Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Mistr gólů střílel i železnými puky

22 2001
Praha - Bylo to na vyhlášení Zlaté hokejky před pár lety, kdy k Dominiku Haškovi, nejlepšímu hokejovému gólmanovi naší doby, přistoupil muž v obleku a pravil: "Dominiku, já bych ti je tam sypal stejně!" Milan Nový má právo si myslet, že by dával góly Haškovi. Ve své době trápil Holečka, Dzurillu, Treťjaka nebo Vachona. Je to takový hokejový Josef Bican, střílení gólů měl v krvi. V lize a reprezentaci jich dal celkem 594. Skoro neznal golfový úder, ránu, která spoléhá na sílu, ale postrádá přesnost. Tohle on nepotřeboval. Stačilo mu puky střílet zápěstím.

Odmalička v sobě cítil gólovou intuici. "Poznal jsem to už jako kluk. Neměl jsem ani výzbroj, všichni jsme se na ledě jenom motali. Ale já vždycky dal gól."

Život bez gólů
Léta plná gólů Nový dávno nechal v minulosti. Naposledy v konci osmdesátých let se vrátil do svého Kladna. Dnes byste museli mít velké štěstí, abyste ho na stadionu potkali. "Moje momentální forma je taková, že si můžu zahrát tak od devíti hodin večer," vypráví. "Já mám svůj byznys, musím živit rodinu." Nový už jedenáct let vlastní zastoupení izraelské kosmetické firmy. "Když dostanu nový katalog, pozvu známou na kafe a ona mi poradí, který krém je dobrý. Nestydím se zeptat." Má tu práci rád, jezdí po republice, potkává krásné dívky. Když má čas, hraje tenis nebo si zajede do vinného sklípku.

Jak to dělal
Dobré víno měl vždycky rád. V dobách největších úspěchů se ho ptali, proč je tak dobrý. "Všem jsem vyprávěl: 'Piju červené víno z Moravy, ta Frankovka, ta je tak dobrá! A Müller Thurgau? To mám na rychlost.'" Jak to bylo ale doopravdy? Ne že by si Nový víno občas nedopřál. Jenže kromě toho si do vesty dával železná závaží a takhle obtížen běhal kilometry. To na vytrvalost. Taky si nechal vyrobit železné puky.

"To bylo tajemství. Pak střílíte s normálním pukem a lidi říkají: 'Ten má zápěstí! Jak to dělá?' A já říkal: 'Já piju tu Frankovku!'"

Když Nového potká bývalý sparťan Jaroslav Mec, vždycky ho zdraví: "Tebe nerad vidím, tys mně na buly lámal hokejky!" Nový kdysi vyhrál soutěž ve vhazování, kterou mezi sebou vyhlásili nejlepší centři sedmdesátých let. On, Jiří Novák a Ivan Hlinka. "Na buly to chce reakci a sílu. Já posiloval i v zimě. Ivan, ten myslím činky nezvedal."

Hokej pro dobrou věc
 Dnes má Nový jiné záliby než hokej. Práci a rodinu. S manželkou Ivanou má dcery Kláru, Karolínu a syna Milana, který si zahrál i pár zápasů v lize.

Ale nedávno přišel bývalý vynikající střelec za kladenským trenérem Zdeňkem Vojtou a řekl: "Udělej mi osobní program. Budu hrát za staré pány a chci být zase dobrý." Deset let Nový nehrál hokej. Ale v příštím roce má v plánu uspořádat exhibici veteránského národního týmu proti Němcům. Zápas se má hrát 25. ledna v Plzni a jeho výtěžek by měl jít na fond pomoci bývalým slavným hráčům. Nový založil i vlastní nadaci Caps66, podle čísla jeho dresu v týmu Washington Capitals, kde jednu sezonu hrál.

Legendární kladenský hokejista Milan Nový (uprostřed) se raduje z gólu, gratuluje mu Eduard Novák (vlevo).

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze