Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Světový pohár a pak NHL? Kempného rok snů pokračuje

Michal Kempný na tréninku české reprezentace. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

31 2016
V září odletí s reprezentací na Světový pohár do Toronta a pak... V letadle, které bude mířit přes Atlantik zpět do Evropy, zřejmě sedět nebude. Ač to zatím obránce Michal Kempný neřekl jednoznačně – vlastně spíš mlží – dá se i tak z jeho slov vyčíst, že se mu rýsuje angažmá v NHL.

„Náznaky tam jsou. Nebudu říkat, že se NHL nenabízí, protože to bych lhal. Ale teď to nechci řešit, protože mám platnou smlouvu v Omsku a soustřeďuju se na práci v reprezentaci na mistrovství světa,“ říká.

Jenže kontrakt v ruském klubu Kempnému vyprší za měsíc, a i když už v průběhu sezony dostal nabídky na jeho prodloužení, týmu ze Sibiře se neupsal. Naopak z města si hned po čtvrtfinálovém vyřazení odstěhoval všechny věci. Že by v rámci KHL přestoupil jinam? Po pravdě, moc lukrativnějších hokejových adres v Rusku není.

Jsou to všechno jen malé indicie, přesto naznačují (či alespoň nevyvracejí) jeho přesun na západ. „Vždycky jsem říkal, že NHL je můj sen. Ale teď to nechávám na agentovi, protože sám nevím, co bude dál,“ řekne diplomaticky.

Bylo by bláhové si myslet, že písmena NHL jsou pro Kempného sci-fi, jakousi nedostižnou metou. Už loni o pětadvacetiletého obránce původem z Hodonína měla velký zájem Carolina, tehdy však angažmá selhalo na poslední chvíli kvůli administrativním potížím.

Vybudoval jsem si jméno

Teď je jeho pozice ještě pevnější, z Kempného je po roce zase jiný, mnohem lepší hráč. Vždyť loni byl na světovém šampionátu v Praze jen smutným náhradníkem, který sice s týmem prožil celý turnaj, trénoval, jenže na soupisku nakonec dopsán nebyl.

Pak ale přišel přestup z brněnské Komety do Omsku, kde si už v září vysloužil cenu pro nejlepšího beka týdne v KHL. Později ocenění přišlo znovu a naposledy ho vedení ruské ligy prohlásilo za nejlepšího obránce čtvrtfinále play-off. Mezitím kouč Josef Jandač vyřkl jeho jméno ve výběru pro Světový pohár, nejspíš jako největší překvapení ze všech nominací.

Fotogalerie

„Byl jsem dojatý. Je to pro mě obrovská čest a zároveň překvapení, protože jsem vůbec nečekal, že bych se mohl objevit už v první nominaci. Spíš jsem chtěl zabojovat o mistrovství světa a tam by se vidělo,“ vypráví. „Minulou sezonu jsem debutoval v národním týmu a za rok dva jsem se vypracoval a mám už tady dobrou pozici. A jsem moc rád, že i v KHL jsem zanechal nějakou stopu a vybudoval si jméno.“

Ač nikdy nebyl draftován (může tak po něm sáhnout kterýkoliv klub), není vážně od věci o Kempném mluvit jako o hráči pro NHL. Květnové mistrovství světa v Rusku, které ho jen těžko mine, může zámořské manažery utvrdit, že jim ofenzivní obránce zapadá do týmu.

„Loni tam byly nějaké náznaky, ale nedopadlo to. Třeba se dá na to navázat. Ale až po sezoně si sedneme s agentem, rozebereme všechny možnosti a pak se rozhodnu.“

Zároveň je před Kempným – kývne-li na NHL – řada nástrah. Na úzkém kluzišti hrál jen před šesti lety na šampionátu dvacítek v Kanadě. Teď v září přijde herní test č. 2. „Věřím, že se s tím poperu.“ Rovněž těžko kdekoliv v zámoří získá výsadní postavení, které měl v posledních sezonách v Brně i Omsku, kdy chodil na přesilovky a na ledě strávil v průměru víc než 20 minut.

Role najednou bude jiná. „I v Omsku jsem se snažil na sobě furt pracovat a zlepšovat se,“ říká. A to je i ten nejlepší recept pro NHL.

Autor:


Hokej na zimních olympijských hrách 2018

Hokejový turnaj v jihokorejském Pchjongčchangu startuje ve středu 14. února.

Čtvrtek 15. února, 13.10: Česko - Korea
Sobota 17. února, 4.10: Kanada - Česko
Neděle 18. února, 8.40: Česko - Švýcarsko

Josef Jandač, Martin Erat, Roman ČervenkaOndřej Němec, Dominik Furch, Pavel Francouz, Vojtěch Mozík, Jakub Nakládal, Michal Řepík, Michal Birner

Najdete na iDNES.czmobilní verze