Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Hold od Neuvirtha. Český gólman uctil památku majitele Philadelphie

David Pastrňák z Bostonu projíždí za brankou krátce poté, co překonal krajana Michala Neuvirtha v brance Philadelphie. | foto: AP

5 2016
Když o víkendu nastoupil Michal Neuvirth do přípravného zápasu proti Boston Bruins, nezaujal pouze solidním výkonem. Pozornost upoutal také svou maskou. Ne, už ji nezdobí filmový boxer Rocky, tentokrát se český brankář rozhodl pro poklonu Edu Sniderovi, nedávno zesnulému majiteli Philadelphia Flyers. „Skvělý nápad,“ tvrdí Neuvirthův spoluhráč Sean Couturier.

Neuvirth svou maskou vyjadřuje pocity celé kabiny Letců, Snider byl mezi hráči Philadelphie nesmírně populární, NHL do tohoto města přivedl a jako majitel se podepsal pod největší klubové úspěchy: dvojí zisk Stanleyova poháru v letech 1974 a 1975.

Památku uctil také Hellebuyck

Masku s podobným motivem jako Neuvirth si nechal nachystat také Connor Helleybuck, jeden z brankářských konkurentů Ondřeje Pavelce ve Winnipegu. Talent Jets vzdává hold Danu Snyderovi, který před 13 lety zemřel při automobilové nehodě, kterou způsobil jeho tehdejší spoluhráč Danny Heatley. Hellebuyck si vyžádal souhlas Snyderovy rodiny a změnil své číslo z třicítky na 37. Tu naposledy nosil právě tragicky zesnulý kanadský hokejista.

„To on vybudoval tento klub, jsme tady díky němu,“ říká v ohlasu pro philly.com Couturier. Hokejisté „Philly“ se poklonili Sniderovi v posledním play-off, když na ramenou nosili nášivku EMS, tedy „Edward Malcolm Snider“. Fanoušci dostali před zápasem proti Washington Capitals ručník se speciálně upraveným klubovým logem, vylepšeným o Sniderovu siluetu.

Právě to se teď stává jednou z dominant Neuvirthovy masky. „Myslím si, že si Neuvy vybral skvělou cestu, jak uctít jeho památku. Ed byl výjimečný pro všechny naše hráče,“ myslí si Dave Hakstol, hlavní trenér Flyers. “Michal od začátku věděl, co chce. Vzdát hold výjimečnému člověku,“ napsal na svém webu švédský umělec David Gunnarsson, autor designu.

Gunnarsson, vůbec nejplodnější z designerů masek, spolupracuje s Neuvirthem dlouhodobě. Už od chvíle, kdy ústecký rodák před lety začínal v NHL ve Washingtonu. Společnou podpisovou značkou se pro Neuvirtha s Gunnarssonem stal ústecký hrad Střekov, který na skále ční nad Labem. Nechybí ani tentokrát.

Kromě zmíněného speciálního loga jsou na masce i dvě podobizny Snidera od Davida E. Wilkinsona a nápis „Navždy Letcem“. A tím nepochybně Edward Malcolm Snider zůstane.Najdete na iDNES.czmobilní verze