňa" z mistrovství světa v Německu a její dcera "Mánička", sotva půlmetrová figurka z porcelánu. Tyhle relikvie mají přivést hokejisty ke zlatu na šampionátu v Praze. Maséři se snaží přivolat kouzlo vítězství předměty, které se pojí k úspěchům v nedávné minulosti.

Pamatujete si na plastovou pannu "Máňu", která na střídačce při mistrovství světa v Německu před třemi lety bděla na výkony hráčů na střídačce? "Nepřežila naše oslavy," smál se tehdy gólman Dušan Salfický se zlatou medailí na krku.

Novým maskotem hokejistů je teď její porcelánová "dcera" Mánička. Maséři jí představili novinářům, až v sobotu před zápasem jí uvidí hráči. Mánička by nemohla být hvězdou večerníčků, podobně jako její jmenovkyně z příběhů o Hurvínkovi. Leda kdyby to byl večerníček pro dospělé. Moc oblečení totiž na sobě nemá.

"To jsou silikony, co?" směje se masér "Áda" Bílek, když ukazuje na obnažené tělo. "Jsou jí jen tři roky, ale podle toho předku už slušných sedmnáct." Vedle malé figurky "sedí" na stole uprostřed kabiny i téměř metr vysoká babička. Maséři se snaží přesvědčit, že to je právě hannoverská Máňa.

"Ty oslavy byly tenkrát tak bouřlivé, že zestárla o spoustu let," ukazuje Pavel Vlašic na shrbenou stařenku s bruslemi na nohou. "Úkoly jsou jasné: Máňa bude hlídat kabinu, Mánička bude s námi na střídačce. A před nástupem na led si kluci pohladí skleněného slona," plánuje masér Bílek.

Podobný rituál tým dodržoval na olympiádě v Naganu v roce 1998. Hráči si slona povinně pohladili před každým zápasem. A senzačně došli až k vítězství v turnaji. Nynější slon sice není ten "naganský", ale je mu hodně podobný. Na hřbetě má logo mistrovství světa.

Máňa, tehdy obnažená figurína z plastu, byla zase maskotem mužstva na šampionátu v roce 2001. Tým na tomto mistrovství světa dokonal zlatý hattrick, získal pro Česko třetí titul mistrů světa za sebou.

Hokejisté uvidí maskoty týmu až ráno v den prvního zápasu. Pak už jim mají přivát štěstí v každém duelu, nejlépe až do devátého května, kdy se v Praze hraje finále mistrovství světa.

Maséři představují nového maskota hokejové reprezentace.

Tři relikvie národního týmu: Uprostřed "zestárlá" Máňa z Hannoveru 2002, vpravo její "dcera" Mánička a vlevo leží talisman, skleněný slon.

Autor:


Avokádové quacamole
Avokádové quacamole

Rychlovka, kterou zvládne a miluje každý.

Najdete na iDNES.czmobilní verze