Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Meluzín prožívá ve Finsku pohodu

27 1999
T a m p e r e, Z l í n - V létě kdekdo říkal, že spíš České Budějovice, klub ze zadumaného jihu Čech, okolo kterého novináři nevytvářejí humbuk, by přemýšlejícímu a málomluvnému hokejistovi svědčil víc než angažmá v cizině. Omyl. Tisíce kilometrů od zlínského domu, ve finském Tampere, se dnes naplno rozvíjí talent technického levého křídla a výjimečného bruslaře Romana Meluzína.

A možná, že se šestadvacetiletý mistr světa z vídeňského šampionátu v roce 1996 a se Zlínem dvojnásobný finalista české extraligy ve Finsku dočká prvního výrazného klubového úspěchu.

Tappara Tampere je zatím ve finské lize druhá, bod za TPS Turku. Meluzín vede se čtrnácti brankami v osmadvaceti utkáních pořadí klubových střelců.

V celkovém pořadí kanadského bodování finské ligy je čtrnáctý (14+15). Dobrý základ pro perfektní sezonu. "Ve Finsku je klid a pohoda. Možná je to hokejová země přímo stvořená pro mě. A snad se podaří i úspěch v lize. Letošním cílem Tappary je umístění do čtvrtého místa. Uvidíme," míní Meluzín.


Klub je vašimi výkony nadšen. Několik dnů po výhře nad HPK 5:2, v níž jste zaznamenal hattrick a dvě nahrávky, se rozhodl uplatnit roční opci. Jak jste prodloužení původně sezonní smlouvy přijal?
Byl jsem překvapen, jak jinak. Nepočítal jsem, že to přijde tak brzy. Byl teprve listopad. K úspěchu mi ale pořádně pomáhají spoluhráči. Nastupuji ve druhém útoku vedle produktivního ruského centra Barkova a pravého křídla Tuominena. Padli jsme si do oka. Daří se nám. Ovšem jestli prožívám nejlepší sezonu v kariéře, to nevím. Soutěž ještě zdaleka nekončí.


Zítra hrajete derby s městským rivalem Ilves Tampere. Jaké bude?
Stejně vyhecované jako to mezi Zlínem a Vsetínem, i když Ilves je na rozdíl od nás čtvrtý od konce. Před Vánocemi, když jsem byl doma, jsem zlínskou porážku 2:3 viděl na vlastní oči. Neúspěch bývalých spoluhráčů zamrzel. Ale pohled na perfektní výkony brankářů Hudáčka a Čechmánka to spravil.


Zdá se, že finská liga je pro Čechy zaslíbenou soutěží. Čaloun vede kanadské bodování, v první patnáctce je včetně vás dalších šest českých útočníků. Čím to je?
Finové hrají v národním příkladně dozadu a zarputile brání. V lize to ale překvapivě vypadá jinak. Je to typická "Kanada" s rychlým bruslením, hrou do těla a s nahazováním puků na zadní hrazení. Tento styl technickým náturám Čechů asi vyhovuje.


Nováčci nemají v cizině lehký život. Často hovoří jen česky. Jak jste se vyrovnal s krkolomnou finštinou?
Komunikace nevázne, většina Finů hovoří anglicky. Hokej je prostě mezinárodní hra. Kdo je na ledě, tak spoluhráči jednoduše porozumí. K pohodě navíc přispívá i opravdová pohoda v týmu. Jen mě mrzí, že je velká zima a nemůžu vyrazit na ryby.


Autor:


Témata: bruslení, Opce

Najdete na iDNES.czmobilní verze