Minnesota snížila v sérii na 2:3, pomohl i Kuba

20 2003
Minnesota zapomněla na frustraci, kterou jí způsobily tři porážky v řadě v osmifinálové sérii hokejových bojů o Stanleyův pohár s Coloradem a dokázala v pátém utkání zvítězit 3:2. Na výhře, kterou Wild snížily stav v sérii na 2:3, se podílel i Filip Kuba, který při přesilové hře ve 24. minutě zvyšovalna 2:0. Svého vítěze už zná série Dallas-Edmonton. Dallas dokázal v šestém zápase zvítězit 3:2 a postupuje do dalšího kola po výhře 4:2 v sérii. Philadelphia porazila Toronto 4:1 a vede na zápasy 3:2.

Trenér Minnesoty Jacques Lemaire příliš nevěřil, že se jeho svěřenci po třech porážkách v řadě ještě dokáží sjednotit a bojovat o svůj osud.

"Měl jsem pochyby," řekl v deníku Star Tribune. "Kluci ukázali, že jsem neměl pravdu."

Wild otevřeli skóre již ve 4. minutě, kdy se trefil obránce Willie Mitchell.

Vyprodaná hala Pepsi Center pak hnala domácí Avalanche dopředu, ovšem iniciativu zcela převzal hostující tým.

Ve 24. minutě zvýšil při přesilové hře na 2:0 Filip Kuba a ve 39. minutě upravil už na 3:0 Pascal Dupuis, který obral o puk nepozorného obránce Grega de Vriese a hladce prostřelil brankáře Patricka Roye.  Minnesota přestřílela Colorado ve druhé třetině 14:5.

"Hráli jsme velmi špatně," řekl trenér Colorada Tony Granato. "Soupeř toho využil a ovládl hru. Když jsme se vzchopili, bylo příliš pozdě."

Vzchopit se Coloradu částečně podařilo až ve třetí třetině. Steve Reinprecht snížil v čase 42:01 na 1:3, ale Minnesotě se poté podařilo ubránit tři její přesilové hry. Obránce Rob Blake v poslední minutě ještě jednou snížil, na konečných 2:3, víc ale brankář Manny Fernandez nepovolil.

Nebývá zvykem, aby v průběhu série trenér měnil své brankáře. Lemaire má však natolik kvalitní duo, že si to může dovolit. Fernandez vystřídal pro zápas, ve kterém Minnesotě hrozilo vyřazení, Dwaynea Rolosona a ve svém prvním startu v play-off pochytal 26 střel.

"Bylo to pro mě těžké," řekl Fernandez. "Měl jsem nějaké zdravotní problémy. Pustil jsem dnes dva góly, které jsem mohl zastavit, ale hlavní je, že jsme zvítězili."

Historie se opakuje: Dallas jde dál

Šestkrát proti sobě v playoff stály týmy z Edmontonu a Dallasu a pětkrát postoupili Stars. Naposledy se jim to podařilo dnes v noci , kdy si v šestém zápase poradili s Oilers 3:2 a vyhráli sérii 4:2.

Texaský tým vedl od první minuty gólem Scottem Younga. V 11. minutě zvýšil na 2:0 obránce Phillippe Boucher. Edmonton se jako už několikrát v této sérii vzchopil a dokázal během šesti minut ve druhé třetině vyrovnat na 2:2.

O výsledku však rozhodlo poslední vražedná třetina. Mike Modano, zřejmě největší osobnost Stars v sérii, odmítl prodloužení, když v 54. zužitkoval pas napříš útočným pásmem od Sergeje Zubova a vstřelil vítězný gól na 3:2. V dalším kole se Dallas utká s Anaheimem, který ve čtvrtek vyřadil obhájce Stanleyova poháru z Detroitu 4:0 na zápasy.

Oilers vedli v sérii 2:1 a kapitán Edmontonu Ryan Smyth se domníval, že jeho tým přes Dallas letos konečně přejde. Přišly tři prohry za sebou a pro Oilers sezóna skončila.

"Ze začátku jsme měli šanci. Je to k zbláznění, když nás zase porazili," konstatoval
zklamaný Smyth.

Philadelphia vyhrála, vítězný gól přišel po Kaberleho chybě

Po dvou dlouhých prodlouženích přišel v sérii mezi Philadelphií a Torontem zápas, který trval jen 60 minut. Domácí Flyers v něm dokázali zvítězit 4:1 a vedou v sérii 3:2.

Největší zásluhu na sobotním vítězství má finský útočník Sami Kapanen, který dal dva góly. Vítězný ale vsítil po chybě Tomáše Kaberleho ruský obránce Dimitrij Juškevič.

Za stavu 1:1 ztratil Kaberle puk za vlastní brankou a Jeremy Roenick jej předložil Juškevičovi jako na stříbrném podnose. "Snažil jsem se podržet puk, ale ten skončil v brance," řekl zklamaně Kaberle. "Nakonec to byl rozhodující okamžik zápasu. Je to těžké. Nezbývá mi nic jiného než na to zapomenout a soustředit se na další
utkání."

Výborně zachytal Roman Čechmánek, kterému vydatně pomáhaly i tyčky. I když měl jen 22 zásahů, v pravý moment mužstvo podržel domácí trenér s ním byl spokojen.

"Celý zápas chytal skvěle. Byl opravdu výborný," chválil Ken Hitchcock českého gólmana.

Sobotní výsledky :

Východní konference:

Philadelphia - Toronto 4:1 (2:1, 1:0, 1:0)
Branky: 15. a 49. Kapanen, 17. Juškevič, 35. Gagne, - 3. Berg. Střely na branku: 29:23.
Roman Čechmánek (Phi.) odchytal celý zápas, chytil 22 střel a jednou inkasoval. Diváci: 19.828.
Výsledky předešlých zápasů: 3:5, 4:1, 3:4 v prodl., 3:2 v prodl. Stav série: 3:2.

Západní konference:

Colorado - Minnesota 2:3 (0:1, 0:2, 2:0)
Branky: 43. S. Reinprecht, 60. R. Blake - 4. Mitchell, 24. Kuba, 39. Dupuis. Střely na branku: 28:28. Diváci: 18.007.
Výsledky předešlých zápasů: 2:4, 3:2, 3:0, 3:1. Stav série: 3:2.

Edmonton - Dallas 2:3 (0:2, 2:0, 0:1)
Branky: 23. Smyth, 29. Horcoff - 1. Young, 11. P. Boucher, 54. Modano. Střely na branku: 32:24. Diváci: 16.839.
Výsledky předešlých zápasů: 2:1, 1:6, 3:2, 1:3, 2:5. Konečný stav série: 2:4.

. Hra do těla byla odjakživa devízou Flyers.

Kapitán Colorada Joe Sakic (vlevo) ve vítězném souboji s Richardem Parkem.

MINNESOTA BYLA LEPŠÍ. Favorizované Colorado si loni v play-off neporadilo se zdánlivým trpaslíkem- Minnesotou Wild.

Obránce Edmontonu Marc-Andre Bergeron přihlíží akrobacii v podání útočníka Dallasu Brendena Morrowa.