Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Výhra, oslavy, vyhazov. Odchod ikony Pittsburghu má další oběť

Marc-André Fleury se podepisuje nadšenému fanouškovi. | foto: AP

18 2017
Jeden den slavil s hokejisty Pittsburghu a téměř 700 tisíci fanoušků v ulicích „Ocelového města“ zisk Stanley Cupu, ten druhý pak prožíval zcela jiné emoce. Brankářský trenér Mike Bales byl jen několik hodin po opojné promenádě Pittsburghem vyhozen. Proč? Důvod se jmenuje Marc-André Fleury.

Zkušený gólman Fleury se totiž se svým osudovým klubem loučí. Odchází kvůli platovému stropu, dobrovolně se po třetím zisku Stanleyova poháru nabídl k dispozici novému celku na mapě NHL - Vegas Golden Knights.

Zůstává otázkou, zda po něm v Las Vegas opravdu sáhnou, nicméně je jisté, že u Penguins pokračovat nebude. „Cítil jsem se tu doopravdy jako doma. Bude mi to chybět... Úplně všechno,“ loučí se.

A s ním mává Pittsburghu na rozloučenou také překvapený kouč Bales.

Netušil, že odchod Fleuryho, jeho dlouholetého svěřence, mu srazí vaz. Když si ho ve čtvrtek generální manažer Jim Rutherford a hlavní trenér Mike Sullivan zavolali do kanceláře, zaskočili ho.

Bez práce dlouho nezůstal

„Nic takového jsem po dvou ziscích Stanley Cupu nečekal,“ přiznal Bales v rozhovoru pro Pittsburgh Post-Gazette. Nepříjemné chvíle po ztrátě pracovní pozice mu pomohl překonat i muž, který za všechno může. Fleury zvedl telefon a rozebíral s Balesem netušený sled událostí.

Výhra Stanley Cupu, oslava v ulicích Pittsburghu, vyhazov.

„Byl stejně šokovaný jako já. Nejprve si myslel. že žertuju,“ vyprávěl propuštěný trenér. Novou práci sehnal prakticky ihned, už o dva dny později ho angažovala Carolina. Od soboty je koučem gólmanů Hurricanes.

Pittsburští brankáři Matt Murray a Marc-André Fleury (vlevo) při oslavách se...

Pittsburští brankáři Matt Murray a Marc-André Fleury (vlevo) při oslavách se Stanley Cupem.

„Hokej je občas krutý. Nečekal jsem, že skončím, ale když už se to stalo, hodil jsem to za hlavu a šel jsem dál,“ shrnul pětačtyřicetiletý Kanaďan. S Fleurym pracoval u Penguins poslední čtyři roky, časem se začal věnovat také Mattu Murraymu.

Brankářské kometě, ve 23 letech majiteli dvou prstenů pro vítěze Stanleyova poháru.

Přichází čas pro Murrayho s Buckleym

Jenže vedení Pittsburghu na Balese nahlíželo jako na někoho pevně spjatého s Fleurym, odcházející klubovou ikonou.

Fotogalerie

Navrch mělo v záloze Mikea Buckleyho, který se dlouho intenzivně věnuje právě Murraymu a připisují se mu velké zásluhy na raketovém výkonnostním růstu talentovaného čahouna.

Balesův konec tak dává smysl hned z několika důvodů, byť bývalého gólmana ottawských Senators a bostonských Bruins zastihl v nedbalkách.

Vždyť zrovna podruhé procházel „Ocelovým městem“ jako trenér brankářů čerstvých šampionů NHL. Ti se navíc v play-off blýskli pěti nulami a souhrnnou úspěšností zákroků 92,9 %. Právem byl hrdý.

Stačilo se ovšem probudit ze středečního hýření a přišlo čtvrteční vystřízlivění. „Myslím si, že to, co se tu stalo, není moc běžné,“ přemítal.

Bez hořkosti na patře.

Snad hlavně díky tomu, že kvapem sehnal nové místo a může se těšit na na další kapitolu své profesní dráhy. „Jsem z toho nadšený,“ mluví o sobotní dohodě s Carolinou.

Dokáže u Hurricanes navázat na pittsburské úspěchy?Najdete na iDNES.czmobilní verze