Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Michálek: Hvězda, kterou nikdo nezná

14 2008
Calgary - Stává se hvězdou. Ale v přísném utajení. Hokejový útočník Milan Michálek už třetí sezonu válí v NHL, je nejlepším střelcem San José. Ale že by byl středem pozornosti? To vůbec. Příliš toho o něm nevědí ani jeho spoluhráči. "Milan toho moc nenamluví, ale v NHL jde tvrdě za svým cílem," říká Josef Machala, jeho český zástupce.

Přestože je talent Milana Michálka nesporný, zůstává prakticky neznámý.

A to nejenom fanouškům.

Před zápasem San José v Calgary podrobil reportér listu Calgary Sun výslechu Michálkovy spoluhráče.

A když měl Craig Rivet něco povědět o Milanu Michálkovi, zůstal tento jinak upovídaný chlapík zaražený.

"Má vážně velmi, velmi hezkou přítelkyni," vypálil pohotově. Ale pak se odmlčel. "Víte, já toho o něm zase tolik nevím," přiznal po chvíli.

Michálek si ve třetí sezoně v NHL začíná dělat v soutěži jméno. Ale potíž je v tom, že ho vlastě nikdo nezná.

"Podívejte, je to tak, že odchází z kabiny a nikdo si ho nevšimne. Když jsem přišel do San José, ani jsem neznal jeho jméno," přiznává Rivet.

Milan Michálek očima jeho agenta Josefa Machaly

"Milan je skvělý hokejista a hlavně vynikající člověk. Na někoho může působit nenápadně. Je pravda, že toho moc nenamluví, ale na svůj věk to má v hlavě ohromně srovnané a jde si tvrdě za svým cílem.

Přitom zůstal skromný.

Hraje ve skvělém klubu, který má dobré výsledky, má skvělé spoluhráče a v San José je naprosto spokojený. Navíc je bezkonfliktní člověk, takže je v klubu oblíbený.

Je pravda, že na rozdíl od svého bratra Zbyňka je spíš tišší. Ale to je dané, že Milan je po tátovi a Zbyněk po mámě.

Ale že by byl uzavřený? To ne. Když jsme tady v Česku v partě, dělá fórky a dokáže se bavit. V Americe je ale styl humoru trochu jiný, ne každému sedí. Milan se ale dokáže bez problémů přizpůsobit každému prostředí."

"Kdyby hrál každý večer v Madison Square Garden, v Montrealu nebo v Torontu, znal by ho každý. Ale myslím, že jemu to takhle vyhovuje. Každý večer je jedním z našich nejlepších hráčů, ale dělá to v tichosti," říká Rivet.

A má naprostou pravdu. Není to Joe Thornton, Jonathan Cheecoo nebo Patrick Marleau, kdo v San José vede tabulku střelců. Je to Milan Michálek, třiadvacetiletý rodák z Jindřichova Hradce.

A není jen nejlepším střelcem týmu, k nejlepším patří i v hodnocení +/- bodů. Všechno to jsou důvody, proč si zapamatovat jméno hráče, kterého si San José vybralo v roce 2003 jako šestku draftu.

"Když jsem mluvil s manažerem Dougem Wilsonem, byl Michálek prvním z hráčů, kterého zmínil jako nejlepšího hokejistu, jakého kdy viděl. A to mi vyrazilo dech," přiznává veterán Jeremy Roenick.

"Ale když jsem sem přišel a denně ho viděl hrát, poznal jsem jeho talent. Jeho styl bruslení, jeho zrychlení, jeho styl vedení puku... Je fakt dobrej," říká s uznáním.

Na dotaz, co ví o Michálkovi mimo led, se zmohl i hovorný Roenick jen na pár slov. "Je velmi klidný, pasivní. Ale to nemá vliv na jeho hokejové umění. Je oblíbený," vydoloval ze sebe.

Nejvíc by měl Milana Michálka znát Mike Grier, který vedle něj sedí v kabině. "Vím, že si každý myslí, že je tichý. Má pořád trochu problémy s angličtinou, proto se tolik nebaví, ale je fakt docela vtipný," tvrdí.

Příklad? "Po tréninku občas vyvede něco zlomyslného. Ale nikdo neočekává, že by to udělal on, takže ho ani neobviní. Ale často je za tím on. Vyvedl spoustu lumpáren," prozrazuje Grier.

A co na to Michálek? Po zmínce o tom, jak málo toho o něm spoluhráči pověděli, propukl v nakažlivý smích. "Není pro mě důležité být v centru dění. V NHL je hodně hráčů, kteří si zaslouží pozornost. Neřeším to," tvrdí a koutky úst mu stále cukají.

Je rád, když může hrát svoji hru a má klid. I když ani zde není úplně spokojený. S 37 body pokulhává za svým loňským maximem, kdy nasbíral 66 kanadských bodů. "Mel bych být lepší. Doufejme, že to přijde," říká nenápadný lídr Žraloků.

Calgarský gólman Miikka Kiprusoff (vlevo) čelí jedné ze šancí útočníka Milana Michálka ze San Jose. Dvakrát na něj nestačil...

Autor:


Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost
Najdete na iDNES.czmobilní verze