Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Jordán byl na návrat ze zámoří připravený. Z Kazaně je nadšený

Český obránce Michal Jordán odehrává puk před americkým soupeřem v utkání Světového poháru. | foto: Reuters

9 2016
Ještě ve středu bruslil na ledě s extraligovými hokejisty Zlína, po dopoledním tréninku však sbalil bagáž a už večer se procházel po metropoli ruského Tatarstánu. AK Bars Kazaň a Tatněfť-Arena je teď novým domovem českého reprezentačního obránce Michala Jordána, který se po devíti letech vrátil ze zámoří do Evropy.

„Paráda, zatím jsem nadšený, perfektní servis, všechno mi zařídili,“ vstřebává 26letý bek dojmy z prostředí, které vyměnil za Carolina Hurricanes.

Co rozhodlo pro Kazaň?
Mají moje práva pro KHL. Draftoval mě Petrohrad, pak mě převzal Lev Praha, a jak končil, tak je prodal do Kazaně. Mají hodně obránců zraněných, někteří jsou i na delší dobu, takže měli zájem.

Měl jste na výběr z více variant?
Mohl jsem jít jinam, ale případní zájemci by museli vyplatit odstupné. Některým klubům se do toho nechtělo, jiné by do toho šly, ale strhly by mi to z gáže.

Fotogalerie

Prozradíte, kdo vás chtěl?
Nebylo by to fér vůči ostatním klubům ventilovat. Dopadla Kazaň a jsem za to rád. Bylo to rychlé. Když jsem v sobotu přiletěl ze Světového poháru, tak mi volal agent, že mají zájem, a už jsem se ubíral jenom tímto směrem. Bylo dobře, že jsme nemuseli hledat něco jiného nebo čekat na jinou nabídku.

Nad jinými soutěžemi v Evropě jste neuvažoval?
Byl nějaký náznak ze Švýcarska, ale tím, že se začala Kazaň hned řešit, tak to bylo číslo jedna. Měl jsem zprávy od Čáji (Čajánek), bavil jsem se Blátem (Blaťák). Kazaň mi doporučovali, je to čisté město, létá tam přímá linka, můžu tam vzít manželku s dětmi. Organizace je jedna z nejlepších v Rusku. Těším se, bude to pro mě po těch letech v zámořích změna.

Kazaň je pro vás výhodná také z pohledu reprezentace, že?
Je to tak. Zůstanu na očích. Tím, jaká probíhala sezona v Carolině, tak to nakonec dopadlo, jak jsem si vysnil. Hrál jsem na mistrovství světa, na Světovém poháru. Jasně, NHL je jenom jedna, jsem rád, že jsem si ji vyzkoušel. A není nikde napsané, že se tam nemůžu vrátit.

Po Světovém poháru jste nabídky z NHL dostal?
Pár jich přišlo, ale buď na dvoucestnou smlouvu, nebo abych přijel do přípravného kempu a bojoval o smlouvu. To jsem nechtěl. Je to pro starší hráče, co už mají v NHL za sebou hodně zápasů. Je mi teprve 26 let a doufám, že ještě něco před sebou. A riskovat nějaké zranění jsem také nechtěl. Na evropskou variantu jsem byl předem připravený.

Už jste si o Kazani něco nastudoval?
Nezačali nejlépe, byli v půlce tabulky. Ale z posledních sedmi zápasů šest vyhráli, takže jsou o hodně výše. Patří mezi týmy, které mají každý rok nejvyšší ambice. I pro mě to bude nová zkušenost, budu o něco hrát. V Carolině jsme v lednu nebo v únoru věděli, že do play-off nepostoupíme.

Koho znáte z kádru Kazaně?
Je tam Jirka Sekáč. Bavil jsem se s ním, referoval mně. Pro mě bude lepší, že je zabydlený, prostředí zná. Ze začátku mi pomůže. Je fajn, když máte v týmu krajana.

Budete muset změnit na širším kluzišti styl hry?
Snažím se hrát pořád stejně, ale na menším kluzišti je hra o hodně rychlejší. Chtěl bych se tlačit více dopředu. Na tom jsem přes léto zapracoval. Rád bych se vymanil ze škatulky defenzivního obránce. Z osobního hlediska bych chtěl udělat více bodů.

Ještě ke Světovému poháru. Jaký jste měl z turnaje pocit?
Je škoda, že jsme nepostoupili. První zápas s Kanadou nám nevyšel. S Evropou to bylo hratelné. Rozhodla porážka v prodloužení, pak už jsme nemohli postoupit. Před posledním zápasem s USA jsme si říkali, že hrajeme o svoji čest, za Česko, že budeme chtít zvítězit. Kdoví, jak by hrála Amerika, kdybychom Evropu porazili.

Hodnocení bylo nakonec pozitivnější, než ukazovaly předpovědi, že?
Na to, jaké byly před začátkem prognózy, jsme to zvládli hodně dobře. Někteří tipovali, že nevyhrajeme ani jeden zápas. I příprava nám ukázala, že se můžeme s ostatními rovnat. Teda až na Kanadu, která všem odskočila. Jasně, nepostoupili jsme ze skupiny, je to zklamání. Ale myslím, že jsme to zvládli slušně a dojem jsme zanechali dobrý.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze