Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Miroslav Hlinka: Nebude to žádný ploužák

Miroslav Hlinka | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

13 2008
Kdyby pověsil na vánoční stromek všechny medaile, které si vysloužil na mistrovství světa či v extraligových soutěžích, už by ani nepotřeboval jiné ozdoby. Kariéra hokejového útočníka Miroslava Hlinky se leskne. Teď však hvězda velkého formátu bude zářit na bojišti, které dosud nepoznala. Poprvé v životě si zkusí první ligu. Slovenský mazák včera premiérově trénoval s Chomutovem.

"Nebude to soutěž, kterou můžete odehrát na jedné noze," uvědomuje si největší posila klubu prahnoucího po extralize.

Proč jste kývl Chomutovu?
Ve Spartě vznikl přetlak útočníků a Chomutov o mě projevil zájem. Má jasný cíl pro tuto sezonu, chvíli jsme jednali a teď už jsem tady.

Nebyla šance zůstat ve Spartě?
Šance je vždycky. Ale ten přetlak byl dost značný. Než být na Spartě a nemít čas na ledě, jaký si představuju, tak je přestup do Chomutova variantou k všeobecné spokojenosti.

Chomutov usiloval o Ručinského, ale získala ho Sparta. A možná díky tomu jste tady paradoxně vy.
Možná to tak vypadá, ale já se na to takhle nedívám. Takové myšlenky zabírají moc energie. Beru jako fakt, co se stalo, asi to tak má být.

Necítíte vůči Spartě hořkost?
Ale ne, to je život. Jsem rád, že jdu do mužstva, které má ambice. Doufám, že v této sezoně můžeme ukončit čekání na něco, co se Chomutovu poslední dvě sezony nepovedlo dotáhnout. Nechci to slovo vypustit z úst, abych to nezakřikl.

Vy slovo postup říct nechcete, ale fandové se vás budou ptát: Dotáhnete Chomutov do extraligy?
Na ledě nás bude dost, abychom se o to porvali. Nebudu v tom sám. Chápu, že určitý tlak v Chomutově bude. A že tu po něčem lidé a vedení touží, v něco věří. Je mi jasné, že to nebude jen nějaký ploužák.

Máte být vůdcem. Jak dlouho potřebujete, abyste tuhle roli převzal?
Byl jsem kapitánem Pardubic, s kterými jsme došli až do finále extraligy, vůdcovské věci jsem měl i v národním týmu, ale to neznamená, že to bude platit i v Chomutově. Byl bych rád, kdybych byl za své vystupování a za výkony respektovaný. Ale musí to být přirozenou cestou. Mojí prioritou je, aby se nám dařilo na ledě, ne abych byl vůdce.

Přišel jste do Chomutova i proto, že se znáte s koučem Pešoutem?
Ano, známe se dlouho. Když jsem hrál v Karlových Varech, byl Martin asistentem trenéra. Je vždycky lepší, když pracujete s lidmi, které znáte. Na ledě to ovšem nehraje vůbec žádnou roli, náš vztah nepřekračuje normy hráč - trenér.

Připomněl vám někdo, že jste v baráži před sedmi lety zabránil Chomutovu postoupit do extraligy?
To už je minulost. Já se rád dívám dopředu. Na to, co bude. Vím, že někteří lidé si na to vzpomněli.

A jak vzpomínáte vy?
Ve Varech jsme tehdy neměli velké oči. Spíš jsem si myslel, že to s Chomutovem nezvládneme. Celou sezonu jsme tahali za hodně krátký konec, Chomutov šlapal jako hodinky. Baráž je zrádná. Povedlo se nám zachránit, ale pocit ze sezony byl dost špatný. Měli jsme namále.

Koho z Chomutova znáte?
Bombic, Skořepa, Ťupa, Mikšovic nebo Míka, to jsou kluci, kteří hráli extraligu a ne špatně. Znám je podle jména, některé i osobně. Zdá se, že je tady dobrý mančaft, že ten kolektiv něco může dokázat.

Nevadí vám, že jdete do nižší ligy?
Nedíval jsem se na to z toho pohledu, že je to první liga. Oslovily mě ambice. Nebavilo by mě hrát někde, kde jsou cíle typu: Odstartujeme a uvidíme. Nemám 20 let, nemám ani 30, ale hokejově se cítím v pohodě. Natrénováno mám.

Tušíte, jaká bude první liga?
 Dopodrobna jsem ji nesledoval. Poznám to asi až na začátku sezony. Ale nebude to soutěž, kterou můžete odehrát na jedné noze. Určitě bude mít své kvality.

Jsou Ústí a Brno hlavní konkurenti?
Vypadají tak, ale ze zkušenosti vím, že to může být jinak. Loni se nemluvilo o ničem jiném, jen Pardubice na titul, jenže skoro z toho byl boj o holou záchranu. Papírové předpoklady berou za své prvním zápasem, prvních 15 kol ukáže, jak na tom jsme. Nevěřím, že by se nikdo jiný do postupové hry nezapojil.

Už jste překousl vyhazov z Pardubic v průběhu minulé sezony?
Trošku se to v médiích nafouklo. Ano, odešel jsem. Lidi mají v životě dělat věci s úmyslem, aby se mohli ohlédnout a nemuseli se stydět. Odvedl jsem tam kus práce, tři sezony. Koneckonců jsem byl kapitán, zažili jsme dobré i zlé časy. Poslední sezona byla těžká. Nešťastnými náhodami začala i skončila.

Jak jste se představil spoluhráčům?
Slušně jsem v kabině pozdravil a počítám, že mě někdo i poznal. Nemusel jsem se ani moc představovat. Trenér to na zimním stadionu vyřídil za mě. Podali jsme si ruku, jak to bývá, a šli jsme na trénink.

Budete v Chomutově sám?
Teď je tu rodina se mnou, jen syn zůstal na Slovensku, je na soustředění reprezentační šestnáctky. Ale jinak budou všichni doma v Trenčíně, mají svoje povinnosti, nebudu je vytrhávat z koloběhu. Budeme za sebou dojíždět.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze