Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Finský kouzelník se nesoudí. Granlund se vyhnul slzám a sáhne si na miliony

Mikael Granlund z Mińnesoty slaví svůj gól v prodloužení. | foto: AP

5 2017
Už dávno není mužem jediného okamžiku. Od chvíle, kdy šokoval hokejový svět drzou „florbalovou“ kličkou v semifinále mistrovství světa proti Rusku, uplynulo už šest let. Mezitím Mikael Granlund stihl získat titul mistra světa, olympijské stříbro a přes počáteční rozpaky také respekt napříč NHL .Čerstvě ho vyjádřila i štědrá smlouva.

Granlund se nesoudil. Finský blonďák s dobráckým pohledem se vyhnul chvíli, kdy někteří hráči roní slzy.

Jednoho z nich vzezřením připomíná, někdejšího švédského reprezentačního brankáře Tommyho Sala. Ten u arbitráže, která v NHL rozhoduje o výši platu u hokejistů se statusem RFA, jimž se nepodařilo najít společnou řeč se svými kluby, neustál ostré výroky protistrany.

Když se v roce 1997 dohadoval před nezávislým soudcem s tehdejším generálním manažerem NY Islanders Mikem Milburym, oči mu rychle zvlhly. Kdo ví, jak by při tak nepříjemné zkoušce obstál ekvilibrista s pukem Granlund.

Ten letos opravdu prorazil, jeho 69 bodů mu stačilo na 20. místo v celé soutěži, naplno prokázal, že není jen zručným žonglérem. Náznaky geniality, které v minulých letech problýskávaly, se spojily v mistrovský um.

První hattrick v dresu Minnesoty

Vždyť v NHL bylo jen málo šikovnějších nahrávačů, pro ostatní připravil 43 gólů. Uchvátil také sérií 12 zápasů s alespoň jedním bodem, čímž se postaral o klubový rekord Minnesoty.

Granlund navíc konečně začal pravidelně střílet branky. Už o něm neplatí věta jednoho ze zámořských komentátorů. Který o něm tvrdil: „Když už dá gól, tak patří do sestřihu nejlepších akcí dne.“ Čtyřiadvacetiletý úročník už dává i ty ošklivé. I ty se počítají. Celkem se v minulé sezoně radoval 26krát, zaujal premiérovým hattrickem.

Odměnou mu je 17,25 milionu dolarů na tři roky.

“Myslím si, že lidé napříč NHL jsou si nyní vědomi toho, co jsme my o něm věděli vždycky: Mikael má mimořádnou porci talentu. Když k tomu přidáte jeho výjimečný charakter a pracovní morálku, tak je jasné, že pro nás bude i v budoucnu důležitým hráčem,“ hodnotil generální manažer Chuck Fletcher.

Sám rodák z Oulu se švédským jménem a finským pasem chce dál růst, herně se zlepšovat. A touží po úspěchu v play-off.

„Moc chci, abychom se více prosadili v play-off a postoupili do dalších kol. Věřím, že v bojích o Stanley Cup můžeme nadělat velkou paseku,“ je optimistický starší z hokejových kumštýřů (slavným blafákem „ „ilmaveivi“ se v minulosti blýskl i mladší sourozenec Markus).

Pro týmový úspěch hodlá učinit maximum dál bude tvrdě dřít. V minulosti trénoval třeba se svým dětským Teemu Selännem, dychtivě nasával jeho zkušenosti. Nakonec hraje na stejné pozici.

Adept na cenu paní Byngové

Ano, Granlund měl být budoucím minnesotským centrem číslo jedna, ale zarputilému střízlíkovi pomohl přesun na pravé křídlo a s ním více volnosti. K životní sezoně, ve které bojoval o nový kontrakt, mu výrazně pomohl i ofenzivnější styl naordinovaným novým koučem Brucem Boudreauem.

„Byl super skvělý. Pod jeho vedením jsme se zlepšili jako tým i jako individuality. Mně osobně dal hodně zodpovědnosti,“ pochvaloval si jeden z nejslušnějších hráčů v NHL. Kombinací vysoké výkonnosti a slušného chování se zařadil mezi kandidáty na zisk trofeje paní Byngové pro největšího gentlemana NHL. V hlasování skončil čtvrtý.

Nejen v něm míří.výš. Po letech, kdy se často trápil v obranářském systému holohlavého trenéra Mikea Yea, dorostl z opěvované naděje v respektovaného útočníka. Rezervoár jeho talentu přitom stále není vyčerpán.

Nejen on, ale i mnozí odborníci jsou přesvědčeni, že to nejlepší má velký fanoušek filmového Sherlocka Holmese teprve před sebou.Najdete na iDNES.czmobilní verze