Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Meszároš má lukrativní kontrakt, Kuba uleví rozpočtu Ottawy

Obránce Kuba při strkanici - Obránce Minnesoty Wild Filp Kuba (vlevo) v souboji s hráčem Vancouveru Canucks Zenithem Komarniskim. | foto: ČTK

31 2008
Po uplynutí tříletého nováčkovského kontraktu nemohl slovenský zadák Andrej Meszároš najít při vyjednávání s vedením Ottawy společnou řeč. Výměna do Tampy Bay za českého beka Filipa Kubu a mladíka Alexandra Picarda s první volbou na draftu tak prospěla oběma klubům.

Dvaadvacetiletý Meszároš, jenž se ve svých začátcích v NHL učil od krajana Zdeno Cháry, nevynechal během úvodních třech sezon ani jediný zápas.

Konstruktivní bek s tvrdou střelou se velmi rychle zařadil mezi hlavní opory zadních řad Senators, na základě čehož od vedení klubu požadoval výrazné navýšení své roční gáže 984.200 dolarů.

Generální manažer Bryan Murray, pod jehož vedením je útočník Dany Heatley s příjmem deseti milionů dolarů nejlépe placený hráč ligy, si však další rozhazovaní nemohl dovolit.

Jednání s Meszárošem tak uvázla na mrtvém bodě, přičemž úmysly Tampy Bay o přeplacení chráněného volného hráče byly v zámořských médiích stále častěji zmiňovány. Blesky jednaly s Pittsburghem o znovuzískání své volby na draftu, kterou by byli povinni přenechat Ottawě při nabídce kontraktu Meszárošovi. Z tohoto důvodu se Murray raději rozhodl pro výměnu, v rámci které mohl sám vyjednávat o náhradě.

Zkušený bek Filip Kuba si v nadcházejícím ročníku, po němž se stane nechráněným volným hráčem, přijde na 3 miliony dolarů. Mladíček Alexandr Picard pro změnu zatíží rozpočet Ottawy pouze 800tisícy dolary v každé z následujících dvou sezon.

"Dostal jsem se do situace, kdy byly nároky z našeho pohledu již nesplnitelné. Nebyli jsme schopni to jinak vyřešit, jiné zásahy do platového stropu se nenabízely," komentoval celou situaci Murray.

"Filipa Kubu znám dobře, určitě nám pomůže. Vím také, že přestup uvítal. A Picard je místní chlapec, který má hodně potenciálu. Mám z toho dobrý pocit, navíc máme ještě volbu v prvním kole draftu," dodal.

Spokojenost panovala také na straně Andreje Meszároše, který hned na druhý den po oznámení své výměny podepsal s Tampou Bay šestiletý kontrakt ve výši 24 milionů dolarů.

Ve svých dvaadvaceti letech se z Meszároše stává nejen nejlépe placený bek Blesků, ale především s pouhými 246 odehranými zápasy na kontě také nejzkušenější zadák. Průměrný věk obrany Lightning je pouze 23,7 let, což dává důvod k zamyšlení.

"Andrej je elitní hráč, o tom není žádných pochyb. Řekl bych dokonce, že je na trochu vyšší úrovni než Filip. Není to ale žádná neúcta k Filipovi, který je jednou z hvězd této ligy. Jsme potěšeni, když se podíváme do budoucnosti, ale zároveň si myslíme, že se náš tým zlepší již okamžitě," obhajuje věkový průměr obrany prezident hokejových operací Tampy Brian Lawton.Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost
Najdete na iDNES.czmobilní verze