Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Měl jsem kus boží milosti, říká gólman

29 2001
Pardubice - České útočníky přiváděl k zoufalství. Chytal a vyrážel jednu střelu za druhou, někdy s pomocí obrovského štěstí, až nakonec bylo na jeho kontě 45 úspěšných zásahů. "Zaklel české hokejisty," napsal o něm slovenský deník Šport. Devatenáctiletý gólman Peter Budaj se stal největší hvězdou utkání a hlavním strůjcem nečekaného vítězství Slovenska nad obhájci zlatých medailí. "Takový zápas jsem ještě neodchytal. Bylo to moje nejlepší utkání v kariéře," tvrdí Budaj. "Chytal jsem dobře a měl jsem i kus štěstí. Říkám tomu boží milost."

Nezapomněl ani na své spoluhráče. Slovenský tým šel z kabiny s mušketýrským heslem - jeden za všechny, všichni za jednoho. Na ledě mu plně dostál. "Kluci padali do střel, makali, vzájemně si pomáhali, hráli prostě skvěle," udělil Budaj velkou pochvalu svému týmu. Sám si prožil nejkrušnější chvilku v polovině první třetiny, když jen bezmocně ležel před brankou a nad ním stál Aleš Hemský s pukem na čepeli hokejky. Gól českého týmu byl doslova na spadnutí. "Proto jsem pouze nastavil hokejku. Měl jsem obrovské štěstí, protože se mi do ní trefil," s pocitem obrovské úlevy říká gólman.

V roce 1999 opustil banskobystrický dorost a odešel zkusit štěstí do zámoří. Třetí sezonu hájí branku týmu Toronto St. Michael´s v Ontario Hockey League. Jeho spoluhráčem a zároveň spolubydlícím ve stejné rodině je český útočník František Lukeš. "Dobře však znám i jiné české hráče, třeba Lukáše Krajíčka, Libora Ustrnula nebo Aleše Hemského. S dalšími jsem se zase potkával v mezistátních zápasech," říká Budaj.

Svou další budoucnost i nadále spojuje se zámořím. Na letošním draftu NHL si ho ve druhém kole vybral poslední vítěz Stanley Cupu Colorado Avalanche. "Byla to obrovská věc. Colorado je velmi dobrou organizací a jsem moc rád, že mu patřím. Navíc tam chytá Švýcar Aebischer, takže věří evropským gólmanům," raduje se Budaj. "Draft je však jen malým krůčkem. Ke splnění snu, kterým je NHL, vede ještě dlouhá cesta."

Zatím si v létě vyzkoušel pouze kemp nováčků, kde se potkal s českým útočníkem Radimem Vrbatou. Kvůli tragickým událostem v New Yorku v něm však pobyl pouze čtyři dny. "Přesto mi to hodně pomohlo a nabral jsem obrovské zkušenosti," tvrdí Budaj. Jednou by rád vystřídal v brance Colorada Patricka Roye. "To je pěkný sen," souhlasí slovenský gólman. "V Coloradu jsou však i další dobří brankáři. Proto musím na sobě tvrdě pracovat, pak se určitě úspěch dostaví."


 

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze