Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Měli jsme na víc, říká zklamaný Straka

11 2003
Praha - Táhl českou ofenzívu, na mistrovství světa zářil, přesto se vrátil Martin Straka domů skleslý. A zraněný. Kvůli poranění třísel musel odstoupit ze zápasu o bronz proti Slovensku. "Je úplně jedno, kolik jsem dal gólů. Když nevezeme domů medaili, nemůže být spokojen nikdo. To by musel být blázen," mračil se elitní centr týmu po příletu do vlasti. Češi pohřbili medailové naděje zejména v semifinále s Kanadou. "Nepodali jsme výkon, jaký jsme chtěli a stálo nás to postup do finále. Myslím, že jsme na ně měli," lituje promarněné šance.

Utkání o bronz se Slovenskem jste nedohrál. Jaký je váš zdravotní stav?
Uvidíme, zítra půjdu do nemocnice, kde se mi na tříslo podívají a řeknou mi, jak na tom jsem.

Bylo pro vás hodně těžké odstoupit z boje o medaili?
Vždycky je to těžké. Chcete klukům pomoci a stane se něco takového. Navíc to bylo na začátku zápasu. Zkoušel jsem to, ale hrát se opravdu nedalo. I kdyby mi to doktoři opíchali, stejně bych nemohl hrát.

Při vašem zranění jste fauloval. Jak při tom došlo k poranění třísla?
Už jsem ho nestíhal, když jsem ho chtěl chytit, tak mi v noze píchlo. Aspoň jsem mu dal hokejku mezi nohy, abychom z toho průniku nedostali gól. Ale už mě v noze píchalo a věděl jsem, že je to v háji. Hned jsem šel do kabiny, aby se mi na to doktoři podívali. Ty pocity znám, takže jsem hned věděl, o co jde.

Tým skončil na nepopulárním čtvrtém místě. Jste hodně zklamaný?
Určitě. Měli jsme na víc. Nezvládli jsme to. Kdyby se to povedlo, máme medali. Takhle se vracíme s prázdnou. Musíme na to co nejrychleji zapomenout. Ale nezanechali jsme ve Finsku tak špatný dojem - až na ty poslední dva zápasy... Hlavně ten s Kanadou. Asi jsme je trochu podcenili, nevím. Prostě to nevyšlo.

V týmu bylo hodně nováčků. Myslíte, že to ovlivnilo výsledky týmu v rozhodujících bojích?
Tím to nebylo. Nezvládl to celý mančaft. Přece to nemůžeme svádět na nováčky. Spíš jsme to měli vzít na sebe my zkušení a mladé usměrnit. Asi se nám to nepovedlo tak, jak jsme chtěli. Dopadlo to takhle a musíme s tím žít dál.

Která prohra vás bolela víc. Semifinálová s Kanadou, nebo ta se Slovenskem?
Obě dvě, ale horší asi byla ta s Kanadou. Nepodali jsme výkon, jaký jsme chtěli a stálo nás to postup do finále. Myslím, že jsme na ně měli. Dokázali jsme zápas stáhnout, ale pak jsme zase odpadli. Nevím, co se v tom zápase stalo, ale jedno je jasné - udělali jsme spoustu chyb. To se na takovém šampionátu nemůže stát.

Čím to, že mužstvo v tak důležitém zápase nehrálo tak dobře do obrany jako v předchozích zápasech a nakonec dostalo osm gólů?
Nic jiného nám nezbývalo. Museli jsme to otočit. Všichni jsme se museli hnát dopředu, abychom zápas stáhli a bohužel se to nepovedlo. Sice jsme ze stavu nula tři dokázali stáhnout a v prvním momentu se nám aktivita vyplatila, ale pak se nám úplně stejně vymstila a dostali jsme další góly. Když jsme s Kanadou vyrovnali, tak jsme to nezvládli psychicky. Místo toho, abychom se uklidnili, jsme zbytečně moc útočili. Vůbec nás nenapadlo, že po našem vyrovnání ještě dostaneme gól a spíš jsme si mysleli, že ještě dva dáme. A  rychlý gól na čtyři tři nás pak položil. Ale těžko někoho z něčeho vinit. Prostě jsme v té chvíli byli hodně nahoře a dostali jsme krutou lekci.

Slováci pak zvládli i boj o bronz. Nechyběla vám už trochu motivace?
Oba týmy byly motivované. Nikdo nechtěl prohrát. Každý medaili chtěl. Prostě se někdy stává, že na úspěch nedosáhnete. Oni uspěli. Nechci se na nic vymlouvat, ale rozhodčí nám v tom zápase zrovna moc nepomáhal, měli jsme hrát několik přesilovek. Ale takový je hokej. Stalo se.

Podle Roberta Reichla ne všichni odevzdali na ledě vše. Měl jste z posledních dvou zápasů podobný dojem?
To nebudu komentovat. Na to se musíte zeptat jeho, co tím myslel. Robert  byl vynikající kapitán, to je jasné. Ale na to, kdo nezahrál dobře, se mě neptejte. Nebudu vynášet věci z kabiny. Nepodali jsme stoprocentní výkon jako mužstvo. Nebudu povídat, že ten udělal chybu taky, druhý támhle. Každý udělal nějakou chybu, něco špatně. Kdybychom udělali všechno tak, jak jsme měli, tak hrajeme ve finále.

Byl jste na turnaji nejproduktivnějším českým hráčem. Jste alespoň spokojený se svými vlastními výkony?
Nemůžu být spokojený, když jsme nedosáhli na medaili. Je úplně jedno, kolik jsem dal gólů. Když nevezeme domů medaili, nemůže být spokojen nikdo. To by musel být blázen.

Ovlivnilo nějak zranění třísla váš další program?
Nijak. Stejně jsem chtěl odpočívat. Tento týden si nechám vyndat železo z nohy, takže jsem stejně chtěl mít oraz. To tříslo mi pak vezme dva týdny, možná měsíc. A to pak budu muset dohnat v přípravě na další sezonu.Najdete na iDNES.czmobilní verze