Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Minnesota chce přeměřit Giguerovy betony

13 2003
St.Paul - Gólman Jean Sebastian Giguere chytil fantastickou formu a jeho Anaheim se i díky tomu drží mezi posledními čtyřmi týmy, útočícími v kanadskoamerické NHL na Stanley Cup. Po prvním utkání finále Západní konference, ve kterém Giguere pomohl k výhře 1:0 ve druhém prodloužení, se ale některým hráčům Minnesoty nezdála jeho výstroj. „Jeho betony mohou být příliš velké,“ řekl útočník Laaksonen. Velikých betonů si již všimli hráči Dallasu ve čtvrtfinále. Sám gólman však takové nařčení odmítá. Jedná se tedy jen o lití oleje do ohně v rozdmýchané sérii?

NHL zavedla v sezoně 1998/99 několik přísných opatření pro vybavení brankářů.

Betony mají stanovené rozměry. Tvar a velikost hole dostaly přesná pravidla. Rukávy dresu nesmí být prověšené, aby například v podpaží nevytvořily nežádoucí zábranu.

Giguere, který zatím vede statistiku pochytaných střel s 95.4 procenty, nosí však podle vyjádření některých hráčů Minnesoty betony, které regulím neodpovídají.

„Jeho betony mohou být příliš velké,“ cituje útočníka Minnesoty Antti Laaksonena deník Los Angeles Times. Jeho spoluhráč Cliff Ronning přitakává : "Je to velký brankář s velkou výstrojí. Mělo by se zjistit, jestli má vše v pořádku. Vypadá to, jako kdyby nosil dva odlišné kusy betonů.“

Jejich slova jen navazují na to, co prohlásil útočník Claude Lemieux z Dallasu, který nastoupil proti Anaheimu v předchozím kole: „Nevím, kolik co má přesně měřit, ale jeho betony jsou o dost větší než by měly být.“

 Giguere však tvrdí, že s jeho výbavou je vše v pořádku.

“Moje betony mají správné rozměry,“ krčí rameny. „Měřili mi je. Co mám na to říct?“

Snaží se tedy jen soupeři zahustit atmosféru a odvrátit pozornost od svých problémů ? Oba útočníci Minnesoty vyrukovali s otázkou příliš širokých betonů poté, co je Giguere v prvním zápase vychytal. Anaheim zvítězil 1:0 díky vítězné brance Petra Sýkory ve druhém prodloužení. Giguere pochytal 39 střel. Nemýlil se ani ve druhém utkání.

Hráči Minnesoty cítí, že hráli lépe. Soupeře v obou zápasech přestříleli. Ve 29. minutě prvního utkání Giguere předvedl famózní zákrok, kdy se natáhl přes celé brankoviště a holí stačil zachytit střelu Mariána Gáboríka do totálně odkryté branky.

“O takové zákroky nestojím,“ řekl Giguere. „Znamená to, že jsem udělal něco špatně.“

Další úžasný postřeh předvedl i ve 4. zápase série s Dallasem, kdy se nechal zmást kličkou útočníka Brendena Morrowa. Ten na poslední chvíli vrátil puk na volného Mikea Modana, jehož střelu Giguere vykopl bruslí.

“Dva spektakulární zákroky na jedno play-off úplně stačí,“ dodává pětadvacetiletý brankář. „Takhle nechci chytat. Nestál jsem správně pozičně a měl jsem štěstí. Proti střelci chci stát čelem, hlídat si puk hlavně dobrou poziční hrou.“

K přeměření se zatím nikdo neuchýlil. Pokud by se prokázalo, že brankář nemá betony v normě, dostala by Minnesota výhodu přesilové hry. Giguere by se musel odstrojit.

Pokud má skutečně vše v pořádku, přesilovou hru by hrál naopak Anaheim a Giguereovi by jenom stouplo sebevědomí. Stojí to za risk ? Pokud Minnesota v příštím utkání znovu prohraje a bude na pokraji od vyřazení, pak možná ano.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze