Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Místo puků Crha chytá talenty

6 2001
Pardubice - V posledních letech kanadskoamerická NHL přivítá každoročně brankářský přírůstek z Čech. Trvalo však několik sezon, než zámořské kluby začaly respektovat českou brankářskou školu a Hašek nebo Čechmánek se mohli stát hvězdami i za oceánem. Jako první se pokusil v NHL prorazit pardubický brankář Jiří Crha. S národním týmem se zúčastnil čtyř mistrovství světa, odkud si přivezl tři stříbrné medaile. Chytal také v roce 1976 na olympiádě v Innsbrucku, kde československá reprezentace skončila rovněž druhá.

V sezoně 1972-73 pomohl také  pardubické Tesle k zisku historicky prvního titulu mistrů republiky. Dres Tesly oblékal až  do roku 1978, kdy s rodinou přes Jugoslávii odešel do Kanady. V zámoří se o něho zajímaly  kluby z Washingtonu a Toronta. Zvolil si Toronto a 4. února 1980 s ním jako volný agent  podepsal smlouvu.

První šanci chytat v NHL dostal po zranění torontské jedničky Mika  Palmateera a v sezoně 1979/80 nastoupil v 15 zápasech v základní části a dvakrát chytal i v  play-off. V následující sezoně už byl v Tornotu jedničkou a na své konto si připsal 54  utkání v základní části a 3 v play-off.

Tím však jeho kariéra v NHL skončila. Začal mít  zdravotní problémy se zády a navíc Toronto získalo talentovaného gólmana Kena Wregetta. Dva  roky Crha působil ještě v nižších zámořských soutěžích a poté odešel do Německa, kde oblékal  dres Bayreuthu a poté Freiburgu.

Zachytal si i německou bundesligu a branku definitivně  opustil až v neuvěřitelných 43 letech. Nyní působí jako hokejový agent a mezi jeho klienty  patří i vítěz letošního Stanley Cupu Milan Hejduk. Proto také jednapadesátiletý Jiří Crha  nemohl chybět v Pardubicích při slavnostním představení slavné hokejové trofeje.

Jste hráčským agentem. Co je v současné době náplní vaší práce?
Společně s mým bratrem Rudolfem sháníme mladé hokejisty a snažíme se jim předat veškeré zkušenosti a rady, jakou cestou by se měli vydat, aby se stali hráči v NHL. Na mě v Americe zbývá vyjednání smluv, veškeré organizační věci a řešení jakýchkoliv problémů hráčů.

Kolik hokejistů momentálně zastupujete?
Nyní mám zhruba patnáct hráčů z NHL. Zastupuji ještě asi deset hokejistů, kteří se teprve připravují na vstup do NHL.

Převládají mezi vašimi klienty čeští hokejisté?
Samozřejmě mají Češi převahu. Zastupuji však také třeba slovenské hráče Roberta Dömeho, Mariana a Marcela Hossovi nebo Švýcara Michela Riesena.

Mezi hráči, které zastupujete, je největší hvězdou vítěz posledního Stanley Cupu Milan Hejduk. Jakých hokejových vlastností si na něm nejvíce ceníte?
Milan má vlastně úplně všechno. Je to skutečný talent s výbornýma rukama, bruslením nebo předvídavostí. Je to špičkový hráč NHL, jemuž nic nechybí. Nevidím u něho žádný nedostatek.

V posledních letech vládne Česko světovému hokeji. Je radost zastupovat české hráče?
S dnešními úspěchy je velmi prestižní a snazší zastupovat Čechy, protože celá NHL začíná stále více respektovat český hokej. Dostali jsme se na úplnou špičku. Teď bude samozřejmě záležet na dalších výsledcích na olympiádě a mistrovství světa.

Prozradil jste, že zastupujete také hráče, které teprve vstup do zámořské NHL čeká. Má podle vašeho názoru někdo z nich šanci vydat se ve šlépějích Milana Hejduka?
To se dá teď velmi těžko odhadnout. Milan odešel do zámoří už jako starší hráč, bylo mu 23 let. Hrál českou extraligu a v ní vynikal. Takových hráčů jako Milan se mnoho nerodí. Máme pár hokejistů, o nichž si myslíme, že budou vynikající. Teď však záleží na nich, zda budou tvrdě pracovat a splní se naše předpoklady.

Mezi tyto mladé hráče patří i pardubický útočník Aleš Hemský, jehož si při letošním draftu vybral v prvním kole Edmonton. Jak vidíte jeho budoucnost?
Když bude Aleš dál tvrdě pracovat jako dosud a nestane se nic nepředvídatelného, třeba zranění, tak se stane vynikajícím hráčem v NHL. Začal hrát v quebecké juniorské soutěži, kde je velká konkurence a všichni hráči touží být draftování hodně vysoko. On se však v této lize stal jedním z nejlepších hokejistů, přestože je ještě hodně mladý. Proto vím, že jednou může být hvězdou i v NHL.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze