Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Na východ už ne. Příběh konce karlovarských juniorů v ruské lize

Sebastián Gorčík z Karlových Varů v utkání se Slavií | foto: Martin Stolař, MAFRA

27 2015
Moloďožnaja chokejnaja liga měla vrátit Karlovým Varům chuť do hokeje. Experiment trval necelé tři roky a podobně jako po zisku titulu teď extraligovému klubu z lázeňské metropole hrozí další kocovina.

Ještě než v úterý od 18.20 hodin vypukne v KV Areně lítá řež letos už čtvrtého západočeského derby, vyhlásí generální manažer karlovarského klubu na mimořádné tiskové konferenci: S MHL v Karlových Varech je definitivní konec!

„Finanční participace, kterou nám pan Medveděv jako garant projektu MHL v Karlových Varech sliboval a písemně zaručil, nebyla dodržena. Pro vedení klubu v čele s majitelem Karlem Holoubkem je to naprosto nepochopitelné,“ stojí na vysvětlenou v klubovém prohlášení.

Co však zlomilo Energii vaz v MHL, to je víceméně jasné. Dlouhé měsíce vyhrocená situace na Ukrajině žene Evropu do sankcí uvalených vůči Rusku, které se čím dál víc dotýkaly hlavního partnera Karlových Varů pro MHL, plynárenské společnosti Vemex - tedy dcery Gazpromu.

Vary v MHL

31 hráčů bylo letos na soupisce Vlčí smečky, z toho dva Slováci a jeden Švýcar

90 bodů uhrála karlovarská juniorka v 42 kolech MHL a stále se drží na druhém místě.

Alexandr Medveděv, hlava Gazprom Export, se mimo jiné jakožto šéf KHL a prezident SKA Petrohrad v roce 2012 před Vánoci osobně účastnil oslav kulatin karlovarského hokeje a ještě v průběhu sezony vytrvale deklaroval trvající úzké vztahy s karlovarským klubem. To mělo ovšem pochopitelně také své hranice a těch se dotkla Energie právě v těchto dnech.

Proč peníze z ekonomiky čím dál víc zkoušené narůstající krizí mizí do hokejového projektu v zemi, která se na sankcích vedených proti této ekonomice jako členská země EU účastní, to se asi v Rusku dost těžko vysvětluje. Je tak trochu ironií, že rozpočet Energie pro MHL byl vedený v dolarech, který si napříč světovými měnami v poslední době tolik přilepšil.

Miroslavu Vaňkovi tak nezbylo než po vlekoucím se vyjednávání, které beztak nikam nevedlo, prohlásit, že: „Přes všechny písemné garance nebyly sliby ruské strany v čele s garantem projektu MHL v Karlových Varech panem Medveděvem naplněny.“

Generální manažer karlovarského klubu přiznal, že je velmi zklamaný z přístupu ruské strany. „Vůbec jsme si během celého působení v MHL nedovedli představit, že by naše účast mohla skončit takovýmto způsobem a že pan Medveděv nedodrží nic, k čemu se zavázal,“ říká.

Strmá cesta na vrchol a nečekaný pád z výšky Určité znepokojení ohledně MHL ovšem Vaněk na přímou otázku MF DNES vyjádřil už před startem sezony, když řekl: „Situaci sledujeme s velkými obavami. Sport neběží mimo politiku, to je každému jasné.“

V té době se navíc přetřásaly sankce cílené také přímo na celé sportovní podniky - od mistrovství světa ve fotbale až k mezinárodní hokejové soutěži. „Pokud vzejde nařízení, že se podpora sportu za hranicemi Ruska nebude uskutečňovat, tak to bude mít fatální následky,“ uvědomoval si Vaněk.

Podpora sportu za hranicemi Ruska skončila nakonec z iniciativy (nebo spíš nečinností) druhé strany, podle tvrzení Vaňka navíc jednostranně. „Ze strany našeho klubu byly všechny dohody splněny stoprocentně, stejně tak ze strany ČSLH. O to je celá situace smutnější,“ říká.

Co bude dál se zřejmě nejkvalitnějším týmem juniorů v zemi, to je otázka druhá. Klub se totiž kvůli MHL z domácí soutěže odhlásil a naskočit do ní v jejím průběhu, to se v tuto chvíli nezdá příliš reálné, stejně jako to, že se hráči z Vlčí smečky včetně nedávného reprezentanta Gorčíka obejdou do konce sezony bez hokeje, a tak vedení klubu čeká další z kolotočů u jednacího stolu.

Sotva může Karlovy Vary utěšit, že kvůli finančním potížím v MHL skončil před rokem už jiný klub - maďarský Patriot Budapešť. A s dospělou KHL se na podobné pozici mezi špičkovými týmy soutěže musel loučit pražský Lev.

Energie hrála elitní soutěž juniorek s mezinárodní účastí třetím rokem a čím dál lépe, těsně před smutným koncem Karlových Varů v MHL dokonce vedla tabulku západní skupiny. Dres Vlčí smečky byl pro mnohé mladíky lákadlem nejen v hokejovém Česku. Na soupisce měla totiž kromě pár Slováků i dvacetiletého švýcarského beka Jöela Röthlisbergera.

Sám manažer Vaněk si v narážce na „případ Martin Frk“, hojně propíraný v médiích, pochvaloval, že od doby, co se v Karlových Varech hraje MHL, neupláchl z karlovarské juniorky žádný její talent do Kanady.

„Jsme za to nesmírně rádi, že nám kluci neutíkají a můžeme si je v klubu dovychovat. Do mužstva jsme zapojili velké množství odchovanců,“ pochvaloval si Vaněk před startem extraligy výrazně povzbuzující injekci, kterou dostalo od své juniorky extraligové áčko. Vždyť věkový průměr týmu postaveného okolo třicátníků Dudy, obou Hrušků, Skuhravého, Haranta, Sičáka, Redlihse, Micky nebo čtyřicátníka Bičánka sráželi mladíci Kverka a spol. na pětadvacet let.

Jenže místo velmi slibně nastartovaného projektu opřeného navíc o farmu v Sokolově, kterou už loni tihle mladíci pomohli málem dotlačit do první ligy, zůstává v Karlových Varech kocovina a může být ještě o poznání horší než ta minulá po zisku mistrovského titulu v roce 2009, jejíchž následků se mohl klub díky své líhni už co nevidět zbavit. Nakupovat hotové hráče z tak napjatého rozpočtu si totiž Energie nemůže dovolit, a pomáhat si tak mohla jedině pečlivým odchovem.

Že je tahle cesta reálná, to ukazují i letošní výsledky týmu z lázeňské metropole, který má jedenáct kol před koncem základní části stále na dosah play-off.Najdete na iDNES.czmobilní verze