Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Měl jsem jen dožít, říká kouč Kýhos

8 2008
Brno - Zrádce, co předstíral, že je srdcař. I to slyšel před necelým měsícem trenér Vladimír Kýhos, když přešel z lavičky jednoho z kandidátů na postup do hokejové extraligy Chomutova ke konkurentovi do Brna. "Odchodu nelituju. V Chomutově se mnou nepočítali, chtěli mě tu nechat ještě chvíli dožít a vyhodit. Sami pak přiznali, že si připravovali nového trenéra," tvrdí Kýhos.

Brno a Chomutov na sebe mohou v play-off narazit. Nebál byste se reakcí lidí?
Co by mi ještě mohli udělat? Zabít mě? Za těch devět let, co jsem tady byl, mi poděkovali jen pomluvami v médiích. Prý jsem jen tloukl hubou o srdcařství, ale já mám svoji pravdu. Cítil jsem to tak.

Chomutov prohrál čtyři z posledních sedmi zápasů. Sledujete ho?
Je to potenciální soupeř, takže samozřejmě koukám, jak hraje. Překvapuje mě, že tolik prohrávají. Kolikrát tým padl pode mnou? Pětkrát za celou sezonu. Mančaft podle mě šlapal, nebyl důvod něco překopávat, stačilo jen poopravit. Ale upřímně, už mě to nezajímá. Nový kouč má zřejmě svoje představy. Je to jeho věc.

Setkal jste se po vašem odchodu z Chomutova s více pozitivními, či negativními reakcemi?
Už se v tom nechci pitvat. Nebyl to standardní odchod, ale kdo se nad tím zamyslí, nemůže se mi divit. Za 5 let, co jsme hráli play-off, vedení nepřivedlo žádnou posilu. Teď najednou přijde do Chomutova pět hráčů naráz.

V Brně jste začal třemi výhrami, jenže pak přišly tři porážky v řadě.
Mohly to být aspoň remízy. Všechny zápasy jsme prohráli v posledních čtyřech pěti minutách.

Stačily dvě prohry v řadě na začátku roku a kouč Čada rezignoval. Neměl jste po třech porážkách v sérii obavy o místo?
Vůbec ne. Přece mě sem nevzali, aby mě za týden vyhazovali. Brněnský manažer Libor Zábranský taky hrál hokej, dobře ví, co chce a co to obnáší. Nejsme tu pod tlakem, že musíme za každou cenu letos postoupit.

Brno stejně jako Chomutov už nevede skupinu. Je to komplikace?
Jistě v tom, že bychom v semifinále nezačínali doma. Když se tam ovšem dostaneme. Ještě zbývají dva zápasy, můžeme se do čela vrátit.

Jak se po vašem příchodu proměnilo Brno?
Stylem hokeje. Dřív tu hodně bránili, vůbec nenapadali. Přitom je tu hodně kvalitních útočníků, co umějí trestat chyby, které udělá soupeř pod tlakem.

Parta v Brně. To byla neznámá.
Je to jiné než v Chomutově, kde jsou hráči především z blízkého okolí. Tady je skupinka šesti hráčů z Brna, dalších šest je ze severu Moravy. Je to takový roztříštěný. Ale problém to není. Všichni vědí, že hrají o postup, nové smlouvy, angažmá.

Je východní prvoligová skupina slabší než západní?
Konfrontace to ukázala, takže asi o trochu ano. Ale není to tak zásadní rozdíl.

Ani Boleslav není výjimka?
Její výsledky budí respekt. Jenže ani to, že odehrála celý rok se dvěma porážkami, nemusí věštit nic dobrého. Minimum týmů ve světě zvládlo sezonu bez výkyvu, třeba Boleslav potká zrovna v play-off.

Boleslav, nebo Chomutov? Kdo je pro Brno přijatelnější?
Boleslav. Tak jako se Chomutovu nedařilo na Boleslav, v Brně to platí o Chomutovu.

Nakonec je tu Ústí. Může ho vůbec někdo z první ligy porazit v baráži?
Když spadly do baráže Budějovice nebo Kladno, taky se říkalo, že na ně nikdo z první ligy nemá. A nakonec stejně sestoupily.

Už máte v Brně rodinu?
Pořád jsem na hotelu, ale příští týden už se budu stěhovat do bytu. Za rodinou zatím jezdím jen v sobotu po zápase, v neděli v noci už se zase vracím do Brna. Není to příjemné, ale vydržím to. Nebude to napořád.Najdete na iDNES.czmobilní verze